vytisknout velikost písma Jak nepouštět energii do kanálu

Zvyšování cen energií je realita, která nás nutí uvažovat o úsporách. Jednou z možností je i šetření při mytí a sprchování pomocí koupelnového výměníku.
Jak nepouštět energii do kanálu

Pro běžné sprchování se používá voda ohřátá asi na 37 až 40 °C. Do odpadu tedy odtéká voda o teplotě jen o několik stupňů nižší (cca 34 až 36 °C). Při poklesu teploty asi o 5 °C odevzdala jen necelých 10 % tepelné energie, tu jsme využili pro sebe. V kanalizaci pak končí bez užitku přes 90 % energie, kterou jsme vynaložili na ohřátí vody.

V současnosti lze energii užitkové vody, která se za stále větší peníze pro různé účely ohřívá, získat zpět zejména ve velkých provozech (lihovary, prádelny, vyvařovny...). Existují speciální výměníky, které nabízejí možnost tuto energii alespoň částečně získat zpět a vrátit ji do technologie. Tímto způsobem lze získat zpět 20 a6 50 % nákladů vynaložených původně na ohřev vody. V individuálním bydlení se nabízí podobná možnost v podobě koupelnových výměníků. Tato zařízení v odpadním systému dokážou energie zpětně využít a ušetřit kolem 40 % nákladů na ohřev vody pro sprchování.

Jak výměník funguje

Pracovní část výměníku tvoří ploché měděné profily, po jejichž povrchu volně stéká teplá odpadová voda. Uvnitř pak proudí čistá studená voda z vodovodního řadu, která odebírá teplo odpadní vodě a ohřeje se na asi 22 až 25 °C. Takto vlažná se přivede do směšovací baterie na její studenou stranu. Z odpadní vody se tak zpětné získá 12 až 15 °C. Ve směšovací baterii se pak pro sprchování směšuje teplá voda (ohřátá klasicky) s vlažnou, předehřátou ve výměníku. Potřeba množství klasicky ohřáté vody klesá. Optimální míchání pro stále stejnou teplotu pak ideálně zajistí termostatická směšovací baterie.

Doplněk nízkoenergetického bydlení

Další úspora nákladů pak spočívá i v možnosti použít ohřívače vody s menší kapacitou, menšího akumulačního zásobníku, případně je na ohřev vody zapotřebí menšího počtu slunečních kolektorů apod. Výměník je tak vhodný pro nízkoenergetické bydlení, protože podobně jako u rekuperace při větrání ponechává převážnou část tepla vyprodukovaného v domě, uvnitř stavby. Nižší spotřebou energie i vypouštěním chladnějšího odpadu tak může každý, kdo zvolí tuto alternativu, kromě šetření vlastní kapsy přispět i ke zmírnění oteplování planety Země.

Připojení výměníku

O instalaci výměníku uvažujeme při rekonstrukci koupelny nebo při stavbě nové. Pro montáž potřebujeme mít přístupný jak odpad, tak i vedení studené vody. Podle prostorových možností umístíme výměník buď přímo pod vaničku, nebo do její blízkosti, vždy však vodorovně (čím blíže, tím lépe). Pokud tomu nic nebrání, lze využít stropu v místnosti pod koupelnou.

Odpadní část výměníku připojíme běžným plastovým potrubím DN40, pro vodní stranu s výhodou použijeme ohebné hadice. Pevnou část vodovodní instalace a pružnou hadici oddělíme uzavíracím ventilem. Stačí vstupní strana do výměníku (šroubení zcela vlevo).

Čištění zařízení

Čisté pracovní plochy výměníku jsou předpokladem pro nejúčinnější předávání tepla. Výměník v provozu není potřeba nijak zvláště čistit a udržovat. Běžných povlaků, které se tvoří v odpadovém potrubí, a tedy i ve výměníku se zbavíme při průběžném čištění sifonu sprchové vaničky. Použít lze všech běžných chemických čisticích prostředků. Velmi účinné, jednoduché a ekologicky šetrné je i biologické čištění. Přípravky se dodávají v práškové, nebo kapalné formě. Vlastní aplikace spočívá v nalití kapaliny nebo ve vodě rozpuštěného prášku do odpadu. O čištění se postarají bakterie, které se živí organickými nečistotami v odpadu. Po zkonzumování potravy (vyčištění odpadu) odumírají.

Čištění je proto nutné čas od času opakovat. Půlroční interval by měl při běžném provozu stačit. Znečištění způsobí vždy snížení výkonu, což je škoda.

Rozměry a povolené pracovní plochy

  • Skříň výměníku je svařená z 5mm plastu
  • Vlastní těleso výměníku je měděné
  • Čisté rozměry skříně: 560x405x100mm
  • Připojovací potrubí přečnívá na čelní straně o 65mm
  • Připojení odpadní strany DN40. Připojení vody G1/2“
  • Maximální pracovní teplota 90 °C, tlak 6 bar

S použitím materiálů spol. Sakal.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

30.  4.  2019 |
Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

21.  5.  2019 |
Mandevila: Pěstování od A do Z

Mandevila: Pěstování od A do Z

Každou sezonu se v sortimentu balkonovek objevuje mnoho novinek. Některé jsou brzy zapomenuty, jiné si získají oblibu – k takovým patří mandevila, jejíž nároky vám přiblížíme. Pokud se vám zalíbí, na jaře můžete zahájit její pěstování.

14.  5.  2019 |
Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny ro…

Velmi rychle se množí a při přemnožení způsobují značné škody a úhyn rostlin. Tihle roztoči jsou sice miniaturní, přesto umí zahrádkáře pořádně potrápit. A nejen ty. S oblibou totiž devastují i pokojové rostliny. Poradíme vám proto, jak se svilušek zbavit.

11.  5.  2019 |
Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. Jak ji pěstovat?

Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. …

Až půlmetrové hrozny bílých, fialových či růžových květů, z nichž zrak přechází. Takové jsou vistárie, které patří k nejkrásnějším popínavým rostlinám.

5.  5.  2019 |