vytisknout velikost písma Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách

Nejen zimní zahrada, ale i panelákový byt vám umožní pěstovat citrusy s úspěchem. Podmínkou je adekvátní péče o tyto subtropické rostliny, na jejíž zásady jsem se zeptal Pavla Berana, majitele známého Subtropického zahradnictví Kruh.
Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách

V Kruhu u Jilemnice se věnují pěstování, šlechtění a následně prodeji nejrůznějších druhů citrusových kultur již od roku 1976. V jejich sortimentu najdete i desítky dalších rostlin, jež jsou určeny jak pro vnitřní, tak venkovní pěstování.  

Základní rozdělení  

Jednotlivých druhů a odrůd citrusovitých rostlin existuje velké množství. Dají se množit řízkováním nebo roubováním, přičemž při roubování hraje podstatnou roli volba vhodné podnože; často se používá citronečník trojlistý  (Citrus trifoliata syn. Poncirus trifoliata), pro bytové pěstování se hodí podnože Carizo.

Na zimování zapomeňte: citrony vypěstujete i v paneláku!

Na zimování zapomeňte: citrony vypěstujete i v paneláku!

 

K nejznámějším citrusovitým rostlinám patří mandarinky (Citrus reticulata, Citrus clementina), pomerančovníky (Citrus sinensis, Citrus aurantium) a citroníky (Citrus meyeri, Citrus limon, Citrus ponderosa). Méně známá je limetka (Citrus aurantifolia), kumquat (rod Fortunella) a calamondin (Citrus madurensis) – kříženec kumquatu a mandarinky Citrus reticulata. 

Klepněte pro větší obrázek
Doba kvetení se u citrusů liší podle druhu, ovlivňuje ji také kondice rostlin 

Pane Berane, můžete našim čtenářům popsat základní nároky citrusů?  

Citrusy pěstujte v propustné půdě. Některé kupované substráty jim nevyhovují, protože rychle sléhají a zůstávají trvale přemokřené, čímž škodí kořenovému balu rostliny. Vyhovující směs pro citrusy si připravíte i podomácku, stačí běžný zahradnický substrát, jílovitá půda ze zahrádky a písek. Důležitá je dobrá drenáž na dno květináče. 

Klepněte pro větší obrázek
Při správné péči ochutnáte úrodu už za dva až tři roky od zakoupení rostliny; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh 

V období růstu přihnojujte dvakrát měsíčně vícesložkovým tekutým hnojivem pro citrusy. Zalévejte podle teploty okolního vzduchu, v horkých dnech substrát rychle vysychá, a proto je nutné zalít i třeba každý den, zvláště pak tehdy, jsou-li rostliny letněny na místě s přímým slunečním svitem. V polostínu stačí zalévat jednou za tři až čtyři dny.  

Zmínil jste slovo letnění. Jak zacházet s rostlinou, kterou chceme umístit na terasu, případně balkon?  

Citrusy začněte přivykat na venkovní prostředí až tehdy, když už nehrozí mrazíky. Rostliny se musí otužovat – nejprve v polostínu. Na sluníčko je umisťujte postupně, musí si na něj zvyknout. Při přenesení z polostinného místa v bytě na slunečnou terasu může dojít k popálení listů, které pak opadají, a rostliny můžou i uhynout. Zpět domů je stěhujte tehdy, když venkovní teplota začne klesat pod sedm stupňů Celsia.  

Klepněte pro větší obrázek
Buddhova ruka (Citrus medica var. Sarcodactylus) s plody; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh  

Blíží se zimní období a s ním i doba vegetačního klidu. Máte nějaký osvědčený recept pro přezimování citrusů?  

Řízkovance zimujte při teplotách okolo patnácti stupňů na světlém místě při minimální zálivce. Jiné je to v případě roubovanců, žijících na podnožích druhu Poncirus trifoliata: ty vyžadují  teploty od nuly do deseti stupňů. Pokud citrusy nenecháte přes zimu odpočinout v chladnu, postupně ztratí svoji přirozenou vitalitu a za dva až tři roky uhynou.  

Klepněte pro větší obrázek
Roubované mandarinky dokáží svou úrodou překvapit; foto: Pavel Beran, Subtropické zahradnictví Kruh  

Začínající pěstitelé si často neví rady s opadáváním listů. Čím je zapříčiněno?  

Shazování listů bývá  způsobeno teplotním šokem nebo hnilobou kořenového systému. Existují však i výjimky, jako je citroník Meyerův, který shazuje listy pravidelně před obdobím klidu a v jarním období znovu obráží.  

Klepněte pro větší obrázek
Calamondin je spíše okrasným citrusem, plody nejsou kvůli kyselosti příliš poživatelné  

Trpí citrusovité rostliny na nějaké choroby nebo škůdce?  

Nejčastějšími škůdci jsou svilušky, puklice a vlnovník. Na svilušku účinkuje zvýšení vlhkosti vzduchu a postřik přípravky Nisorun, Omite nebo Talstar, s puklicemi je boj poněkud obtížnější.

Napadenou rostlinu nejprve ponořte do slabého roztoku Jaru (ten naruší škůdci ochrannou skořápku) a následně použijte postřik Puklistop. Na vlnovníka zaútočte seříznutím rostliny a postřikem systémovým přípravkem, který si napadený exemplář nasaje do pletiv. 

Pozvánka na výstavu: vyrazte za krásou citrusů  

Poslední tři říjnové dny se v brněnských Lužánkách, Středisku volného času, uskuteční výstava citrusů a jiných subtropických a tropických rostlin. Zhlédnout ji můžete od devíti do osmnácti hodin, v neděli od devíti do šestnácti hodin. Pořadatelem je organizace Citrusáři Brno.  

Klepněte pro větší obrázek

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla