vytisknout velikost písma Jak pěstovat brokolici: Nenáročnou zeleninu můžete sklízet od června do listopadu

Brokolice patří k nejzdravějším a současně oblíbeným, chutným zeleninám. Pokud se ji naučíte pěstovat, můžete ji mít k dispozici čerstvou od června až do listopadu. Poradíme vám, jak se o sazeničky postarat tak, aby dobře prospívaly, a vy se tak mohli radovat z bohaté sklizně.

Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica), původem ze Středomoří, je jedlá rostlina z čeledi brukvovitých, která obsahuje kromě množství vitaminů (C, A, B1, B2, E) a minerálních látek také vlákninu a kyselinu listovou. Pochutnat si můžete nejen na jejích nerozvitých poupatech, ale i na mladých výhoncích a listech. Patří mezi košťáloviny, rostliny se silnou lodyhou. U nás se dá tato zdravá zelenina pěstovat prakticky po celé republice včetně míst s vyšší polohou. Jak na to?

Barevná úroda: rajčata černá jako uhel, květáky zelené, žluté i oranžové

Barevná úroda: rajčata černá jako uhel, květáky zelené, žluté i oranžové

Vhodná zemina

Pro brokolici připravte dobře propustnou, vlhkou, avšak odvodněnou půdu s dostatkem živin (ideální je podzimní prohnojení), jako optimální pH se udává 6,4–7,5. Brokolici vyhovuje záhon v první trati. V době růstu potřebuje přihnojení dusíkem a pravidelnou závlahu – poškození náhlým suchem ji brzdí ve vývoji stejně jako kolísání teplot a mívá za následek tvorbu řídkých růžic.

Stanoviště a výsadba

K výsadbě vybírejte slunná, teplá stanoviště, která jsou chráněná před větrem. Rostlinky vysazujte do sponu cca 45 x 45 centimetrů a místo kolem nich dobře zamulčujte, pomůžete tím v půdě udržet vláhu a zamezíte růstu plevelů.

Brokolici neumísťujte do záhonů, v nichž jste v předchozích dvou pěstebních sezónách měli některou z košťálovin, abyste předešli nádorovitosti košťálovin. Vhodnou předplodinou jsou luštěniny, které půdu obohatí o humus a dusík.

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Sazenice a semena: Kdy sázet, kdy sklízet

Sazenice této zeleniny se dají buď rovnou koupit, nebo, disponujete-li k tomu vhodnými podmínkami, vypěstovat ze semen. Během sezony máte tuto možnost hned třikrát. Semena se vysévají v únoru až březnu pro ranou červnovou sklizeň, začátkem dubna pro sklizeň během prázdninových měsíců nebo potom v červnu, kdy sklizeň vychází na říjen a listopad.

Při výběru semen platí, že hybridní odrůdy tvoří větší růžice, mají kratší vegetační dobu a bývají odolnější při výkyvech počasí. Volit můžete ze dvou typů: brokolice stonková (chřestová) tvoří vícero menších růžiček, které sklízíte postupně, brokolice květáková tvoří jednu velkou středovou růžici, jež se sklízí najednou.

Zásady hnojení zeleniny

Zásady hnojení zeleniny

Sazenička je připravená k výsadbě do záhonu, když má minimálně tři pravé listy. Důležité je, aby byla pěkně rostlá, v dobré kondici, ne vytáhlá. Máte-li skleník, brokolici předpěstujte v něm. Jakmile semena vzejdou, snižte teplotu na cca 12 až 14 stupňů Celsia, a jakmile vytvoří první pravé lístky, teplotu zase zvyšte. Předejdete tím zmíněnému vytahování sazenic.

Brokolici sklízejte, jakmile je vrcholová růžice pevná a květní poupata nerozvinutá. Pokud se už objeví žluté kvítky podobné řepce, znamená to, že brokolice přezrála – ale i tak ji můžete zkonzumovat. Po sklizni vrcholové růžice nechte brokolici rozhodně ještě v záhonu! Vyrostou na ní růžice postranní, sice menší, ale stejně dobré. Koncem sezony vydrží tato zelenina i slabší mrazíky, a tak můžete mít přísun vitaminů docela dlouhou dobu.

Škůdci a jak na ně

Brokolice bývá často napadána dřepčíky, což může vést především u mladých rostlin k jejich úhynu. Výsadbu proto udržujte ve vlhku, které nemají tito škůdci rádi, a překryjte ji netkanou textilií tak, aby se k ní nedostali. Škůdce od brokolice odrazují i lichořeřišnice či celer rostoucí v její blízkosti.

Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na zemi i ve vzduchu

Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na zemi i ve vzduchu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do bytu. Jak ji pěstovat?

Blahokeř – popínavá liána na zahradu i do byt…

Klerodendron je rod exotických rostlin, které můžete pěstovat venku na zahradě nebo jako pokojovky. Na péči umí být poměrně náročné, ale odmění se záplavou květů.

6.  6.  2021 |
Lucie Kořistová
Blahokeř
Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte n…

Tenhle drobný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život a i napáchat řadu škod. Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Jak se k vám jednou nastěhují, je těžké se jich zbavit. Zvlášť pokud si nechcete domácnost či zahradu zamořit chemií. Existuje však celá řada osvědčených babských triků, které vám boj s nepříjemným hmyzem pomohou vyhrát. Prozradíme vám je!

9.  6.  2021 |
Lenka Chvostová
MravenciBabské radyDomácí škůdciJak na to
Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí…

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

5.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody. Praktické rady na pěstování rajčat najdete také na videu v úvodu článku. 

26.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Pěstování
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Lucie Kořistová
Máta peprná