vytisknout velikost písma Jak pěstovat citrusy. Návod pro začátečníky

Pravý citrusář své miláčky hýčká a přesně ví, kdy zaštípnout neposlušný výhon, a přesně odhadne čas pro zazimování. Tihle nadšenci pěstují citrusy téměř na profesionální úrovni, ale těm, co mají doma jen jednu rostlinu pro potěšení, nabízíme několik užitečných rad.

Vyberte správné místo

Citrusy jsou rostliny, které pocházejí z teplých, na slunce bohatých oblastí. Tomu odpovídají i pěstitelské nároky, což jsou teplo, hodně slunce a přiměřeně vlhká půda. To ale neznamená, že tyto rostliny rostou pouze za "tropických" podmínek. Co je však důležité, je vyrovnaný vztah mezi teplem a světlem. V praxi to znamená, že v čím teplejším prostředí citrusy pěstujete, tím více musíte rostlině poskytnout světla.

Při vyšších teplotách a vydatné zálivce v málo osvětlené místnosti citrusy sice rostou, ale vytváří nevyzrálé výhonky, na nichž se těžko dočkáte nějakých plodů. Kam tedy citrus umístit? Nejvhodnější je jihovýchodní nebo jihozápadní okno, kde je během roku optimální teplota. Ovšem pozor, v zimě dohlédněte, aby rostlina při větrání netrpěla průvanem.

Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách

Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách

Citrusy nejsou náročné na výživu

Citrusy nejsou na zeminu náročné. Můžete je pěstovat ve směsi složené ze zeminy na zahradě, rašeliny, kompostu a písku či ve speciálně namíchaném substrátu pro citrusy. Půdní reakce má být mírně kyselá až neutrální. Ve vegetačním období je dobré citrusy hnojit pravidelně vhodným hnojivem, v němž je NPK (dusík, fosfor, draslík) v poměru např. 8: 6: 8.

Pokud se vám zdá, že speciální hnojiva na citrusy jsou drahá, můžete použít i hnojivo na zelené rostliny. Horší než nehnojit je hnojit nadměrně.  Pro udržení optimálních hodnot výživy stačí přihnojovat jednou za týden a občas přidat i hnojivo se stopovými prvky.

Na zimování zapomeňte: citrony vypěstujete i v paneláku!

Na zimování zapomeňte: citrony vypěstujete i v paneláku!

Dbejte na přiměřenou zálivku

U citrusů je velmi důležitá četnost a vydatnost zálivky, neboť většina citrusů je citlivá na přemokření substrátu. Pro zálivku je nejvhodnější odstátá, dešťová či vychladlá převařená voda. Žádná rostlina nemá ráda studenou vodu, proto by měla mít pokojovou teplotu.

Citrusy také citlivě reagují na přebytečnou vodu v misce pod květináčem, proto ji raději vždy vylijte. Množství ani čas zalévání nelze přesně určit. Spolehlivým vodítkem je okolní teplota. Za slunečného a teplého počasí zalévejte víc, když je zataženo a chladněji, raději zálivku omezte. Zásadou je nezalévat v pravé poledne, ale raději ráno a večer, když není slunce prudké.

Přes zimu během chladného přezimování zalévejte jen tak, aby zem neproschla. I když nemáte možnost rostliny přezimovat v chladu a jsou celou zimu v teplém bytě, zalévejte je méně než v létě. Citrusy rovněž potřebují vyšší vzdušnou vlhkost  než v našich bytech bývá, proto si pořiďte rozprašovač. Sníženou vlhkostí vzduchu trpí rostliny zvláště v panelových bytech a na parapetech nad radiátory.

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Kdy přesazovat?

S přesazováním citrusů nemusíte spěchat. Stačí jednou za tři až čtyři roky. Kdy je ten správný čas, poznáte, když je rostlině květináč příliš těsný. Nejdříve dejte na dno květináče drenážní vrstvu (štěrk, úlomky hliněných květináčů), doplňte substrátem a mírně zalijte. Po přesazení nevystavujte rostlinu přímému slunci. Nejvhodnějším obdobím k přesazování je jaro. V žádném případě to nezkoušejte v zimě, protože přesazení podpoří růst a rostlina se zbytečně vysílí. Totéž platí i pro pozdní podzim.

Přesazujte rostliny snadno, rychle a čistě s COMPO SANA 2 v 1

Přesazujte rostliny snadno, rychle a čistě s COMPO SANA 2 v 1

Jak s přezimováním?

Správné přezimování je pro většinu pěstitelů citrusů tvrdým oříškem. Obecně citrusy potřebují pro přezimování chladnou světlou místnost s teplotou kolem 10 °C. Pokud takovou možnost nemáte, snažte se alespoň s citrusy nehýbat, dopřát jim stálou teplotu a nezapomínat na občasnou zálivku. Jinak budou reagovat opadem listů nebo dokonce rostlina uhyne.

Jak přijít na chuť kumquatu?

Jak přijít na chuť kumquatu?

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby