Hliníková obruba 10 × 200 cm, tl. 1,5 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 799.00 Kč Archiv firem

Hliníková obruba 10 × 200 cm, tl. 1,5 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 799.00 Kč | Archiv firem

Hliníková obruba 10 × 200 cm, tl. 2,0 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 935.00 Kč Archiv firem

Hliníková obruba 10 × 200 cm, tl. 2,0 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 935.00 Kč | Archiv firem

Ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m, tl. 1,5 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 849,-/ks Archiv firem

Ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m, tl. 1,5 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 849,-/ks | Archiv firem

Obruba záhonu 100 x 18 cm, KAUFLAND.CZ, 80,48,- Kč/m Archiv firem

Obruba záhonu 100 x 18 cm, KAUFLAND.CZ, 80,48,- Kč/m | Archiv firem

Galvanicky pokovený plechový obrubník, výška 14 cm, délka 1 m, GEOMALL.CZ, 182,84,- Kč/m Archiv firem

Galvanicky pokovený plechový obrubník, výška 14 cm, délka 1 m, GEOMALL.CZ, 182,84,- Kč/m | Archiv firem

Sada 20 ks ohebných travních lemů, pozinkovaná ocel 100 x 14 cm, ZAHRADA-XZ.CZ, 2771,- Kč Archiv firem

Sada 20 ks ohebných travních lemů, pozinkovaná ocel 100 x 14 cm, ZAHRADA-XZ.CZ, 2771,- Kč | Archiv firem

Obruba trávníku pozinkovaná ocel 25 m x 15 cm, KAUFLAND.CZ, 1828,- Kč Archiv firem

Obruba trávníku pozinkovaná ocel 25 m x 15 cm, KAUFLAND.CZ, 1828,- Kč | Archiv firem

Kovový travní lem z pozinkované oceli, 19,5 x 118 cm, OBI.CZ, 199,- Kč/ks Archiv firem

Kovový travní lem z pozinkované oceli, 19,5 x 118 cm, OBI.CZ, 199,- Kč/ks | Archiv firem

Hliníková obruba 10 × 200 cm, tl. 2,0 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 935.00 Kč Archiv firem
Ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m, tl. 1,5 mm, ZAHRADNICENTRUMBELOUSEK.CZ, 849,-/ks Archiv firem
Obruba záhonu 100 x 18 cm, KAUFLAND.CZ, 80,48,- Kč/m Archiv firem
Galvanicky pokovený plechový obrubník, výška 14 cm, délka 1 m, GEOMALL.CZ, 182,84,- Kč/m Archiv firem
8
Fotogalerie

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

Každý trávník se rád rozrůstá, pokud mu v tom nezabráníte, i na místa, kde ho nechcete. Už během prvního roku po založení ztratí své pravidelné okraje a neomezí ho v tom ani mulč, který někteří zahradníci z tohoto důvodu dávají do záhonů. Proto je při jeho zakládání lepší už předem myslet na to, jak trávník udržet na svém místě. 

Jak zkrotit trávník či ohraničit cesty a další plochy

Kromě klasických plastových či dřevěných obrub, které se běžně používají, můžete vsadit na kov. Hliníkové či ocelové obruby jsou na první pohled téměř neviditelné, protože je můžete umístit na úroveň země, nebo dokonce lehce zapustit. Zábrany pak zamezí trávníku v rozpínání, mají ale i další využití: umožňují přesně oddělit chodníčky, cestičky i pojezdové plochy. Kov je skvělý materiál, s nímž lze pracovat i ve složitém terénu, kde je třeba vytvářet různé úrovně, a dlouho vydrží, vlastně celý váš život.

Ocelová pásovina

Jedná se o plochou ocel válcovanou za tepla, která se prodává v různých rozměrech. Hodí se všude tam, kde potřebujete oddělit různé plochy velmi decentně a skoro neviditelně. Plochou ocel nenajdete jen pod jedním názvem, dalšími názvy jsou jednoduše pásovina nebo plocháč. Nejlevněji ji pořídíte v obchodech s hutním materiálem.

Je mnoho způsobů, jak pásovinu usazovat. Asi nejčastějším způsobem je svařit jednotlivé pásy do potřebné délky. Do země poté zatlučete roxory, pomocí laserového zaměřovače pásy vyrovnáte a přivaříte k roxorům. Pro začátečníky může být složité udržet pásy, aby se nevlnily, protože samy o sobě mohou být lehce zvlněné už z výroby. Profíci přivařují další kousek ocele nebo pásy částečně zabetonují. Pásy se dají zabetonovat i celé, beton pod zemí však může způsobit špatný růst trávníku.

Při použití ocelové pásoviny máte na výběr z mnoha tlouštěk. Pokud má obruba sloužit k oddělení záhonu a trávníku, můžete sáhnout po tloušťce 3 milimetry. V případě, že pásovina má i nosnou funkci, je lepší sáhnout po silnějších pásech, při tvorbě chodníčků a pojezdových ploch například po 6- až 8milimetrových. Čím silnější pás je, tím narůstá jeho cena, takže je potřeba dobře zvážit, jak silné pásy skutečně potřebujete. Stejně tak můžete použít pásy různě vysoké, ale podle odborníků stačí výška 10 centimetrů.

Ocel je v zemi, bude pracovat, rezavět. Odborník odhaduje, že pás o síle pět milimetrů vydrží v zemi 50 let. Životnost oceli je možné prodloužit zinkováním, a to až mnohonásobně. Zinkování se ale projeví na ceně, která se též zvýší na dvojnásobek. Zinkování má tedy smysl v případě, kdy obruba bude vidět a bude ladit s dalším vybavením zahrady.

Ocelová samofixační obruba

Díky použitému kovu jde o velmi pevnou obrubu, která je ale díky své délce lehčí než pásovina, a proto je s ní jednodušší manipulace. Ocelová samofixační obruba umožňuje vybudovat i terénní „schod“ vysoký až 10 centimetrů. Nejlepší je použít ji na fixaci obrubníků a při tvorbě záhonů a skalek ve složitém terénu. 

Tato obruba se vyrábí ve dvoumetrových pásech, které mají na výšku až 20 centimetrů. Každý pás má na obou koncích otvory, které umožní vzájemné snýtování či sešroubování. Pro úsporu financí i materiálu lze ocelové obruby kombinovat s klasickou hliníkovou obrubou o tloušťce 1,5 mm a 2,0 mm.  

Hliníkové lišty, které se kotví ocelovými hřeby 

Hliníkový obrubník byl vytvořen za účelem oddělit různé materiály používané při zakládání zahrad, při tvarování záhonů, lemování pojezdových ploch či oddělení trávníku od záhonů. Jeho nespornou výhodou je velmi dlouhá životnost a nízká hmotnost. Instalace do země je jednodušší než v případě ocelových pásů, díky měkkosti materiálu je možné jej tvarovat a dosáhnout tak oblých i přirozených tvarů. Jednotlivé díly jsou lehké, každý váží dvě kila, manipulace s nimi je oproti oceli jednoduchá. I hliníkové pásy se prodávají v různých šířkách, proto zvažte, v jakých místech je budete používat a jak namáhaný materiál bude.

Ať už vás zaujal hliník, nebo ocel, možná vás odrazuje vysoká pořizovací cena. Majitelé zahrad tak často sáhnou po levnějších variantách, jako jsou plastové, dřevěné či betonové obruby. Ty ale nemají tak dlouhou životnost, v případě betonových obrub může dojít i k poškození trávníku v jejich blízkosti. Kovové obruby vydrží celý váš život, usnadní sekání zahrady, protože přes ně bez problémů přejedete i sekačkou. Lze je nainstalovat i dodatečně, stačí jen vyhloubit dostatečnou rýhu. Ocelovou pásovinu je však lepší instalovat už při zakládání zahrady. 

Cena kovových obrub

  • ocelová samofixační obruba 0,2 x 2 m (tl. 1,5 mm): 849 Kč/ks
  • ocel pásová 0,2 x 6 m: 245 Kč/ks (40,70 Kč/m)
  • hliníková lišta kotvená ocelovými hřeby 0,1 x 2 m (tl. 1,5 mm): 799 Kč/ks 

Doporučujeme

Články odjinud