vytisknout velikost písma Jak pěstovat japonskou vrbu: Pestrobarevnými listy ozdobí každou zahradu

Atraktivní, nepřehlédnutelná, zároveň ale snadno dostupná a nenáročná na pěstování. Taková je japonská vrba. Dekorativní stromek, který se hodí nejen do zahrad, ale i do malých předzahrádek a také k tvorbě živých plotů.
Jak pěstovat japonskou vrbu: Pestrobarevnými listy ozdobí každou zahradu

V zahradách budí japonská vrba (Salix int. Hakuro Nishiki) zaslouženou pozornost. A to především v období pozdního jara, kdy jsou její mladé podlouhlé lístky nádherně zbarvené. Na koncích je zdobí růžová barva, která přes odstíny krémové přechází až v sytě zelenou. Zdálky tak budí iluzi bohatě rozkvetlého stromku či keře. Během léta jsou pak listy zelené s výrazným bílým mramorováním.

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Kam ji zasadit

Dařit se jí v našich podmínkách bude téměř všude. Japonská vrba nemá na stanoviště nijak přehnané nároky. Nejvíc jí bude vyhovovat slunné místo případně polostín.  Aby prospívala, potřebuje nejlépe chladnou a vlhkou hlinitopísčitou půdu. Nemusíte se ale ani bát zasadit ji na místo někde na jižní straně. V takovém případě ji ale nezapomeňte pravidelně zalévat. Jako každá vrba, i ta japonská totiž miluje vodu. Při splnění těchto podmínek si zajistíte výrazné probarvení listů a také celkově dobrou kondici celé rostliny. Dostatečná zálivka je nutná i v zimě, aby nevymrzla. Jinak se teplot pod nulou bát nemusíte, japonská vrba bez problémů vydrží i ty kolem – 30 °C.

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Kterou vybrat a kdy ji zasadit?

Pokud se rozhodnete si japonskou vrbu pořídit, nebudete ji muset nijak pracně shánět. Běžně ji seženete ve větších hobby marketech se zahradní sekcí, v zahradnických centrech, ale i ve specializovaných e-shopech na internetu. Důležité je ale si před koupí rozmyslet, která z prodávaných variant se vám bude hodit lépe. Například pro živý plot zvolte tu původní keřovou, jako solitér se v zahradě se naopak bude lépe vyjímat stromek s roubovaným kmínkem ve výšce od 1 do 1,5 metru.

Obrovskou výhodou je i to, že předpěstovanou japonskou vrbu, kterou pořídíte v květináči, můžete sázet kdykoliv od jara do podzimu. Po vysazení je ale třeba zalévat ji každý den alespoň po dobu dvou, tří měsíců.

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Správný řez je nutností

Jako každá vrba se i ta japonská vyznačuje bohatým obrůstáním. Stříhat či řezat ji tak budete muset minimálně dvakrát, nejlépe však třikrát do roka. Správným střihem u stromkových variant si zajistíte hezký a plný tvar koruny. První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu. Nebojte se při něm vrbu ostříhat opravdu hodně, aby se koruna hezky zahustila a získala požadovaný tvar. Během léta, přibližně v červenci až v srpnu, pak vrbu znovu zastřihněte do požadovaného tvaru. Poslední řez, ten udržovací, na vás čeká na podzim. V říjnu nebo listopadu, s ohledem na počasí, odstraňte všechny přečnívající větve.

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Kalina: okrasný keř na zahradu

Kalina: okrasný keř na zahradu

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou berušky, ocet či mléko

Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou ber…

Mšice dokáží svým urputným sáním rostlinu zcela zničit, takže když se objeví, je třeba proti nim okamžitě zakročit. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte tyhle ekologické prostředky.

5.  7.  2020 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2020 |
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

17.  6.  2020 |
Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovník…

Z téměř neznámého keře se u nás během posledních let stala oblíbená stálice našich zahrad. Muchovník je totiž velmi nenáročný a bude vám růst v podstatě kdekoli. Co byste o jeho pěstování i tak měli vědět a jak zpracovat jeho plody?

30.  6.  2020 |