vytisknout velikost písma Jak na výrobu vánoční perníkové chaloupky? Je to snazší, než si myslíte

Chaloupka z perníku vyžaduje trpělivost a dostatek času na zasychání. Pečení a zdobení je ale velká zábava a vy si doma vytvoříte krásnou a voňavou vánoční dekoraci. A po Vánocích si na ní můžete všichni společně pochutnat. Poradíme vám osvědčené těsto na perníkovou chaloupku i přesný postup, jak ji vytvořit.

Perník na chaloupku musí být tvrdý!

Raději to důležité uvedeme hned na začátku. Zapomeňte rovnou na recepty na perníčky, které jsou krásně měkké už za pár dní. Aby byla chaloupka dlouho hezká a držela tvar, potřebujete naopak těsto, které zůstane tvrdé. Pak by se totiž mohlo stát, že se pracně postavený dům za pár dní zhroutí.

Z toho důvodu neobsahuje perníkové těsto na chaloupku příliš mnoho kypřidla a také můžete vynechat moučkový cukr, který měknutí způsobuje.

NÁŠ TIP: Jak vyrobit adventní kalendář? Podívejte se na video:

Suroviny na perníkové těsto:

400 gramů hladké mouky

140 gramů moučkového cukru

65 gramů másla

2x vejce + na potření

2 lžíce medu

1 lžíce perníkového koření

1 lžíce kakaa

lžička jedlé sody

Recept na polevu:

Bílek z jednoho vajíčka přeceďte přes husté sítko a podle velikosti vajíčka vmíchejte 130–160 gramů prosátého moučkového cukru, dvě lžičky škrobu a lžičku citronové šťávy. Cukr vsypávejte pomalu tak, abyste dosáhli ideální konzistence: aby se hmota nerozpíjela, ale ani neucpávala zdobicí trubičku.

33 nejkrásnějších vánočních svícnů a světelných dekorací do okna. Který si vyberete?

33 nejkrásnějších vánočních svícnů a světelných dekorací do okna. Který si vyberete?

Díly na perníkovou chaloupku si vykrájejte jako stavebnici, použijte papírovou šablonu

Zatímco bude těsto v lednici odpočívat, připravte si papírovou šablonu. Budete potřebovat základnu, čtyři stěny, dva pláty střechy a štíty. Šablona z tvrdého papíru má tu výhodu, že si můžete vše pečlivě změřit, a chaloupka pak půjde snadno spojit.

Do papírových šablon si vyřízněte okna a dveře tak, jak chcete, aby byly v upečené chaloupce. Můžete třeba udělat i malé srdíčko do štítu střechy.

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Z odpočinutého těsta vyválejte tenké pláty. Na ty přiložte papírové šablony a kolem dokola je ořízněte příborovým nožem. Pozor, okna a dveře nožem do těsta naznačte, ale nevyndávejte je. Do trouby musí putovat dohromady. Teprve po upečení okna a dveře definitivně vyřízněte a děti je třeba mohou sníst. Někdy mají jednotlivé díly po vytažení z trouby tendence se trochu kroutit a vlnit. Chaloupka by pak ale nemusela dobře držet pohromadě, proto jednotlivé díly po vytažení z trouby zatižte studeným plechem.

Jak slepit chaloupku? Použijte polevu, nejdřív ale zdobte

Teď je čas na zdobení! Nejprve nazdobte jednotlivé stěny i střechu. Udělejte všechny detaily, které na domečku chcete. Tašky na střeše, cihličky na komínu, okenice… Až budou jednotlivé díly nazdobené, je čas vše slepit dohromady. Použijte stejnou polevu, do jednotlivých spojů ji můžete nanášet i štětcem. Slepenou chaloupku různě podepřete, aby měla čas dokonale zaschnout. Až bude chaloupka slepená, polevou dodělejte jen maličké detaily.

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce