Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

Ačkoli to na první pohled vypadá složitě, spirálové topiari je poměrně snadné vytvořit a ještě snadnější udržovat. Základem by měl být stromek o velikosti zhruba 100 centimetrů, se zkušeností se pak můžete pustit i do vyšších rostlin. Na spirálové topiari se hodí celoročně zelené rostliny kónického tvaru, jako jsou cypřiš, tis, zakrslý albertský smrk, ale i listnaté buxusy, zoby či cesmíny.

Pokračování 2 / 15

Při vytváření spirálového topiari si pro správný střih můžete pomoci stuhou, abyste si uměli představit, jak bude výsledek vypadat. Stříhat začněte odspodu keře a postupujte směrem vzhůru.

Pokračování 3 / 15

Připravte si velké, dokonale ostré nůžky na stříhání větších větví, menší zahradnické nůžky ke stříhání menších větviček a malé nůžky pro prostříhávání jednotlivých obláčků, aby vypadaly vzdušně. Bude se hodit i léčivý přípravek k potažení větších řezů, aby strom nenapadly nějaké choroby.

Pokračování 4 / 15

Pokud toužíte vytvořit dokonalé koule, pořiďte si kovové šablony různých velikostí. S podobnou šablonou můžete koule stříhat ručně i elektrickými nůžkami.

Pokračování 5 / 15

Šablony z obchodu jsou drahé, takže jste-li šikovní, zkuste si vytvořit vlastní. Základem může být obyčejný kovový kruh, který by měl být velký podobně jako výsledné topiari.

Pokračování 6 / 15

Jakýkoliv tvar se dá vystříhat i podle šablony z kartonu – tu uděláte skoro zadarmo.

Pokračování 7 / 15

Jednoduchý kužel z jalovce je ideálním startem do umění topiari. Tvar kužele vytvoříte spojením několika dřevěných tyček nad keříkem.

Pokračování 8 / 15

Stejným způsobem dáte vzniknout i jehlanu. Tento jednoduchý tvar sluší většině tisů i dalším jehličnanům.

Pokračování 9 / 15

Šablony si můžete připravit i z tenkého chovatelského pletiva, které má tu výhodu, že se snadno tvaruje.

Pokračování 10 / 15

Podobný plot z buxusu vypadá na první pohled velmi obtížně, správné šablony vám ale práci velmi usnadní. Potřebujete tvar kvádru, na jeho vrcholek pak posadíte menší kouli.

Pokračování 11 / 15

Chcete mít svého vlastního psa? Budete potřebovat dva keře, přičemž jeden zasadíte do země našikmo. Podrobný návod najdete v následujícím videu.

Pokračování 12 / 15

Nebojte se, že pro rukodělné práce nemáte talent. Siluetu každého zvířete zvládnete vystříhat, když si dopředu připravíte šablonu – výsledkem může být i podobný ušák.

Pokračování 13 / 15

Postupovat lze i opačně: nejprve si vytvoříte jakousi formu a rostoucí stromek poté tvarujete kolem ní. Časem forma zaroste a zůstane jen krásné zvířátko.

Pokračování 14 / 15

Je pak jedno, pro jaký tvar se rozhodnete, nic nebude příliš obtížné.

Pokračování 15 / 15

A nemusíte zůstat jen u zvířat – tvar srdce se bude v zahradě vyjímat.

Doporučujeme

Články odjinud