vytisknout velikost písma Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Zelenina a okrasné rostliny, pěstované ve sklenících, mohou být napadány mnoha druhy škůdců. Nejčastěji se jedná o molice, mšice, svilušky.

Tito škůdci se velice dobře množí a jsou zpravidla velmi odolní vůči chemických postřikům. Proto se dnes využívají k ochraně před těmito nezvanými hosty jejich přirození nepřátelé, tzv. užitečné organismy.  

Aplikace užitečných organismů má mnoho výhod - neohrožuje zdraví lidí, zvířat ani samotných rostlin. Nezanechává žádná chemické látky na plodech. Další významnou předností je to, že po namnožení užitečného hmyzu ve skleníku je kultura před škůdci chráněna dlouhodobě, a proto bývá zpravidla levnější než chemické přípravky.

Pro dobrou účinnost je nutné začít s aplikací již při prvním výskytu škůdce, zpravidla na jaře. Při včasném zásahu se ve skleníku ustálí rovnováha mezi užitečným organismem a škůdcem, což zabrání kalamitnímu přemnožení škůdce.

Který užitečný organismus vybrat?

V současné době se používá pro biologickou ochranu rostlin před nejčastějšími škůdci několik základních druhů. Jedná se o dravé roztoče nebo parazitické vosičky, které napadají pouze konkrétní druhy škůdců. Není třeba se bát, tyto organismy jsou zpravidla velké okolo 1 mm.

Na mšice funguje parazitická vosička Aphidius colemani, která klade svá vajíčka do jejich těl. Mšice jsou takto zahubeny a v jejich těle proběhne vývoj nové vosičky. Celý proces se opakuje tak dlouho, dokud jsou ve skleníku přítomny mšice. Jedna samička A. colemani naparazituje za svůj život cca 300 mšic. Aplikace je velmi jednoduchá – živé vosičky jsou dodávány v malé krabičce, kterou stačí ve skleníku otevřít a položit na zastíněné místo.

Klepněte pro větší obrázek

Na molice působí drobná parazitická vosička Encarsia formosa, která klade svá vajíčka do jejich larev na spodních stranách listů. Na rozdíl od A. colemani je tato vosička dodávána v podobě pupárií („kukliček“), ze kterých se postupně líhne a postupně sama vyhledává larvy hostitele. Parazitované larvy molic postupně zčernají a zhruba za deset dní ze z nich vylíhne nová generace vosiček. Vosička se aplikuje vyvěšením kartiček s pupárii na rostliny.

Klepněte pro větší obrázek

Na svilušky je používán dravý roztoč Phytoseiulus persimilis, který vysává larvy i dospělé svilušky. Na rozdíl od svilušky má sytě oranžovou barvu a rychle se pohybuje.  Za jeden den vysaje P. persimilis asi dvacet larev nebo pět dospělých svilušek. Roztoč je dodáván na listech, které se jednoduše rozloží na rostliny.

Klepněte pro větší obrázek

Na třásněnky se používá dravý roztoč Amblyseius cucumeris, který se aplikuje na rostliny posypem pilinového substrátu s roztoči. Napadá a vysává jak larvy třásněnek, tak svilušky. Je schopen se živit i pylem. Z tohoto důvodu je vhodné vysazení dravého roztoče na začátku sezóny, aby se stihl rozmnožit ještě před třásněnkami.

Klepněte pro větší obrázek

Kdy je správný čas pro aplikaci?

Pro zjištění škůdce ve skleníku je dobré vyvěsit lepové desky, které jej lákají svou barvou. Desky jednak významně omezí škůdce ve skleníku a také usnadní zjištění prvního výskytu škůdce. Parazitické vosičky na žluté lepové desky nereagují, takže se mohou ponechat ve skleníku i po jejich aplikaci. K signalizaci a kontrole výskytu mšic a molic se používají žluté lepové desky, na třásněnky se používají modré lepové desky.

Aby byla zaručená dobrá účinnost, bioagens Vám dodáváme vždy čerstvé a nikdy je neskladujeme. Proto se doba dodání pohybuje okolo 10 dnů od objednání.

Biologická ochrana rostlin je dnes stále více využívaná profesionálními pěstiteli, kteří již nechtějí používat chemické postřiky. Věříme, že si ji oblíbíte i Vy.

Přejeme Vám bohatou úrodu a úspěšný boj se škůdci

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o.

            Česká firma, která se již 25 let zabývá biologickou ochranou rostlin proti chorobám a škůdcům.

www.biocont.cz

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už je sezóna hub za námi? Pak budete překvapeni. Z některých lokalit nosí houbaři domů stále plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky z října 2019.

17.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsí…

Máte pocit, že váš domov přetéká věcmi? Seberte odvahu a začněte vyhazovat. Tak jako já. Žiju se svou rodinou na padesáti metrech čtverečních a v jednu chvíli jsem si řekla dost. Jak mi šlo zbavit se osobních pokladů a co bylo nejtěžší?

6.  10.  2019 |
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžet…

Začínající podzim s sebou přináší sklizeň plodové zeleniny. Rajčata zrají, ale ne všechna stihnou dozrát venku – co s nimi? Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali.

1.  10.  2019 |
Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni!

Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni…

Jak přezimovat kanu neboli dosnu? Není to nic složitého, hlízy vyjměte ze země, jen pozor, hlínu z nich neoklepávejte. Pokud jste kanu pěstovali v květináči, nemusíte ji z hlíny vyndavat, jen ji i s květináčem dejte dovnitř na studené místo. Jakou potřebuje teplotu?

9.  10.  2019 |