vytisknout velikost písma Jak odstranit pryskyřici nejen z oblečení: Rychle, snadno a bez následků

Smůla nebo také smola, jak se pryskyřici ze stromů nejčastěji říká, sice krásně voní, dokáže nám ale pořádně znepříjemnit život. Ať už si ji domů přineseme na rukou, oblečení, botách, přivezeme na karoserii auta nebo nám na podlahu skápne z vánočního stromečku. Nicméně zdánlivě neodstranitelná lepivá pryskyřice se dá poměrně snadno odstranit z většiny materiálů bez jakéhokoliv poškození.

Určitě už se to někdy stalo i vám. Stačí se neopatrně otřít o strom v lese nebo se třeba jen posadit na dřevěnou lavičku a problém v podobě pryskyřice přilepené na oblečení je na světě. Nemusíte si ale zoufat, nic není ztracené. Existuje několik osvědčených postupů, jak pryskyřici z oděvů odstranit. A nejen z nich.

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Pryskyřice na oblečení: Použijte odlakovač, líh nebo olej

Čím dřív budete jednat, tím lépe. A protože většina žen má při sobě odlakovač na nehty, použijte ten. Stačí s ním skvrnu od smoly důkladně polít, počkat, až se tekutina do pryskyřice vsákne a rozpustí ji.

Vyčistit smolu můžete také lihem nebo některým z organických rozpouštědel, které se obvykle najdou v dílně každého kutila. Sáhněte po terpentýnu, technickém benzínu, trichloretylenu nebo benzínovém čističi. Postup čištění je stejný, jako v případě čištění odlakovačem.

Dalším z osvědčených prostředků je údajně olej, případně cokoliv dalšího mastného, jako máslo, sádlo a podobně. Stačí skvrnu polít či potřít, promnout, odstranit zbytky pryskyřice. Mastnotu pak odstraníte žlučovým mýdlem (viz níže).

Další variantou je směs oleje, saponátu a vody. Smíchejte je v poměru 1:1:1, nalijte na místo zašpiněné pryskyřicí a krouživými pohyby či promnutím mezi prsty smolu odstraňte.

Jak vyčistit skvrny od kávy? Čím dřív, tím lépe

Jak vyčistit skvrny od kávy? Čím dřív, tím lépe

Žlučové mýdlo na dočištění

Ať už jste zvolili jakýkoli postup, jakmile dostanete pryskyřici z látky,  inkriminované místo důkladně promněte a v ruce vyperte, nejlépe s pomocí žlučového mýdla. Pozor! Nepleťte si žlučové mýdlo s tím s jelenem, které je jádrové. Žlučové mýdlo je speciální mýdlo s přísadou hovězí žluči. Ta obsahuje sloučeniny, které emulgují tuky a pomáhají rozpouštět některé skvrny a nečistoty.

Nakonec vyčištěný kousek oblečení vyperte celý obvyklým způsobem. Odlakovač vám pomůže odstranit smolu i z pokožky. Nezapomeňte ji pak ale důkladně umýt a promazat nějakým krémem, zvlášť pokud máte odlakovač s acetonem, který silně vysušuje.

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Skvrny na džínách zvládne žehlička

Další metodou, jak dostat pryskyřici například z džínových kalhot, je roztavit ji žehličkou a „odsát“. Potřebovat na to budete dobře savé svačinové ubrousky, papírové kuchyňské utěrky, případně savý papír neboli piják, který seženete v papírnictví. Stačí je přiložit na skvrnu a horkou žehličkou po ní přejíždět, aby se smola rozpustila a vpila do papíru. Na případné zbytky použijte odlakovač, líh nebo benzín.

Jak vyčistit žaluzie: Pořiďte si kartáč či rukavici

Jak vyčistit žaluzie: Pořiďte si kartáč či rukavici

Pryskyřice na autě? Pomůže mazivo ve spreji

Pokud především v letních měsících parkujete pod jehličnatými stromy, nejspíš už jste problémy s pryskyřicí nakapanou na karoserii svého vozu v minulosti řešili. Důležité je nenechávat ji tam příliš dlouho. Pokud totiž zaschne, zbavíte se jí jen obtížně. Na pomoc si vezměte jemný hadřík a technický benzín. Krouživými pohyby smůlu pomalu opatrně odstraňujte. Nepoužívejte líh ani aceton, jsou příliš agresivní a mohly by vám poškodit lak. Další variantou je pak nějaké univerzální mazivo ve spreji, případně klidně i kuchyňský olej. Existují také speciální čisticí přípravky, které seženete ve specializovaných prodejnách.

Jak odstranit pryskyřici z dlažby, lina nebo koberce?

S kapkami lepivé smůly často musíme bojovat i v domácnosti, a to když se po vánočních svátcích zbavíme stromečku a zjistíme, že kromě jehličí pod sebou zanechal i zbytky pryskyřice. Ať už máte dlažbu nebo laminátovou podlahu, stačí jen použít nějaký univerzální čistič, určený pro tyto povrchy. Naneste ho na skvrnu, nechte chvíli působit a pak jen vlhkým hadrem a teplou vodou setřete. Na zaschlou smolu použijte odlakovač, líh či technický benzín, pozor ale, aby vám některý z prostředků nepoškodil podlahu. Pokud máte na podlaze koberec, postupujte stejně jako v případě čištění textilií.

Jak vyčistit kuchyň od zaschlého oleje. Levně a bez chemie

Jak vyčistit kuchyň od zaschlého oleje. Levně a bez chemie

Jak na to: Tipy na úklid domácnosti snadno, rychle a bez chemie

Jak na to: Tipy na úklid domácnosti snadno, rychle a bez chemie

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje