Exotické akvárium Foto: iStock

Exotické akvárium | Foto: iStock

Akvárium 30 litrů Foto: iStock

Akvárium 30 litrů | Foto: iStock

Akvárium malawi Foto: iStock

Akvárium malawi | Foto: iStock

Moderní akvárium Foto: iStock

Moderní akvárium | Foto: iStock

Moderní akvárium Foto: iStock

Moderní akvárium | Foto: iStock

Moderní akvárium Foto: iStock

Moderní akvárium | Foto: iStock

Mořské akvárium Foto: iStock

Mořské akvárium | Foto: iStock

Mořské akvárium Foto: iStock

Mořské akvárium | Foto: iStock

Moderní akvárium Foto: iStock

Moderní akvárium | Foto: iStock

Moderní akvárium Foto: iStock

Moderní akvárium | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium v mořském stylu Foto: iStock

Sladkovodní akvárium v mořském stylu | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium Foto: iStock

Sladkovodní akvárium | Foto: iStock

Mořské akvárium Foto: iStock

Mořské akvárium | Foto: iStock

Akvárium malawi Foto: iStock

Akvárium malawi | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium Foto: iStock

Sladkovodní akvárium | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium Foto: iStock

Sladkovodní akvárium | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium v mořském stylu Foto: iStock

Sladkovodní akvárium v mořském stylu | Foto: iStock

Sladkovodní akvárium Foto: iStock

Sladkovodní akvárium | Foto: iStock

Akvárium 30 litrů Foto: iStock
Akvárium malawi Foto: iStock
Moderní akvárium Foto: iStock
Moderní akvárium Foto: iStock
18
Fotogalerie

Jak založit akvárium v 6 krocích: Co si pořídit a jak se o něj dále starat, aby vám dělalo radost

Chtěli byste mít vlastní akvárium, ale pořád si nejste jistí, jestli jej dokážete založit a starat se o něj? Akvaristika je věda, ale když budete vědět, jak na to, a budete mít s podvodním světem trpělivost, zvládnete to. Poradíme, co vše potřebujete nakoupit před založením akvária a jak samotné akvárium uvést do provozu. Objasníme také základy jeho správné údržby a čištění.

 

Co si pořídit do akvária?

Příprava před založením akvária je stejně důležitá jako samotný proces založení. Pokud budete mít po ruce všechny potřebné komponenty, nástroje, roztoky a další přípravky, půjde vše hladce. Nákupní seznam začínajícího akvaristy obsahuje tyto body:

 • akvárium, tapeta, podložka
 • světelný zdroj
 • filtrace
 • substrát
 • topítko, teploměr
 • dekorace
 • rostliny
 • příslušenství – odkalovací zvon, nůžky, pinzety…

Ještě než se do založení akvária pustíte, je vhodné přichystat si předem všechny dekorace. Důkladně je umyjte a vyvařte. Některé druhy kořenů je potřeba předem na pár dnů namočit, aby do sebe nasákly vodu a při instalaci do akvária nevyplavaly na hladinu. Pokud chcete akvárium plnit odstátou vodou, nalijte ji do nádob nejlépe den předem. Jedině tak budete mít jistotu, že neublížíte nově zasazeným rostlinám.

Založení akvária krok za krokem

1. Akvárium

Akvárium umístěte na finální místo, ideálně mimo přímé sluneční světlo a průvan. Dbejte na to, aby podkladová skříň měla potřebnou nosnost. Jakmile bude akvárium zařízené, už s ním nikam nepohnete. Pod něj je vhodné dát pěnovou podložku nebo plastový rám, který je součástí akvária. Vyrovnáte tak podkladovou plochu a zabráníte poškození nosné skříně. Následně akvárium vymyjte vlažnou vodou s trochou octa.

Pokud máte v plánu polepit zadní venkovní stěnu dekorativní fólií, udělejte to nyní. Pro nalepení použijte vodu s trochou jaru, kterou pomocí rozprašovače nanesete na akvárium, tapetu a vaše prsty. Jakmile je vše vlhké, můžete tapetu přiložit na akvárium a vyhladit. Některé tapety se lepí pomocí speciálního gelu či lepidla.  

2. Založení dna

Dno akvária se tvoří za pomoci štěrku nebo akvarijního substrátu. Pokud chcete mít v akváriu mnoho rostlin, doporučuje se pod tuto vrstvu použít ještě další, výživnou vrstvu, tzv. aktivátor dna. Jedná se o speciální směs minerálů, humusu a kokosového vlákna. Rostlinám se bude hned od začátku dobře dařit, voda se nebude tak brzy znečisťovat a řasy nebudou mít tendenci bujně se rozrůstat. Při použití této směsi se řiďte dle návodu.

Písek, štěrk nebo substrát je před umístěním do akvária vhodné proprat: Vložte jej do kyblíku s vodou, ručně míchejte a obracejte. Znečištěnou vodu slijte a postup několikrát opakujte. Vyhnete se tak případnému zakalení a znečištění akvária.

Takto přichystaný materiál začněte do akvária postupně instalovat. Doporučuje se mít zadní vrstvu vyšší než tu přední. Vzadu ponechejte 6–12 cm substrátu, do přední části postačí jen 2–3 cm. Díky tomuto kroku se budou usazeniny a špína hromadit vepředu, a čištění pak bude jednodušší. Abyste předešli sesuvům substrátu ze zadní části dopředu, vytvořte uprostřed akvária po celé jeho délce hráz. Ideálně k tomu poslouží nejrůznější dekorace – kameny, kmeny, rostliny a jeskyně.

3. Dekorace

Nyní můžete využít svoji představivost a kreativního ducha. Předem vyvařené dekorace umístěte do akvária. Nemusíte se držet žádných pravidel, je jen na vás, jak si přejete, aby vaše akvárium vypadalo. Pokud dekorace nestihnete před instalací vyvařit, voda se vám může zakalit či zabarvit. Jde ale jen o estetickou vadu, která se časem vytratí. Obyvatelům akvária nijak neuškodíte.

4. Částečné napuštění vodou

V této fázi napustíte akvárium vodou. Pozor! Nenaplňujte jej do více než poloviny obsahu. Můžete použít běžnou kohoutkovou vodu. Než do akvária dáte první obyvatele, stihne se případný chlór a další škodliviny z vody vypařit. Při každé další výměně vody v rámci čištění akvária už ale musíte používat odstátou či speciálně upravenou vodu.
Zapomeňte na nalévání vody běžným kýblem! Snažte se být co nejopatrnější a zbytečně si nerozvířit substrát, který jste aranžovali.

Jak nalévat vodu do akvária? Možností je několik:

 • Na dno akvária umístěte talířek a snažte se vodu nalévat pomalu přes něj.
 • Do akvária umístěte sáček s několika dírkami. Vodu nalévejte do něj, voda se odtud bude nenásilně přelévat do celého akvária.
 • U velkoobjemových akvárií použijte k nalévání hadici. Ideální je kombinace s již zmíněným sáčkem.

5. Umístění rostlin, filtru a topení

Díky tomu, že akvárium není naplněné až po okraj, máte možnost pohodlně zasadit všechny rostliny. Aby akvárium vypadalo pěkně, držte se pravidla, že méně druhů po více kusech vypadá lépe než množství různých druhů rostlin.

Rostliny sázejte od zadní části akvária. Nejprve umísťujte ty druhy, které budou vysoké a bujně rozrostlé. Do přední části patří spíše koberce či řasokoule. Všechny rostliny se sázejí bez květináče.

Po vytažení rostliny z květináče opatrně odstraníte minerální vatu, kořeny opláchnete a zastřihnete. Pinzetou pak rostliny zasadíte do substrátu. Sázení rukou není pohodlné a ani efektivní. Některé druhy rostlin můžete umístit přímo na dekorace, a vytvořit tak unikátní scenérii. K jejich upevnění se používá speciální lepidlo nebo vlasec.

Filtr a topení umístěte na cílovou pozici a přichystejte k zapnutí. V této fázi je však ještě nezkoušejte a nezapínejte.

6. Úplné doplnění vody a zprovoznění akvária

Stejně opatrně jako v předchozích krocích doplňte vodu do celého objemu akvária. Od horního okraje nechte zhruba 3 cm bez vody. Zkuste zapnout filtr, topení, osvětlení a všechny další doplňky. Pokud veškeré vybavení akvária funguje tak, jak má, jste téměř u konce.

Do vody ještě nakapejte několik akvarijních přípravků:

 • kapalné hnojivo pro rostliny – pouze v případě, kdy jste na dno akvária nepoužili výživný substrát
 • užitečné startovací bakterie
 • případně i roztok pro úpravu kohoutkové vody na akvarijní

Nyní je potřeba nechat několik dnů akvárium tak, jak je. Voda se bude postupně pročišťovat, rostliny si zvyknou na nové prostředí a substrát se usadí. Vaším úkolem bude sledovat za pomoci speciálních testů parametry vody. Životaschopná akvarijní voda musí mít úroveň kyslíku v rovnováze s hladinou oxidu uhličitého. Světlo zapínejte na 6 hodin denně. Stálá teplota vody by měla být 20–22 stupňů Celsia. Pokud je to méně, musíte pořídit topení. Jakmile bude voda splňovat všechny požadavky pro umístění ryb, což obvykle bývá 7–10 dnů, můžete je jít pořídit. 

Nejdříve do akvária umístěte řasožrouty. Po dalších 7 dnech v něm můžete zabydlet další druhy ryb. Světlo pak nechávejte svítit zhruba 10 hodin denně.

Jak čistit akvárium?

Snem každého akvaristy je krásné akvárium s průzračnou vodou, vitálními rybami a rostlinami, bez řas a dalších nečistot. Bohužel v tomto případě, stejně jako v mnoha jiných, platí, že bez práce nejsou koláče. Najít rovnováhu v podvodním ekosystému není úplně jednoduchá záležitost. Budete zkoušet, experimentovat a sledovat, než se vám podaří dosáhnout kýženého stavu.

Četnost čištění nejde jednoznačně určit. Záleží na tom, kolik máte rybiček, jak máte velké akvárium, jestli vám v něm zůstávají zbytky jídla nebo jaké máte osvětlení. Ve většině případů stačí věnovat se akváriu zhruba každých 10 dnů. Platí, že menší akvária vyžadují častější údržbu než ta velká.

Proces čištění zahrnuje tyto kroky:

 • Prostříhejte rostliny – věnujte se odumřelým částem rostlin, prostříhejte příliš rozrostlé části.
 • Odsátí části vody – za pomoci speciálního odkalovacího zvonu odsajete ¼ vody. Snažte se důkladně čistit dno, abyste odstranili co nejvíce nečistot.
 • Manuálně vyčistěte stěny akvária – použijte k tomu speciální stěrky či žiletku.
 • Podle potřeby můžete také vyjmout dekorace či techniku, která je uvnitř akvária. I tyto části si zaslouží pravidelnou údržbu, pokud jsou porostlé řasou či jinými nečistotami.
 • Opatrně opět naplňte akvárium vodou. Nezapomeňte použít speciální roztok pro úpravu kohoutkové vody.

Při čištění akvárií s objemem nad 60 litrů není potřeba rybičky nikam stěhovat. U menších akvárií je lepší rybičky předem odlovit, abyste jim nijak neublížili či je odkalovacím zvonem nevysáli ven z akvária.

Kdy a jak čistit filtr?

Jednou za měsíc je potřeba vyčistit i filtr akvária. To provádějte mimo dobu běžného čištění: Pokud byste chtěli v jeden okamžik čistit akvárium i filtr, můžete zásadním způsobem narušit vnitřní rovnováhu, a ohrozit tak všechny obyvatele a rostliny.

Kdy je správný čas na čištění, poznáte podle stavu biologické části filtru. Pokud je na houbě mazlavé blátíčko, je nejvyšší čas. Tuto biologickou vrstvu čistěte velice opatrně. Nejdříve bahýnko šetrně oklepejte. Houbu rychle (1–2 sekundy) propláchněte pod tekoucí vodou a jednou ji šetrně vyždímejte. Nesnažte se ji vyčistit úplně, abyste nezlikvidovali prospěšné bakterie. Šetrně také proveďte údržbu dalších částí filtru a přívodních trubek. 

Doporučujeme

Články odjinud