vytisknout velikost písma Jak panence rozčesat vlasy a další tipy, jak jednoduše vyčistit dětské hračky

Prach, viry a bakterie se usazují všude, tedy i na dětských hračkách. Jejich čištění nemusí být otročina, pomůže vám pračka i myčka na nádobí. A poradíme také, jak zase krásně rozčesat zacuchané vlasy panenek.

S hračkami děti přichází do styku každodenně, a tak je potřeba je udržovat čisté. Zejména u menších dětí, které ještě strkají předměty do úst, je nutné čistit hračky alespoň jednou za 14 dní, u starších dětí pak alespoň dvakrát do roka. Pokud je dítě nemocné, je lepší hračky, s nimiž si během nemoci hrálo, vydezinfikovat, aby se na nich nedržely viry a bakterie. Nemusí jít přitom o dlouhý a časově náročný proces, v mnoha případech se prostě spolehněte na domácí spotřebiče.

Co jde, strčte do myčky

V myčce na nádobí můžete čistit leccos včetně filtru do digestoře a bot, tak proč by vám nemohla pomoci s hračkami. Naskládejte do přístroje všechny malé plastové hračky, které neobsahují kovové a elektronické části. Skvělou práci odvede přístroj například s kostičkami lego Duplo. Pro ochranu hraček volte nižší teplotu, aby nedocházelo k poškrábání hraček, myčku předem zkontrolujte a všechny zbytky jídla odstraňte. Také sůl tentokrát vynechte.

Plyšáky do pračky

Všechny látkové a plyšové hračky můžete pravidelně vysát vysavačem a jednou za čas je strčte do pračky. Použijte jemný prací prostředek, buď na vlněné nebo na dětské prádlo. Prostředku použijte jen malé množství, aby se v hračkách neusadil. Také program zvolte raději jemný s nižším počtem otáček při máchání, i když je možné, že plyšáci pak budou déle schnout. Před praním každou hračku zkontrolujte a případné dírky ihned zašijte, aby se hračka v pračce nerozpárala a výstelka nevypadla ven. Ze stejného důvodu je lepší prát hračky v prací síťce či povlaku na polštář.

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Pokud je to možné, pověste je uschnout ven, aby slunce mohlo také odvést kus své práce. Nikdy hračky neperte na teplotu vyšší než je 40°C. Pokud plyšák není znečištěný, ale chcete jen zlikvidovat roztoče, můžete ho vysát a uložit na noc do mrazáku. Teploty pod bodem mrazu roztoče i jiné škodlivé organismy zneškodní.

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Zbytek omyjte mýdlovou vodou

Voda s mýdlem, octová voda nebo dezinfekční utěrky a spreje pomohou v případě hraček, které nemůžete strčit ani do myčky, ani do pračky. V případě použití mýdlové vody je pak třeba hračky ještě opláchnout čistou vodou a otřít hadříkem, aby voda nezanechala fleky.

Čistíte-li dřevěné hračky, vždy se vyhněte chemikáliím. Jednoduchou desinfekcí je citronová šťáva, ve které můžete hračky omýt, případně použít houbičku nebo kartáček pro vydrbání pevnějších nečistot.

Suchou cestu zvládne jedlá soda

Pokud však hračky obsahují pěnové kuličky, malé plastové ozdůbky a lesklé flitry, je lepší se mokrému čištění vyhnout. V tomto případě pomůže univerzální domácí čistič – jedlá soda. Malé hračky dejte do uzavíratelného sáčku, nasypte sodu a důkladně protřepte. Nechte působit několik hodin, aby soda měla čas absorbovat pachy a působit na skvrny, poté hračky důkladně očistěte, v případě potřeby i vyluxujte. Problematická místa dočistíte jemně namočeným kartáčkem.

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Zacuchané a špinavé vlasy panenek

Každá malá holčička miluje hru s panenkami. Ať už jde o Barbie, nebo v současnosti tolik moderní Rainbow High, mají všechny panenky jedno společné – krásné dlouhé vlasy, které holčičky tak rády češou. Jenomže vlasy jsou jemné, snadno se cuchají, a pokud dovolíte holčičce hru venku, je s nimi definitivní konec. Zamotají se nich větvičky, prach a suché listy takovým způsobem, že už nikdy rozčesat nepůjdou.

Vlasy naštěstí jdou zachránit. Stačí k tomu tři obyčejné věci, které jistě máte doma – aviváž, kartáč s tvrdými štětinami a horká voda. Vyplatí se utratit pár korun a koupit kartáč, který bude sloužit jen na vlasy panenek. Pak do velkého hrnce nalijte čtvrt hrnku aviváže a do poloviny doplňte horkou vodou. Potom ponořte hlavy panenek do směsi. Nechejte máčet 5 –10 minut.

Po vyjmutí z lázně je třeba důkladně pročesat vlasy každé panenky. Jakmile jsou vlasy rozčesané, je třeba z nich vypláchnout aviváž. Spusťte je hlavou dolů do umyvadla a vymývejte ji pod tekoucí vodou. Nakonec nechte přes noc uschnout.

Háčkované hračky: Inspirujte se, jaké krásné kousky můžete dětem vyrobit

Háčkované hračky: Inspirujte se, jaké krásné kousky můžete dětem vyrobit

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace pro vaši domácnost

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace p…

Polštáře, deky, koberce, prostírání, košíky a spoustu dalších velkých i malých projektů můžete uháčkovat a vyzdobit jimi svou domácnost. Našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady na Pinterestu. Tak se inspirujte a pusťte se do díla.

19.  2.  2021 |
Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní…

Jablečný, vinný i obyčejný kvasný – ocet je výborný pomocník v domácnosti a je jedno, jaké přídavné jméno se k němu pojí. Je ekologický, účinný a velmi levný.

19.  2.  2021 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

10.  2.  2021 |
Geniální triky, které vám usnadní zahradničení. 28 praktických vychytávek

Geniální triky, které vám usnadní zahradničen…

Jaro se blíží a každý správný zahradník a kutil už se ho nemůže dočkat. Až to počasí dovolí, vyrazte na zahradu. Prohledali jsme Pinterest a našli pro vás super triky, které vám usnadní život a zpříjemní práce na zahradě. Další jsou zas tak geniální, že se vyplatí je znát.

26.  2.  2021 |
Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se do galerie pro inspiraci

Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se …

Kontejnerové domy k nám přišly ze zahraničí, ale své příznivce si rychle našly i v Česku. Jsou levnější, jde o ekologické bydlení a narozdíl od klasického domu můžete bydlet už za několik týdnů. Přitom z nich lze vybudovat krásný a útulný domov. Našli jsme pro vás inspirace na Pinterestu, abychom vás přesvědčili.

14.  2.  2021 |