vytisknout velikost písma Jak pěstovat měsíček lékařský a kde všude nám pomůže?

Kvete až do prvních mrazíků, je nenáročný, voňavý, prozáří každou zahradu, balkon či okno a navíc z něj můžete připravit hojivou mast, tinkturu, nálev, čaj nebo třeba koupel. Měsíček lékařský je totiž známý pro své antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Určitě proto stojí za to zasadit si ho. Prozradíme vám, jak měsíček pěstovat.

Měsíček lékařský je dvouletá rostlina, obvykle se ale pěstuje spíš jako letnička. Má nádherné květy v zářivých barvách, jejichž škála se pohybuje od žluté až po sytě červenooranžovou. První květy se objevují v raném létě a radovat se z jejich krásy můžete až do prvních mrazíků.

Jakou zvolit odrůdu?

Pokud měsíček chcete využít pro léčebné a kosmetické účely, pořiďte si oranžovou plnokvětou odrůdu Plamen, který byla pro tyto účely speciálně vyšlechtěna.

Jak si vyrobit měsíčkovou mast a tinkturu

Jak si vyrobit měsíčkovou mast a tinkturu

Jak správně vysévat semena měsíčku lékařského?

Měsíček lékařský je ozdobou každé zahrádky, pěstovat ho můžete ale klidně i v truhlíku. Nemusíte ho předpěstovávat. Semena, která jsou asi půl centimetru až centimetr velká a mají srpovitý tvar měsíce, se vysévají od konce března, samozřejmě pokud to teploty dovolí, až do léta, nejvhodnější je ale duben nebo začátek května. Pokud zvolíte letní výsev, počítejte s tím, že v tom roce vám už nestihne vykvést.

Stanoviště zvolte slunné a pokud možno nepříliš zaplevelené, půda je nejlepší hlinito-písčitá, propustná, dobře zásobená živinami. Semena nevysévejte příliš hustě, aby měly rostlinky dostatek prostoru pro další růst. Ideálně vysejte vždy dohromady 4 až 5 semen, do sponu 30 na 40 centimetrů. Po jednocení by vzdálenosti měly být asi 20 centimetrů. Semínka jemně zatlačte do půdy do hloubky asi 2 až 3 centimetrů. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 až 12 týdnů. Každý rok je vhodné měnit plochu, kam měsíček vyséváte, aby se půda jednostranně nevyčerpávala.

Pokojové rostliny: Které dokáží léčit?

Pokojové rostliny: Které dokáží léčit?

Účinky měsíčku lékařského: Kde všude pomáhá?

U měsíčku oceníte zejména jeho antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Nejlepší způsob, jak usušené květy měsíčku uchovávat, je v plechovkách nebo dózách z hnědého skla. Připravit z něj můžete třeba mast, tinkturu, ale i čaj.

Nejčastěji se používá zevně ve formě masti, tinktury a měsíčkového oleje na křečové žíly, hnisavé rány, pohmožděné svaly a bércové vředy, omrzliny, popáleniny a plísňová onemocnění. Ulevuje například i při poštípání či bodnutí hmyzem. Vnitřně se užívá za účelem pročištění krve a organismu, podpory krevního oběhu, zmírnění zánětů sliznic trávicího ústrojí, zvýšení tvorby žluči při jaterních chorobách, problémech se žlučníkem, zánětech močového měchýře a močových cest, snížení krevního tlaku a mírného zpomalení srdeční činnosti. Uplatňuje se i při léčení astmatu a úporného kašle. 

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Jak si vyrobit pleťový krém z aloe vera

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování