vytisknout velikost písma Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

Rostlina z čeledi vřesovcovitých, známá jako kanadská borůvka nese správné botanické označení brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum). Jak její komerční název napovídá, svůj původ má v Severní Americe, konkrétně v její východní části, v oblasti od Ontaria po východní Texas. U nás je kanadská borůvka mezi zahrádkáři známá a běžně pěstovaná už mnoho let, ale přesto se stále najde dost lidí, jimž se péče o ni nedaří. Důvodem většinou bývá opomenutí jejích základních nároků a z nich vyplývající soubor chyb, s nimiž vás v následujícím přehledu seznámíme.

Borůvky- sladké plody, které si snadno vypěstujete i doma na balkoně

Borůvky- sladké plody, které si snadno vypěstujete i doma na balkoně

Chyba první: nevěnujete čas výběru odrůdy

Někdy je to těžké. Člověk přijde do obchodu a na první pohled ho upoutá vzrostlá borůvka obsypaná modrými plody. Jak ta by se hodila právě do vaší zahrady nebo na balkon! Doporučujeme však odolat a nejdříve se seznámit s dostupnými odrůdami a jejich vlastnostmi. Vzhledem k tomu, že brusnice jsou samosprašné pouze částečně, pro zdar bohaté sklizně je rozumné pořídit alespoň dva keře, které vysadíte blízko sebe, aby se mohly vzájemně opýlit. Odrůdy vyberte z tohoto důvodu odlišné, ale shodující se v termínu kvetení. Jejich nabídku najdete například na stránkách borůvkových farem či zahradnictví. Rozdělují se podle doby sklizně plodů na odrůdy:

  • rané, jež dozrávají v období mezi koncem června do poloviny července (například 'Bluetta', 'Duke', 'Earlibue', 'Emilly', 'Hannah’s Choice', 'Chanticleer', 'Jersey', 'Patriot', 'Polaris', 'Poppins', 'Spartan');
  • středně rané, zrající od půli července do začátku srpna (například 'Aino', 'Alvar', 'Ama Rood', 'Atlantic', 'Berkeley', 'Bonus', 'Bluejay', 'Burlington', 'Darrow', 'Draper', 'Hardy Blue', 'Chippewa', 'Ivanhoe', 'Legacy', 'Meader', 'Northblue', 'Pioneer', 'Record', 'Sierra', 'Toro', 'Zuckertraube');
  • středně pozdní, které zrají od konce července do poloviny srpna (například 'Aurora', 'Bluecrop', 'Bluegold', 'Brigitta', 'Concord', 'Denise Blue', 'Goldtraube', 'Chandler', 'Nelson', 'North Country', 'Northland', 'Putte', 'Rubel').
  • pozdní s termínem zrání od půlky srpna až do září (například 'Bonifacy', 'Coville', 'Elizabeth', 'Elliot', 'Herma II', 'Pink Lemonade').
Zimolez kamčatský chutná jak borůvky, je nenáročný na pěstování a plodí již v květnu

Zimolez kamčatský chutná jak borůvky, je nenáročný na pěstování a plodí již v květnu

Chyba druhá: borůvce neposkytnete vhodné stanoviště

Naprostý stín ani úplná výheň nejsou pro kanadské borůvky vhodné. Vyberte pro ně umístění někde mezi oběma uvedenými variantami, s dostatkem sluníčka potřebným k dozrávání plodů, ideálně ve vlhkém polostínu – vyšší vlhkost vzduchu je velmi důležitá.

Chyba třetí: používáte substrát se špatným pH

Základem, z něhož je třeba vycházet, je potřeba hlinito-písčité, případně písčité zeminy s kyselou reakcí (pH 4–5) – právě ta je nejpodstatnější. Pokud takovou zeminu rostlinám nedopřejete, nebudou dobře růst a časem i přes veškerou vaši snahu uhynou. Borůvkám vyhovuje směs písku s rašelinou, ale pokud se řadíte k příznivcům přírodních zahrad, tudíž rašelinu nechcete používat, nahraďte ji listovkou (vznikne kompostováním listí opadaného ze stromů a keřů). Zeminu s vhodným, tedy kyselým pH je třeba pravidelně doplňovat. Dobré je rozprostřít na ni ještě mulčovací vrstvu – ideálně z jehličnanů (kůra, hobliny, piliny, větvičky atd.).

Navštivte s námi borůvkovou farmu!

Navštivte s námi borůvkovou farmu!

Chyba čtvrtá: dostatečně nepřipravíte výsadbovou jámu

Kanadské borůvky jsou náročné, nejen co se týče substrátu, ale i samotné výsadby, ačkoliv koření mělce. Vykopejte pro ně jámu hlubokou alespoň půl metru a metr širokou. V případě, že máte v zahradě naprosto nevhodnou zeminu, doporučuje se kopat ještě o něco hlouběji a celou jámu jak na dně, tak i po stranách vyložit dřevem z jehličnanů k dotvoření vhodného pH. Někdy se hovoří dokonce o výsadbových vanách a doporučuje se tyto jámy oddělit od okolní zeminy folií a dno vyplnit drenáží ve formě kamínků či štěrku určenou k odtoku vody. Platí, že kontejnerované, dobře zakořeněné rostliny můžete vysadit kdykoliv během sezony, nicméně nejvhodnějším obdobím z hlediska využití vlhkosti je podzim či časné jaro.

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Chyba pátá: zaléváte moc či málo

Vzhledem k tomu, že brusnice chocholičnatá roste původně na vlhkých loukách, v lesích a rašeliništích, dá se z toho snadno odvodit její zvýšená potřeba vody. Omylem ale je, necháte-li rostliny ve vodě stát – přemokření naprosto nesnášejí. Právě proto je tak důležitá výše zmiňovaná drenážní vrstva, jež přebytečnou vodu odvede, dále mulčování, které zajistí, že zemina nebude vyschlá, a pravidelná zálivka, s níž přispějete k bohaté násadě plodů a jejich vzrůstu.

Chyba šestá: hnojíte v nesprávnou dobu nesprávným hnojivem

Borůvky potřebují přihnojit stejně jako jiné rostliny. Nejjednodušší je pořídit přípravek určený přímo pro ně (speciální kyselá hnojiva neobsahující chlór a s minimálním množstvím dusíku). Doba vhodná k přihnojení nastává brzy zjara, dále když se tvoří poupata a naposledy po odkvětu. Od července už rostliny nehnojte, aby dobře přezimovaly.

Chyba sedmá: borůvku neřežete

Stejně jako u jiných keřů je třeba borůvky pravidelně stříhat. První řez udělejte hned po výsadbě. Slabé, nějak deformované či dovnitř keře směřující výhony odstraňte a ponechte jen jeden až tři nejsilnější výhony. Mírně je zakraťte, aby se keř rozvětvil. Klasický udržovací řez se provádí hned zjara. Jeho součástí je opět odstranění slabých, deformovaných či dovnitř keře směřujících větví a stejně tak větví starých, odumřelých. Borůvky plodí na jednoletých výhonech, proto vždy nechte růst další dva nebo tři nejsilnější výhony.

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Exotické druhy ovoce: Co můžete pěstovat i u vás doma?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny