vytisknout velikost písma Jak pěstovat kiwi, respektive mini kiwi

Kiwi, exotické teplomilné ovoce, můžete pěstovat i v Česku. Existují totiž odrůdy, jež jsou mrazuvzdorné a dobře snášejí naše zimy. Budete tak mít zásoby chutného, šťavnatého a osvěžujícího ovoce, které navíc obsahuje spoustu vitaminu C. Jak na úspěšné pěstování?

Kiwi vs. mini kiwi

Kiwi, jak je známe z českých supermarketů, je plodem liány aktinidie lahodné (Actinidia deliciosa). Plod obsahuje velké množství vitaminu C, kromě toho ale také draslík a vitamin E. Jeho slupka je hnědá, chlupatá, dužnina zelená s bílým středem. Tyto rostliny se v našich zahradách ovšem nepěstují, zmrzly by. Jejich domovem je jižní Čína.

Rod aktinidie ale obsahuje mnohem víc druhů, vědci jich napočítali 55. Patří sem keře vysoké až 6 metrů či liány dlouhé až 30 metrů. Kromě aktinidie lahodné se ke konzumaci pěstuje také velkoplodá aktinidie čínská (Actinidia chinensis). Další druhy, jako je aktinidie kolomikta (Actinidia kolomikta) s drobnějšími plody, aktinidie stříbrná (Actinidia polygama) či aktinidie význačná (Actinidia arguta), bývají označovány jako mini kiwi. Jejich plody jsou menší a drobnější, ale obsahují více sacharidů než běžné kiwi. Pokrývá je jemná slupka bez chloupků, která se před konzumací nemusí loupat.

Jak rychle oloupat kiwi? Podívejte se na video:

Kiwi si můžete vypěstovat sami

Aktinidie jsou teplomilné rostliny, takže se jim obecně v Česku bude dařit spíše v teplých oblastech, například na jižní Moravě, kde se pěstuje vinná réva. Potřebují chráněné stanoviště, kde nebudou příliš vystavené síle zimních větrů.

Také potřebují hluboké, dobře propustné a lehce kyselé půdy, které mají dostatek živin. Proto je dobré půdu předem připravit a zapravit do ní dobře vyzrálý kompost či hnůj, který je třeba dostat alespoň 60 centimetrů hluboko. Do takto připravené půdy se vysazují rostliny, asi tři metry od sebe. Živiny rostlině dodávejte pravidelně, každoročně na jaře přihnojte například dusíkatými hnojivy nebo cereritem.

Aktinidie potřebují pravidelnou zálivku, ale nesnesou ani příliš mokrou, ani příliš suchou půdu. 

Melouny a česká zahrada: Návod na pěstování

Melouny a česká zahrada: Návod na pěstování

Samičí, samčí, nebo samosprašné rostliny? Aby aktinidie plodila, nesmíte se splést

Aktinidie jsou nejčastěji dvoudomé, což znamená, že vedle samičí rostliny musí růst i samčí rostlina, která se postará o opylení květů. Obvykle stačí jedna samčí rostlina na čtyři až pět samičích. Pokud byste pěstovali rostliny jen jednoho pohlaví, plodů se nedočkáte.

Neoplodněný květ opadává i se stopkou, naopak oplodněný květ zůstává a postupně se místo něj začne tvořit malý plůdek. Nezanedbáte-li tento faktor a vyberete samičí rostlině správnou samčí rostlinu, dočkáte se bohaté úrody. 

Existují i samosprašné odrůdy, které se opylují samy. Není tedy potřeba pěstovat rostlinu druhého pohlaví ani mít opylovače. Uvádí se ale, že samosprašné odrůdy nedávají tak bohatou úrodu jako dvoudomé rostliny. 

Než se pustíte do pěstování kiwi, ujistěte se, že kupujete takové odrůdy, které vyhovují vašim potřebám.

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Pěstování u opory

Pokud se rozhodnete pěstovat aktinidii, která tvoří liány, je třeba ji pěstovat u opory. Dobře poroste pergolu a svědčí jí i mřížka na stěnách. K opoře se přivazují základní větve a šlahouny, které přinesou nové plody. Základní větve vyvazujeme ve vzdálenosti zhruba 50 centimetrů od sebe, v délce zhruba 2 až 3 metry. 

Vynikající odrůdy, které by neměly uniknout vaší pozornosti

  • Odrůda 'Domino' je samičí, popínavá rostlina, která má zhruba tři centimetry velké plody se žlutozelenou slupkou, jež na první pohled připomínají jablko. Ovoce dozrává na přelomu září a října. K opylení je nutné vysadit i samčí kultivar 'Weiki'.
  • Velmi zajímavou odrůdou je 'Sentyabraskaya': mini kiwi se středně velkými plody výraznější chuti. Bílé květy lehce voní po citronech. Plodí na konci září a října. K opylení potřebuje například odrůdu 'Adam'.
  • Pokud naopak toužíte po velkých plodech, vyzkoušejte odrůdu 'Jumbo'. Plody jsou jasně zelené, dozrávají v říjnu až listopadu, mají měkkou, příjemně sladkou dužninu. Lze je jíst i se slupkou, která je lehce nakyslá. Rostlina je popínavá, dorůstá do výšky 8 metrů. Zkombinujte se samčím kultivarem 'Weiki'.
  • Kultivar 'Purpurna Sadowa' je odrůda s fialovočervenými plody, které dozrávají od konce září do října. Jsou malé a konzumují se celé. Rostlina dorůstá do výšky 8 metrů a je mrazuvzdorná. K opylení je potřeba samčí kultivar, například 'Weiki'.
  • Kultivar 'Bingo' vyniká červenými plody, které chuťově lehce připomínají ananas. Dozrává v období září a října. Dorůstá do výšky 8 metrů. Jako opylovače potřebuje samčí kultivar 'Weiki'.
  • Vaší pozornosti by při výběru rozhodně neměla uniknout odrůda 'Vitakola', která pochází z České republiky. Jde o mini kiwi s plody dorůstajícími do velikosti 4 centimetrů, jsou oválné a nazelenalé. Jejich chuť je sladkokyselá, konzumují se i se slupkou. Na rozdíl od ostatních odrůd dozrávají již na začátku srpna. Jde o mrazu odolnou popínavku dorůstající do výšky až 7 metrů. Vhodným opylovačem je kiwi 'Adam'.

Samosprašné odrůdy

  • Odrůda 'Jeny' má plody podobné jako kiwi známé z obchodů, jen jsou trošku menší a nejsou tak chlupaté. Plodí zhruba koncem září nebo začátkem října.
  • Odrůda 'Issay' je popínavá, dosahuje výšky okolo čtyř metrů. Plody jsou jen 5 centimetrů velké, mají jasně zelenou slupku i dužninu. Plod je svěží, aromatický a sklízí se od září do poloviny listopadu. 
  • 'Viti-Kiwi' je popínavá odrůda, která dorůstá do 8 metrů výšky. Plody jsou bez semínek, slupka se neloupe, chuť je vyvážená, nasládlá a aromatická.

Kdoule – téměř zapomenuté ovoce, ze kterého je skvělá marmeláda i likér

Kdoule – téměř zapomenuté ovoce, ze kterého je skvělá marmeláda i likér

  

Řezem k lepší sklizni

Aktinidie plodí nejčastěji na jednoletém dřevě. Proto je třeba starší větve a šlahouny odstraňovat. Jsou ale i odrůdy, které plodí na dvouletém dřevu, je tedy nutné nastudovat podmínky své rostliny.

V prvních letech je třeba zastřihnout boční výhonky u 2. až 4. očka, později zde vyrostou další plodivé větve. V červnu, když nasadí plody, je čas výhonky seříznout za posledním plodem, aby se rostlina nevysilovala jejich vyživováním a mohla energii poslat na tvorbu plodů. Další čas řezu následuje ihned po sklizni. Rozhodně nestříhejte rostlinu až před zimou, snížíte její schopnost přežití.

Zimování aktinidie: Záleží na druhu a odrůdě

Pokud pěstujete aktinidii kolomiktu, jejímž zástupcem je například už zmíněná 'Vitakola', nemusíte zimování vůbec řešit, protože tento druh aktinidií je mrazuvzdorný a vydrží teploty až −40 °C. Rostliny mohou poškodit jen pozdní jarní mrazíky. Podobně jsou na tom druhy aktinidie význačná a stříbrná, u nichž se obecně udává odolnost k −30 °C (na rozdíl od velkoplodých druhů, které mají tendenci vymrzat již při −12 °C). Zajímejte se o mrazuvzdornost konkrétních odrůd, které si pořizujete, ač patří ke stejnému druhu, může se lišit.

Mladé rostliny umístěte před zimou do skleníku či zimní zahrady. Pokud to není možné, chraňte jejich kořeny nahrnutím izolačního materiálu (kůry, listí, chvojí) a samotnou rostlinu pak přikryjte netkanou textilií. Stejně postupujte i u starších rostlin, které už není možné stěhovat.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek