vytisknout velikost písma Jak odstranit břečťan ze zdi, jak ho dostat ze země? Obrňte se trpělivostí

Stálozelená plazivá rostlina patří k oblíbeným. Hezky vypadá po celý rok, navíc rychle dokáže pokrýt velké plochy zahrad, stromů, ale i zdí domů, čehož řada majitelů nemovitostí využívá. Problém však nastává, pokud se rozhodnete se břečťanu zbavit. Jde totiž o téměř nadlidský úkon.

Břečťan (lat. Hedera) patří k nenáročným rostlinám. Nevyžaduje žádnou péči, je mrazuvzdorný, daří se mu i v silně znečištěném prostředí, má malé nároky na světlo, nepotřebuje příliš vody. Pokud k ní ale má přístup, roste doslova jako z vody. Oblíbený je jako půdopokryvná rostlina. Snadno totiž poroste jakýkoliv terén, problém mu nedělají ani strmé svahy, často nahrazuje trávník. Sází se také ke stěnám domů, skvěle se vyjímá také na plotech, pergolách a altánech.  Co když se ale rozhodnete ho odstranit? Jde to vůbec? A jak na to?

Břečťan: místo pro něj se najde i v malé zahradě

Břečťan: místo pro něj se najde i v malé zahradě

Břečťan na fasádě: Čeká vás spousta práce

Pokud se rozhodnete odstranit vzrostlý břečťan, který má příchytné vzdušné kořínky přichycené na omítce domu, počítejte s tím, že vás čeká spousta práce. Drží tam totiž opravdu pevně, a to dokonce, i pokud rostlina uschla. Často není jiné řešení, než ho strhnout i s omítkou. Jednodušší je to u zdí betonových, na nich však po stržení zůstanou zbytky příchytných kořínků stále přichycené, což nevypadá příliš esteticky. Zbavit se jich můžete jen pomocí ocelového kartáče, což je ale poměrně náročná práce. Budete se muset obrnit trpělivostí a pustit se do práce. Rozhodně však nezapomeňte na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, listy břečťanu totiž mohou vyvolat podráždění kůže. Krajním řešením je pak opalování, při něm je ale třeba postupovat skutečně opatrně. Jestli se do odstraňování bojíte pustit sami, oslovte některou ze specializovaných firem.

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Jak odstranit břečťan ze země

Odstranit břečťan ze zahrady je o něco jednodušší. I v tomto případě však počítejte s tím, že vám to dá hodně práce. Obzvlášť pokud máte na zemi celý břečťanový koberec. V boji s ním příliš nepomáhají dokonce ani chemické přípravky, listy této popínavé rostliny totiž obsahují voskovitou vrstvu, chemie tak do nich proniká jen málo a pomalu. Břečťan se navíc díky svým hlubokým a rozvětveným kořenům rychle vzpamatovává a znovu obrazí. Jediný způsob, jak se ho zbavit, tak je vytrhat ho i s těmi nejmenšími kořínky. Vytrhaných rostlin se rychle zbavte, jinak vám rychle zakoření tam, kam jste je odhodili. Nikdy je proto nedávejte třeba na kompost. Následně plochu posypte mulčovací kůrou, díky které břečťan znovu nezakoření. Vrstva by měla být vysoká patnáct až pětadvacet centimetrů. Jde však o dlouhodobý proces, kůru je nutné nechat na místě alespoň dvě sezóny a několikrát do roka ji v případě potřeby doplňovat. Pokud se na očištěné místo nechystáte nic sázet, můžete si pomoci silnými herbicidy. Počítejte ale s několika postřiky během celého roku, každých šest týdnů.

Mech v trávníku: Jak jej vymýtit

Mech v trávníku: Jak jej vymýtit

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Jak odstranit pryskyřici nejen z oblečení: Rychle, snadno a bez následků

Jak odstranit pryskyřici nejen z oblečení: Rychle, snadno a bez následků

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování