Vypadají nenápadně, dokážou ale napáchat velké škody. Během krátké doby mohou moli zničit nejen oblíbený vlněný kabát, svetr nebo oblečení z bavlny, ale také koberce či potahovou látku sedačky a křesel. Jak tomu předejít a nevítaných návštěvníků se účinně zbavit? Máme pro vás pár osvědčených tipů.
Moli patří mezi nejčastější domácí škůdce. Když už se u vás v bytě či domě objeví, není snadné se jich zbavit. Jde o malé motýlky velké 4–8 milimetrů se saténově lesklými křídly bez jakékoliv kresby a se zlatavým tělíčkem.
Šatní mol nevadí, soustřeďte se na jeho larvy
Když už dojde na nejhorší a vy zjistíte, že vám doma tihle malí motýlci poletují, nemusíte je hned začít stíhat s plácačkou v ruce. Oni sami totiž přímo neškodí. Jejich likvidaci můžete proto nechat na později. Soustřeďte se v první řadě na vajíčka a hlavně larvy, které skutečně oděvy ničí. Najdete je na teplých, tmavých a ideálně i vlhkých místech, kde je klid a hlavně kde se vyskytuje keratin neboli rohovina. Tu najdete nejčastěji právě v přírodních materiálech, jako jsou vlna, bavlna a len.
Pravým rájem jsou pro ně skříně a prádelníky plné uloženého oblečení. Moli preferují především kousky, které příliš často neoblékáte. Dospělý mol tam skulinkou vletí, do záhybů šatů naklade vajíčka, ze kterých se za týden až tři vylíhnou larvy, které se pak živí vlákny oblečení. Čím více potravy mají, tím větší pak larva také je. A vlákna látky využívají i při splétání ochranných chodbiček a také kukly. Oblečení zůstane po jejich přítomnosti plné děr.
Babské rady: levandule, rozmarýn, pepř
S moly bojujeme už po staletí. Naše babičky ale moc dobře věděly, jak se nepříjemných domácích škůdců zbavit. Vyzkoušejte proto jejich triky, které jsou snadné, opravdu fungují a navíc jsou ekologické.
Asi nejúčinnější jsou aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače. Moli přímo nesnáší například levanduli. Můžete dát mezi prádlo splétané paličky či různé plátěné pytlíčky plněné sušenými květy. Levandule prádlo navíc krásně provoní. Musíte ale použité sáčky často měnit. Vyplatí se také často větrat nebo nechat celý obsah skříně vymrznout, protože moli nesnáší nízké teploty a průvan.
Babičky ale využívaly i voňavý rozmarýn, mařinku vonnou, bobkový list, skořici, hřebíček nebo třeba pomerančovou kůru. Účinné jsou údajně i smrkové větvičky zavěšené do skříně nebo sáček s jehličím. Do skříně můžete také rozsypat čerstvý mletý nebo drcený pepř, ani ten moli nemají rádi. Fungují i mýdla, která rozložíte celá mezi prádlo nebo je nadrtíte do látkových sáčků.
Lapač molů přírodní i chemický
Sami si doma můžete připravit i roztok melasy s octem (použijte jeden díl melasy a dva díly octa), který nalijte do misky a tu postavte na dno skříně. Mimo skříně můžete na obávané škůdce ještě připravit jednoduchou past. Stačí do mističky nalít trochu octa, vína nebo piva, které motýlky přitahují, a nechat je utopit.
Pokud babským radám nedůvěřujete, nezbude vám nic jiného než použít chemické přípravky. Nejčastěji se používají pasti s feromony a lapač molů s lepivým povrchem obsahující insekticidy. Známé jsou také prostředky s naftalenem, který však nevoní zrovna příjemně.
Prevence je nejdůležitější. Co můžete dělat?
I v tomto případě platí, že je nejlepší výskytu šatního mola ve vaší domácnosti předejít. Není to zas až tak složité. Vytvořte zkrátka takové podmínky, aby se jim u vás nelíbilo.
Důležité je udržovat vnitřek skříní a prádelníků úplně v suchu. Nikdy dovnitř neukládejte navlhlé kousky. Uložené oblečení pravidelně kontrolujte, přeskládejte ho a vyvětrejte. Často otevírejte okno, zvlášť teď v zimě, moli totiž nesnáší nízké teploty. Do místnosti také pouštějte co nejvíc denního světla. Moli si totiž doslova libují ve tmě. Kusy, které moc nenosíte, jednou za čas vyperte. Alespoň jednou ročně skříně kompletně vykliďte a uvnitř vyčistěte.