vytisknout velikost písma Jak pěstovat japonskou vrbu: Pestrobarevnými listy ozdobí každou zahradu

Atraktivní, nepřehlédnutelná, zároveň ale snadno dostupná a nenáročná na pěstování. Taková je japonská vrba. Dekorativní stromek, který se hodí nejen do zahrad, ale i do malých předzahrádek a také k tvorbě živých plotů.
Jak pěstovat japonskou vrbu: Pestrobarevnými listy ozdobí každou zahradu

V zahradách budí japonská vrba (Salix int. Hakuro Nishiki) zaslouženou pozornost. A to především v období pozdního jara, kdy jsou její mladé podlouhlé lístky nádherně zbarvené. Na koncích je zdobí růžová barva, která přes odstíny krémové přechází až v sytě zelenou. Zdálky tak budí iluzi bohatě rozkvetlého stromku či keře. Během léta jsou pak listy zelené s výrazným bílým mramorováním.

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Kam ji zasadit

Dařit se jí v našich podmínkách bude téměř všude. Japonská vrba nemá na stanoviště nijak přehnané nároky. Nejvíc jí bude vyhovovat slunné místo případně polostín.  Aby prospívala, potřebuje nejlépe chladnou a vlhkou hlinitopísčitou půdu. Nemusíte se ale ani bát zasadit ji na místo někde na jižní straně. V takovém případě ji ale nezapomeňte pravidelně zalévat. Jako každá vrba, i ta japonská totiž miluje vodu. Při splnění těchto podmínek si zajistíte výrazné probarvení listů a také celkově dobrou kondici celé rostliny. Dostatečná zálivka je nutná i v zimě, aby nevymrzla. Jinak se teplot pod nulou bát nemusíte, japonská vrba bez problémů vydrží i ty kolem – 30 °C.

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Listnaté stromy s ozdobnou kůrou zkrášlí zahradu i v zimě

Kterou vybrat a kdy ji zasadit?

Pokud se rozhodnete si japonskou vrbu pořídit, nebudete ji muset nijak pracně shánět. Běžně ji seženete ve větších hobby marketech se zahradní sekcí, v zahradnických centrech, ale i ve specializovaných e-shopech na internetu. Důležité je ale si před koupí rozmyslet, která z prodávaných variant se vám bude hodit lépe. Například pro živý plot zvolte tu původní keřovou, jako solitér se v zahradě se naopak bude lépe vyjímat stromek s roubovaným kmínkem ve výšce od 1 do 1,5 metru.

Obrovskou výhodou je i to, že předpěstovanou japonskou vrbu, kterou pořídíte v květináči, můžete sázet kdykoliv od jara do podzimu. Po vysazení je ale třeba zalévat ji každý den alespoň po dobu dvou, tří měsíců.

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Správný řez je nutností

Jako každá vrba se i ta japonská vyznačuje bohatým obrůstáním. Stříhat či řezat ji tak budete muset minimálně dvakrát, nejlépe však třikrát do roka. Správným střihem u stromkových variant si zajistíte hezký a plný tvar koruny. První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu. Nebojte se při něm vrbu ostříhat opravdu hodně, aby se koruna hezky zahustila a získala požadovaný tvar. Během léta, přibližně v červenci až v srpnu, pak vrbu znovu zastřihněte do požadovaného tvaru. Poslední řez, ten udržovací, na vás čeká na podzim. V říjnu nebo listopadu, s ohledem na počasí, odstraňte všechny přečnívající větve.

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Magnolie namnožíte ze semen: Je to složitější, nikoli však nemožné

Kalina: okrasný keř na zahradu

Kalina: okrasný keř na zahradu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada