V Kruhu u Jilemnice se věnují pěstování, šlechtění a následně prodeji nejrůznějších druhů citrusových kultur již od roku 1976. V jejich sortimentu najdete i desítky dalších rostlin, jež jsou určeny jak pro vnitřní, tak venkovní pěstování.
Základní rozdělení
Jednotlivých druhů a odrůd citrusovitých rostlin existuje velké množství. Dají se množit řízkováním nebo roubováním, přičemž při roubování hraje podstatnou roli volba vhodné podnože; často se používá citronečník trojlistý (Citrus trifoliata syn. Poncirus trifoliata), pro bytové pěstování se hodí podnože Carizo.
K nejznámějším citrusovitým rostlinám patří mandarinky (Citrus reticulata, Citrus clementina), pomerančovníky (Citrus sinensis, Citrus aurantium) a citroníky (Citrus meyeri, Citrus limon, Citrus ponderosa). Méně známá je limetka (Citrus aurantifolia), kumquat (rod Fortunella) a calamondin (Citrus madurensis) – kříženec kumquatu a mandarinky Citrus reticulata.

Doba kvetení se u citrusů liší podle druhu, ovlivňuje ji také kondice rostlin
Pane Berane, můžete našim čtenářům popsat základní nároky citrusů?
Citrusy pěstujte v propustné půdě. Některé kupované substráty jim nevyhovují, protože rychle sléhají a zůstávají trvale přemokřené, čímž škodí kořenovému balu rostliny. Vyhovující směs pro citrusy si připravíte i podomácku, stačí běžný zahradnický substrát, jílovitá půda ze zahrádky a písek. Důležitá je dobrá drenáž na dno květináče.

Při správné péči ochutnáte úrodu už za dva až tři roky od zakoupení rostliny; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
V období růstu přihnojujte dvakrát měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro citrusy. Zalévejte podle teploty okolního vzduchu, v horkých dnech substrát rychle vysychá, a proto je nutné zalít i třeba každý den, zvláště pak tehdy, jsou-li rostliny letněny na místě s přímým slunečním svitem. V polostínu stačí zalévat jednou za tři až čtyři dny.
Zmínil jste slovo letnění. Jak zacházet s rostlinou, kterou chceme umístit na terasu, případně balkon?
Citrusy začněte přivykat na venkovní prostředí až tehdy, když už nehrozí mrazíky. Rostliny se musí otužovat – nejprve v polostínu. Na sluníčko je umisťujte postupně, musí si na něj zvyknout. Při přenesení z polostinného místa v bytě na slunečnou terasu může dojít k popálení listů, které pak opadají, a rostliny můžou i uhynout. Zpět domů je stěhujte tehdy, když venkovní teplota začne klesat pod sedm stupňů Celsia.

Buddhova ruka (Citrus medica var. Sarcodactylus) s plody; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
Blíží se zimní období a s ním i doba vegetačního klidu. Máte nějaký osvědčený recept pro přezimování citrusů?
Řízkovance zimujte při teplotách okolo patnácti stupňů na světlém místě při minimální zálivce. Jiné je to v případě roubovanců, žijících na podnožích druhu Poncirus trifoliata: ty vyžadují teploty od nuly do deseti stupňů. Pokud citrusy nenecháte přes zimu odpočinout v chladnu, postupně ztratí svoji přirozenou vitalitu a za dva až tři roky uhynou.

Roubované mandarinky dokáží svou úrodou překvapit; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh
Začínající pěstitelé si často neví rady s opadáváním listů. Čím je zapříčiněno?
Shazování listů bývá způsobeno teplotním šokem nebo hnilobou kořenového systému. Existují však i výjimky, jako je citroník Meyerův, který shazuje listy pravidelně před obdobím klidu a v jarním období znovu obráží.

Calamondin je spíše okrasným citrusem, plody nejsou kvůli kyselosti příliš poživatelné
Trpí citrusovité rostliny na nějaké choroby nebo škůdce?
Nejčastějšími škůdci jsou svilušky, puklice a vlnovník. Na svilušku účinkuje zvýšení vlhkosti vzduchu a postřik přípravky Nisorun, Omite nebo Talstar, s puklicemi je boj poněkud obtížnější.
Napadenou rostlinu nejprve ponořte do slabého roztoku Jaru (ten naruší škůdci ochrannou skořápku) a následně použijte postřik Puklistop. Na vlnovníka zaútočte seříznutím rostliny a postřikem systémovým přípravkem, který si napadený exemplář nasaje do pletiv.
Pozvánka na výstavu: vyrazte za krásou citrusů
Poslední tři říjnové dny se v brněnských Lužánkách, Středisku volného času, uskuteční výstava citrusů a jiných subtropických a tropických rostlin. Zhlédnout ji můžete od devíti do osmnácti hodin, v neděli od devíti do šestnácti hodin. Pořadatelem je organizace Citrusáři Brno.
