Jak vypadají svilušky? Dospělý jedinec je zbarvený většinou bělavě až bezbarvě, oranžově, červeně nebo až černě. Svilušky nejsou větší než 0,5 milimetru. iStock

Jak vypadají svilušky? Dospělý jedinec je zbarvený většinou bělavě až bezbarvě, oranžově, červeně nebo až černě. Svilušky nejsou větší než 0,5 milimetru. | iStock

Napadají téměř vše, najdete je na keřích, ovocných stromech, nepohrdnou zeleninou, dokonce ani květinami. iStock

Napadají téměř vše, najdete je na keřích, ovocných stromech, nepohrdnou zeleninou, dokonce ani květinami. | iStock

Vajíčka svilušek vypadají jako miniaturní průhledné kuličky, které najdete na spodní straně listů. iStock

Vajíčka svilušek vypadají jako miniaturní průhledné kuličky, které najdete na spodní straně listů. | iStock

Prázdné vysáté buňky dodávají některým částem listu bělavý nebo stříbrně průhledný vzhled. iStock

Prázdné vysáté buňky dodávají některým částem listu bělavý nebo stříbrně průhledný vzhled. | iStock

Obvykle si můžete všimnout i jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. iStock

Obvykle si můžete všimnout i jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. | iStock

Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami, po kterých se svilušky pohybují. iStock

Postupně je celá rostlina opředena pavučinkami, po kterých se svilušky pohybují. | iStock

Napadají téměř vše, najdete je na keřích, ovocných stromech, nepohrdnou zeleninou, dokonce ani květinami. iStock
Vajíčka svilušek vypadají jako miniaturní průhledné kuličky, které najdete na spodní straně listů. iStock
Prázdné vysáté buňky dodávají některým částem listu bělavý nebo stříbrně průhledný vzhled. iStock
Obvykle si můžete všimnout i jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. iStock
6
Fotogalerie

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Velmi rychle se množí a při přemnožení způsobují značné škody a úhyn rostlin. Tihle roztoči jsou sice miniaturní, přesto umí zahrádkáře pořádně potrápit. A nejen ty. S oblibou totiž devastují i pokojové rostliny. Poradíme vám proto, jak se svilušek zbavit.

Okem je téměř nepostřehnete. Dospělé svilušky, zbarvené většinou bezbarvě až bělavě, oranžově, červeně nebo dokonce černě, nejsou větší než 0,5 milimetru. Jejich vajíčka jsou ještě mnohem menší. Existuje více než 1200 druhů svilušek, z nichž více než stovku lze považovat za škůdce a přibližně deset z nich za významné škůdce, kteří nám mohou způsobit poměrně velké množství problémů.

Svilušky úřadují všude, i na balkoně a ve skleníku

Není divu, že se jich obává většina zahrádkářů a milovníků rostlin. Dokážou zničit celou úrodu, zahubit všechny pokojové rostliny. Napadají téměř vše, najdete je na keřích, ovocných stromech, nepohrdnou zeleninou, dokonce ani květinami. Svilušky tak najdete nejen na zahradě, ve sklenících, ale i na balkoně, na pokojových rostlinách, na citrusech a dalších.

Jak poznat svilušky?

Sviluškám nejvíc vyhovuje teplé a suché počasí, v červnu tak začněte rostlinám na zahradě věnovat zvýšenou pozornost. V bytech se svilušky častěji objevují přes zimu, vyhovuje jim prostředí přetopených bytů, kde se drží suchý vzduch. Svilušky podobně jako mšice vysávají šťávu z listů, a tím rostlinu oslabují. Ta pomalu chřadne, až nakonec uhyne.

  • Prvními viditelnými příznaky jsou malé žlutavé nebo bělavé skvrny, zejména okolo středního žebra a větších žil listů.
  • Pokud se tyto skvrny zvětšují a spojují, prázdné buňky dodávají některým částem listu bělavý nebo stříbrně průhledný vzhled.
  • Listy začnou žloutnout, hnědnout, až postupně uschnou a odumřou.
  • Obvykle si můžete všimnout i jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů, ne všechny druhy je ale vytvářejí.
  • Když budete chtít svilušky najít, hledejte je spíše na spodní straně listů a stoncích než na květech či plodech. Klidně si na pomoc vezměte i lupu.

Jak hubit svilušky?

Jedna jediná samička je schopna během svého života naklást až 100 vajíček, ze kterých se během 3 dnů líhnou noví jedinci. Ti jsou za týden schopni již sami klást vajíčka. Rychlost je proto důležitá. Pokud se vám na zahradě či doma svilušky objeví, je zapotřebí jednat bleskově. Během několika málo týdnů totiž mohou zahubit celou vaši zahrádku.

Na výběr máte hned z několika možností. Použít můžete chemické prostředky, které jsou sice vysoce účinné, ale často zahubí i to, co byste nechtěli, a navíc mají určitou ochrannou lhůtu, během níž není možné konzumovat postříkanou úrodu. Vhodnější variantou tak mohou být insekticidní prostředky na přírodní bázi, kterých je už na trhu celá řada.

Poslední, neméně účinnou variantou, je aplikace přirozeného predátora. Využít můžete dravé roztoče, berušky a vosičky. Ty seženete na internetu. U slunéček jsou dodáváni dospělci, popřípadě larvy, které jsou uzavřené volně v papírových trubičkách zatavených do mikrotenu. V obalech bývá přítomno malé množství potravy, aby vydrželi. Dravé roztoče pak pořídíte na páskách,  které se na podzim připevňují sešívačkou či provázkem na stromy, kde se ponechají až do jara, kdy se roztoči rozlezou do listů.

Postřik na svilušky vyrobíte sami doma

Vyzkoušet můžete i různé babské rady. Našim babičkám se osvědčily domácí postřiky, které si snadno připravíte i vy. Mezi ty neúčinnější patří cibulový nebo heřmánkový odvar. Heřmánkový vyrobíte tak, že 5 až 6 lžic květů zalijte litrem vroucí vody a necháte louhovat. Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu. Hotový roztok řeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.

Jednoduchý je i cibulový odvar. Na něj vezměte slupky z několika cibulí, zalijte je vroucí vodou a nechte 3 dny louhovat. Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu, nalijte do nádobky s rozprašovačem a rostliny důkladně postříkejte. Po několika dnech postřik zopakujte. Nezapomeňte, že je důležité postřik aplikovat především na spodní stranu listů.

Doporučujeme

Články odjinud