vytisknout velikost písma Jak nepouštět energii do kanálu

Zvyšování cen energií je realita, která nás nutí uvažovat o úsporách. Jednou z možností je i šetření při mytí a sprchování pomocí koupelnového výměníku.
Jak nepouštět energii do kanálu

Pro běžné sprchování se používá voda ohřátá asi na 37 až 40 °C. Do odpadu tedy odtéká voda o teplotě jen o několik stupňů nižší (cca 34 až 36 °C). Při poklesu teploty asi o 5 °C odevzdala jen necelých 10 % tepelné energie, tu jsme využili pro sebe. V kanalizaci pak končí bez užitku přes 90 % energie, kterou jsme vynaložili na ohřátí vody.

V současnosti lze energii užitkové vody, která se za stále větší peníze pro různé účely ohřívá, získat zpět zejména ve velkých provozech (lihovary, prádelny, vyvařovny...). Existují speciální výměníky, které nabízejí možnost tuto energii alespoň částečně získat zpět a vrátit ji do technologie. Tímto způsobem lze získat zpět 20 a6 50 % nákladů vynaložených původně na ohřev vody. V individuálním bydlení se nabízí podobná možnost v podobě koupelnových výměníků. Tato zařízení v odpadním systému dokážou energie zpětně využít a ušetřit kolem 40 % nákladů na ohřev vody pro sprchování.

Jak výměník funguje

Pracovní část výměníku tvoří ploché měděné profily, po jejichž povrchu volně stéká teplá odpadová voda. Uvnitř pak proudí čistá studená voda z vodovodního řadu, která odebírá teplo odpadní vodě a ohřeje se na asi 22 až 25 °C. Takto vlažná se přivede do směšovací baterie na její studenou stranu. Z odpadní vody se tak zpětné získá 12 až 15 °C. Ve směšovací baterii se pak pro sprchování směšuje teplá voda (ohřátá klasicky) s vlažnou, předehřátou ve výměníku. Potřeba množství klasicky ohřáté vody klesá. Optimální míchání pro stále stejnou teplotu pak ideálně zajistí termostatická směšovací baterie.

Doplněk nízkoenergetického bydlení

Další úspora nákladů pak spočívá i v možnosti použít ohřívače vody s menší kapacitou, menšího akumulačního zásobníku, případně je na ohřev vody zapotřebí menšího počtu slunečních kolektorů apod. Výměník je tak vhodný pro nízkoenergetické bydlení, protože podobně jako u rekuperace při větrání ponechává převážnou část tepla vyprodukovaného v domě, uvnitř stavby. Nižší spotřebou energie i vypouštěním chladnějšího odpadu tak může každý, kdo zvolí tuto alternativu, kromě šetření vlastní kapsy přispět i ke zmírnění oteplování planety Země.

Připojení výměníku

O instalaci výměníku uvažujeme při rekonstrukci koupelny nebo při stavbě nové. Pro montáž potřebujeme mít přístupný jak odpad, tak i vedení studené vody. Podle prostorových možností umístíme výměník buď přímo pod vaničku, nebo do její blízkosti, vždy však vodorovně (čím blíže, tím lépe). Pokud tomu nic nebrání, lze využít stropu v místnosti pod koupelnou.

Odpadní část výměníku připojíme běžným plastovým potrubím DN40, pro vodní stranu s výhodou použijeme ohebné hadice. Pevnou část vodovodní instalace a pružnou hadici oddělíme uzavíracím ventilem. Stačí vstupní strana do výměníku (šroubení zcela vlevo).

Čištění zařízení

Čisté pracovní plochy výměníku jsou předpokladem pro nejúčinnější předávání tepla. Výměník v provozu není potřeba nijak zvláště čistit a udržovat. Běžných povlaků, které se tvoří v odpadovém potrubí, a tedy i ve výměníku se zbavíme při průběžném čištění sifonu sprchové vaničky. Použít lze všech běžných chemických čisticích prostředků. Velmi účinné, jednoduché a ekologicky šetrné je i biologické čištění. Přípravky se dodávají v práškové, nebo kapalné formě. Vlastní aplikace spočívá v nalití kapaliny nebo ve vodě rozpuštěného prášku do odpadu. O čištění se postarají bakterie, které se živí organickými nečistotami v odpadu. Po zkonzumování potravy (vyčištění odpadu) odumírají.

Čištění je proto nutné čas od času opakovat. Půlroční interval by měl při běžném provozu stačit. Znečištění způsobí vždy snížení výkonu, což je škoda.

Rozměry a povolené pracovní plochy

  • Skříň výměníku je svařená z 5mm plastu
  • Vlastní těleso výměníku je měděné
  • Čisté rozměry skříně: 560x405x100mm
  • Připojovací potrubí přečnívá na čelní straně o 65mm
  • Připojení odpadní strany DN40. Připojení vody G1/2“
  • Maximální pracovní teplota 90 °C, tlak 6 bar

S použitím materiálů spol. Sakal.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už je sezóna hub za námi? Pak budete překvapeni. Z některých lokalit nosí houbaři domů stále plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky z října 2019.

17.  10.  2019 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni!

Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni…

Jak přezimovat kanu neboli dosnu? Není to nic složitého, hlízy vyjměte ze země, jen pozor, hlínu z nich neoklepávejte. Pokud jste kanu pěstovali v květináči, nemusíte ji z hlíny vyndavat, jen ji i s květináčem dejte dovnitř na studené místo. Jakou potřebuje teplotu?

9.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklízení šatníku mě bolelo nejvíc

Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklí…

Můj domov o rozloze 50 m² přetékal věcmi. Žijeme tu čtyři a musíme se vejít. Takže když mě kamarádka vyzvala k měsíční minimalistické výzvě, což znamenalo vyhodit 465 věcí za měsíc, ráda jsem přijala. Jak mi to šlo na začátku, už jsem psala minulý týden, teď se pojďme podívat na šatník a papíry. A rovnou říkám, že to nebyla legrace.

13.  10.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |