vytisknout velikost písma Jak pěstovat japonskou vrbu: Pestrobarevnými listy ozdobí každou zahradu

Atraktivní, nepřehlédnutelná, zároveň ale snadno dostupná a nenáročná na pěstování. Taková je japonská vrba. Dekorativní stromek, který se hodí nejen do zahrad, ale i do malých předzahrádek a také k tvorbě živých plotů.

V zahradách budí japonská vrba (Salix int. Hakuro Nishiki) zaslouženou pozornost. A to především v období pozdního jara, kdy jsou její mladé podlouhlé lístky nádherně zbarvené. Na koncích je zdobí růžová barva, která přes odstíny krémové přechází až v sytě zelenou. Zdálky tak budí iluzi bohatě rozkvetlého stromku či keře. Během léta jsou pak listy zelené s výrazným bílým mramorováním.

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Kam ji zasadit

Dařit se jí v našich podmínkách bude téměř všude. Japonská vrba nemá na stanoviště nijak přehnané nároky. Nejvíc jí bude vyhovovat slunné místo případně polostín.  Aby prospívala, potřebuje nejlépe chladnou a vlhkou hlinitopísčitou půdu. Nemusíte se ale ani bát zasadit ji na místo někde na jižní straně. V takovém případě ji ale nezapomeňte pravidelně zalévat. Jako každá vrba, i ta japonská totiž miluje vodu. Při splnění těchto podmínek si zajistíte výrazné probarvení listů a také celkově dobrou kondici celé rostliny. Dostatečná zálivka je nutná i v zimě, aby nevymrzla. Jinak se teplot pod nulou bát nemusíte, japonská vrba bez problémů vydrží i ty kolem – 30 °C.

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Kterou vybrat a kdy ji zasadit?

Pokud se rozhodnete si japonskou vrbu pořídit, nebudete ji muset nijak pracně shánět. Běžně ji seženete ve větších hobby marketech se zahradní sekcí, v zahradnických centrech, ale i ve specializovaných e-shopech na internetu. Důležité je ale si před koupí rozmyslet, která z prodávaných variant se vám bude hodit lépe. Například pro živý plot zvolte tu původní keřovou, jako solitér se v zahradě se naopak bude lépe vyjímat stromek s roubovaným kmínkem ve výšce od 1 do 1,5 metru.

Obrovskou výhodou je i to, že předpěstovanou japonskou vrbu, kterou pořídíte v květináči, můžete sázet kdykoliv od jara do podzimu. Po vysazení je ale třeba zalévat ji každý den alespoň po dobu dvou, tří měsíců.

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Správný řez je nutností

Jako každá vrba se i ta japonská vyznačuje bohatým obrůstáním. Stříhat či řezat ji tak budete muset minimálně dvakrát, nejlépe však třikrát do roka. Správným střihem u stromkových variant si zajistíte hezký a plný tvar koruny. První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu. Nebojte se při něm vrbu ostříhat opravdu hodně, aby se koruna hezky zahustila a získala požadovaný tvar. Během léta, přibližně v červenci až v srpnu, pak vrbu znovu zastřihněte do požadovaného tvaru. Poslední řez, ten udržovací, na vás čeká na podzim. V říjnu nebo listopadu, s ohledem na počasí, odstraňte všechny přečnívající větve.

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Kalina: okrasný keř na zahradu

Kalina: okrasný keř na zahradu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla