Cibuli sázejte tak, aby horní třetina vyčnívala. iStock

Cibuli sázejte tak, aby horní třetina vyčnívala. | iStock

Pokud hyacinty rychlíte, je v moment, kdy výhonek dosáhne výšky asi 5 centimetrů, čas přemístit rostlinu na světlé a teplejší stanoviště. iStock

Pokud hyacinty rychlíte, je v moment, kdy výhonek dosáhne výšky asi 5 centimetrů, čas přemístit rostlinu na světlé a teplejší stanoviště. | iStock

Pěstování bez zeminy ve speciálních skleněných nádobách je efektní. iStock

Pěstování bez zeminy ve speciálních skleněných nádobách je efektní. | iStock

Takovýto hyacint koupený v obchodě vám nebude dělat radost déle, než pár dnů. iStock

Takovýto hyacint koupený v obchodě vám nebude dělat radost déle, než pár dnů. | iStock

V zahradě hyacinty kvetou od dubna do května a vyznačují se výraznou, intenzívní a sladkou vůní. iStock

V zahradě hyacinty kvetou od dubna do května a vyznačují se výraznou, intenzívní a sladkou vůní. | iStock

Vyšlechtěné hyacinty se mohou pochlubit celou škálou nádherných barev. iStock

Vyšlechtěné hyacinty se mohou pochlubit celou škálou nádherných barev. | iStock

Na zahradě se krásnými květy můžete těšit tři až čtyři týdny. iStock

Na zahradě se krásnými květy můžete těšit tři až čtyři týdny. | iStock

V květinářstvích jsou na jaře k sehnání i hyacinty řezané, počítejte ale s tím, že ve váze dlouho nevydrží. iStock

V květinářstvích jsou na jaře k sehnání i hyacinty řezané, počítejte ale s tím, že ve váze dlouho nevydrží. | iStock

Pokud hyacinty rychlíte, je v moment, kdy výhonek dosáhne výšky asi 5 centimetrů, čas přemístit rostlinu na světlé a teplejší stanoviště. iStock
Pěstování bez zeminy ve speciálních skleněných nádobách je efektní. iStock
Takovýto hyacint koupený v obchodě vám nebude dělat radost déle, než pár dnů. iStock
V zahradě hyacinty kvetou od dubna do května a vyznačují se výraznou, intenzívní a sladkou vůní. iStock
8
Fotogalerie

Jak pěstovat hyacint: Voňavé květy vám zpříjemní jaro i zimu

Omamná vůně, atraktivním květenství, široká škála nádherných barev. Není divu, že právě hyacinty patří k nejoblíbenějším jarním květinám. Radost vám navíc mohou dělat jak v interiéru, tak i na zahradě. A to po celé roky. Pokud je však budete správně pěstovat a věnujete jim náležitou péči.

Věděli jste, že do Evropy se hyacint dostal z Asie už v 17. století? Tenkrát se ale za jeho cibulky platilo zlatem, byl velmi vzácný, koupit si ho mohli jen ti největší boháči. Dnes ho během zimy a brzkého jara rozkvetlý pořídíte za pár korun v květinářství nebo ve většině supermarketů. Poměrně jednoduše ho ale můžete vypěstovat i sami z cibulky. A to jak na zahradě, v květináči, tak dokonce třeba na kuchyňském stole bez kousku zeminy jen ve speciální skleněné nádobě.

Hyacinty patří mezi cibulovité rostliny, z dřívějších téměř 500 druhů dnes existuje zhruba 50, které jsou speciálně vyšlechtěné. Cibule hyacintů jsou velké, kulovité s bílými nebo fialovými šupinami. Rostliny dorůstají výšky 20–30 centimetrů, mají hladké, lesklé listy a vytvářejí květný stvol s válcovitým, 15–20 centimetrů dlouhým, hustým hroznem zvonkovitých až nálevkovitých květů různých barev. Od bílé přes žlutou, lososovou, růžovou, modrou až po tmavě černofialovou.

Co s odkvetlým hyacintem?

Zřejmě už se to stalo i vám. Přinesli jste si domů kvetoucí hyacint, který nádherně ozdobil a provoněl váš byt, jenže ten už za tři až pět dnů odkvetl. Co teď s ním. Vyhodit ho by byla škoda. Přerušte zálivku a počkejte. Listy zežloutnou a seschnou, cibulka vyzraje a zatáhne se. Pro kvalitní vyzrání je dobré umístit cibulky do chladu a tmy. Po vyzrání bude cibulka na omak pevná. Zataženou a vyzrálou cibulku vyjměte z půdy, očistěte a uskladněte, abyste ji pak na podzim mohli použít pro vysázení do zahrady nebo třeba květináče. Stejně postupujte i u hyacintů v zahradě.

Kdy sázet cibule hyacintů?

Nejvhodnější dobou pro výsadbu cibulovin je podzim. Cibule hyacintu se sázejí koncem září či v říjnu do hloubky 15 centimetrů ve vzdálenostech 10–20 centimetrů od sebe. Vyhýbejte se nahnilým nebo plesnivým cibulím, ty bez milosti vyhoďte. Hyacintům svědčí výživná, lehčí půda obohacená vyzrálým kompostem a slunné místo. V případě výsadby do záhonu je lepší použít speciální ochranný košík, ten cibule ochrání před hraboši a navíc je pak na podzim nebudete muset v půdě složitě všechny hledat. Pokud cibulky vysadíte do květináče nebo truhlíku, postavte ho na parapet, kde bude mít rostlina dostatek světla.

Jak pěstovat hyacint v květináči

Pokud chcete, aby vám jeho květ na Vánoce ozdobil interiér, budete se muset pustit do rychlení. Není to žádná věda, počítejte ale s tím, že na to potřebujete tři měsíce. Začít tedy musíte už v září nebo nejpozději na začátku října. Cibuli hyacintu dejte do papírového sáčku do spodní části lednice zhruba na jeden měsíc.

Po měsíci cibuli vysaďte do květináče. Ten by měl být alespoň 10 centimetrů vysoký. Cibuli sázejte tak, aby horní třetina vyčnívala, přiklopte ji papírovým pytlíkem nebo „kloboučkem“ vytvořeným z papíru a květináč postavte do chladna a temna. Doporučená teplota je 5–8 °C. Po dobu 2 měsíců udržujte zeminu vlhkou. Následně přemístěte květináč do pokoje a papírový pytlík odstraňte. Držte se pravidla, že čím déle stráví cibule hyacintu v chladnějším prostředí, tím déle následně kvete.

Jak pěstovat hyacint ve skle

Stále populárnější je také pěstování ve speciálních skleněných nádobách s vodou, bez špetky zeminy. Nádherně vynikne celkový vzhled rostliny a vy navíc máte šanci každý den pozorovat, jak rostlina včetně kořenů roste. Tyto tvarované vázy se dají pořídit v každém větším květinářství.

I v tomto případě použijte cibulku, která měsíc odpočívala v lednici. Nádobu naplňte odstátou vodou tak, aby sahala těsně pod okraj cibule, která se nesmí dotýkat hladiny. Cibuli svrchu přikryjte papírovým sáčkem nebo udělaným kloboučkem a nádobu umístěte na tmavé a chladné místo na dobu dvou měsíců. Jakmile začne hyacint růst, výhonek dosáhne výšky asi 5 centimetrů, je čas klobouček odstranit a přemístit rostlinu na světlé a teplejší stanoviště. Doporučená teplota by se měla pohybovat okolo 18 °C. Nezapomeňte přilít vodu, dbejte však na to, aby se kořeny nedotýkaly hladiny. Pak už jen vyčkejte, až vám hyacint vykvete.

Doporučujeme

Články odjinud