Chuťové se podobají švestkám, nejsou ale tak trpké. Mají příjemnou ovocnou vůni a nasládlou chuť. Výborné jsou čerstvé, skvěle chutnají v koláčích, buchtách a bublaninách, úplně nejlepší jsou ale v marmeládě, kterou si můžete vychutnávat po celý rok. Vypravte se proto na žluté špendlíky a uvařte si ji. Máme pro vás recepty na ty nejoblíbenější marmelády.
Špendlíky patří mezi tak trochu zapomenuté ovoce našich babiček. Strom se podobá švestce, oválné plody jsou ale menší a mají žlutou barvu. V minulosti nechyběly v žádné zahradě, dnes ale ty původní šlechtěné odrůdy najdeme jen stěží. V Čechách je totiž v minulosti zahubila šarka, virové onemocnění slivoní. Setkat se tam můžete jen s nově vysazenými.
V receptech se ale dají nahradit planě rostoucím myrobalánem neboli slivoní třešňovou, jejímž kulatým plodům se lidově také začalo říkat špendlíky. Jsou sice menší, zralé ale chutnají také skvěle. Jedinou jejich nevýhodou je, že na rozdíl od těch pravých jdou hůře od pecky. Domácí marmeláda z nich je ale nepřekonatelná. Přirovnat se dá k té meruňkové, je však ještě mnohem lepší. A navíc vás vyjde na pár korun, špendlíky si totiž natrháte zdarma.
Anglická špendlíková marmeláda
Ingredience:
- 1,3 kg špendlíků
- 1 kg cukru
- 200–250 ml pomerančového džusu
- 2 sáčky vanilkového cukru
- svitek celé skořice
- 5 hřebíčků
- 1 lžička kyseliny citronové
- 1 sáček želírujícího přípravku (pektogel, gelfix…)
- 50 ml rumu
Postup:
Dobře vyzrálé špendlíky opláchněte, odstopkujte a vypeckujte. Dejte je do velkého kastrolu, přidejte hřebíček, skořici, kyselinu citronovou a zalijeme džusem tak, aby ovoce bylo ponořené. Obsah hrnce přiveďte k varu a ovoce za občasného promíchání vařte na kaši asi 30 minut. Pak přisypte cukr, opět vše přiveďte k varu a chvilku povařte. Přidejte želírující přípravek smíchaný s trochou cukru a vanilkovým cukrem a vařte ještě asi 3 minuty. Případně vznikající pěnu postupně odebírejte. Na talířku proveďte želírovací test. Pokud džem tuhne, vmíchejte rum a ještě vařící džem naplňte do vypařených sklenic, zavíčkujte a sterilujte při 80 stupních asi 20 minut.
Kořeněná špendlíková marmeláda
Ingredience:
- 1 kg vypeckovaných špendlíků
- 350 g cukru
- 5 hřebíčků
- 1 hvězdička badyánu
- 1 vanilkový lusk
- 1 svitek celé skořice
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 2 lžíce citronové šťávy
- 2 lžíce rumu
- 1 dl vody
- 1 sáček želírovacího a konzervačního přípravku Gelfix Super 3:1
- cca 3 cm kus čerstvého zázvoru (podle chuti)
Postup:
Dobře vyzrálé špendlíky opláchněte, odstopkujte, vypeckujte, nasypte do kastrolu a ponorným mixérem rozmixujte. Obsah balíčku Gelfix Super smíchejte se dvěma lžícemi cukru a vmíchejte do ovocné kaše. Přidejte koření a za stálého míchání asi 1 minutu důkladně povařte. Pak přidejte zbytek cukru a znovu přiveďte k varu. Za stálého míchání a probublávání důkladně povařte 5–10 minut a odstavte. Případnou pěnu z povrchu průběžně odebírejte. Nakonec vylovte koření, přilijte citronovou šťávu a rum, přidejte nastrouhaný zázvor, promíchejte a stáhněte ze zdroje tepla. Okamžitě plňte do připravených sklenic, které pečlivě uzavřete víčkem a obrátíte dnem vzhůru. Protože se strouhaný zázvor přidává do provařeného ovocného základu až po odstavení, doporučujeme hotový džem ještě sterilovat.
Špendlíková marmeláda bez nutnosti odpeckování
Ingredience:
- 1 kg špendlíků
- 600 g cukru krupice
- 10 g citrusového pektinu
- šťáva z jednoho citronu
Postup:
Dobře vyzrálé špendlíky omyjte, odstopkujte, dejte do hrnce s trochou vody a vařte, dokud se z ovoce nezačnou oddělovat pecky. V ten moment hmotu propasírujte. Získaný protlak vařte prudkým varem asi 20–30 minut. Během toho pomalu po částech přidávejte cukr, aby se var nepřerušil. Případnou pěnu sbírejte. Do poslední dávky cukru vmíchejte citrusový pektin. Nakonec přilijte šťávu z citronu a ještě asi 5 minut vařte. Vařící marmeládu plňte do čistých, suchých skleniček, zavíčkujte a nechte vychladnout obrácené dnem vzhůru.