vytisknout velikost písma Jak na akvárium v bytě

Vodní nádrž s rybičkami a dalšími organismy je současně působivým estetickým doplňkem, nenáročným chovem i uspokojením touhy po živé přírodě.
Jak na akvárium v bytě

Především je ale akvárium ekosystém v malém, kus vodního světa odkudsi z tropů propojující byt s přírodou. I proto akvárium uklidňuje. Mnozí odborníci tvrdí, že pohled do zelenavého světa, jímž pomalu proplouvají ryby nevšedních barev, působí na nervovou soustavu podobně jako pohled do plamenů v krbu a ztiší, rozbouřený tok myšlenek lépe než jakýkoliv meditační obraz.

Jak začít?

Dnes už samozřejmě není problém objednat firmu, která zařídí akvárium na klíč podle vašich představ. Kromě předností to ale má dva zásadní nedostatky. JednaK to není zadarmo, především se tak ale připravíte o mnoho radosti.

Pokud se rozhodnete pořídit akvárium svépomocí, trh vám mnohé usnadní. K dostání jsou celé soupravy (sety), v nichž kromě akvária najdete i osvětlení, topení, vzduchování a filtraci. Je ale nutné se přesvědčit, zda všechny prvky systému jsou opravdu kvalitní. V setech často bývají akvária z průhledného plastu, která se poškrábou snáze než skleněná.

Vhodné místo

Velkou pozornost je třeba věnovat umístění akvária v bytě. Místo musí splňovat následující předpoklady:

  • nesmí být v přímém dosahu slunečního světla
  • nemá být v místě, kde příliš kolísá teplota
  • podklad musí být pevný a mít dostatečnou únosnost
  • pod nádrží musí být podložka z měkké hmoty (polystyren, pěnová guma atd.)
  • nádrž by měla být přibližně ve výši očí sedícího člověka

Důležitým parametrem je velikost akvária. Obecně platí: čím větší, tím lepší, protože velký systém se snáze vyrovnává s možnými výkyvy teploty i složení vody a ryby se v něm cítí lépe. Akvárium pod 15 litrů už je jen trápení rybiček, u velmi velkých nádrží ale musíme myslet na únosnost nábytku, podlahy a někdy i statiku stavby.

Okno do podvodního světa

Sety asi většinu zájemců moc neuspokojí, především ti náročnější si raději zařídí akvárium podle svého. Dnešní nádrže jsou nejčastěji lepené ze skleněných desek. Je možné je nechat zhotovit na míru. Velmi působivá jsou akvária zabudovaná do nábytku či stěn, takže je skryto veškeré technické zařízení a dokonce i úroveň hladiny. Jde tedy o skutečné okno do podvodního světa.

Součástí akvária jsou technické prvky (některé nezbytné, jiné méně):

 • Osvětlení – Téměř nutné. V akvaristických obchodech se prodávají speciální zářivky různých rozměrů, jejichž světlo má vhodnou spektrální skladbu, navíc neprodukují tolik tepla. V poslední době se začínají objevovat akvaristická osvětlení využívající světelné diody (LED), které jsou ještě úspornější.
 • Topení – Topné trubice jsou dimenzované podle obsahu nádrže, kterou mají vyhřívat. Samozřejmou součástí je termostat regulující provoz podle nastavené teploty. Ve stále vyhřívaných bytech u méně náročných ryb být nemusí.
 • Filtrování – Nejjednodnodušší filtry „cedí“ vodu skrz molitanové vložky buď s pomocí vlastního pohonu, nebo proudem vzduchu z vzduchovacího kompresorku. Vložky je třeba pravidelně propírat. Složitější a dražší filtry využívají speciální substráty, na nichž se usazují mikroorganismy čistící vodu. Velké nádrže z vyváženým ekosystémem se bez filtru často objedou.
 • Vzduchování – Nezbytně nutné je jen tam, kde je v nádrži příliš mnoho ryb nebo příliš málo rostlin, jinak bublinky unikající z pórovitého kamene na dně plní spíš okrasnou funkci. Kompresorek měl mít co nejtišší provoz.

Zařizování nádrže

Pro běžné byty jsou nejvhodnější tropická sladkovodní akvária. Mořské akvárium sice také má svůj půvab, je však nesrovnatelně náročnější na provoz, údržbu i znalosti. Běžná akvaristika je proto především chovem ryb a rostlin pocházejících z tropických řek a jezer Afriky, Jižní a Střední Ameriky a Asie.

Na dno akvária patří propraný říční písek, teprve na něj dekorační kameny nebo kořeny (ty pouze z obchodu, neboť volně nalezené v přírodě budou v nádrži brzy zahnívat). Dno se má mírně svažovat k přednímu sklu. Rostlinky si pro začátek vybereme levnější (nejčastěji jde o druhy rodu Cryptocorine) a zasadíme je ještě před napuštěním akvária vodou. Místo, kde kořínky přecházejí v nadzemní část, by mělo být již nad povrchem písku. Kořínky pro jistotu zatížíme malým kamínkem.

Akvárium opatrně napustíme odstátou vodou (nejlépe přes kus papíru položený na hladině) Po napuštění je dobré několik dní čekat až se vzpamatují rostliny, vyprchají z vody zbytky škodlivých látek a ustálí chemismus vody.

Výběr ryb

Teprve pak mohou do nádrže přijít ryby. Vodítkem pro začátečníka může být cena: levné druhy se snadněji chovají i rozmnožují. Pokud ale nechceme ryby trápit, o druhu, pro který se rozhodneme, si zjistíme alespoň základní informace. V nádrži bez vzduchování by mělo na jednu rybku připadat 3 až 5 litrů vody (podle velikosti ryb). Mělo by jít o neagresivní a podobně velké druhy. Užitečným pomocníkem v každé nádrži jsou „čističi“ - sumečci rodu Ancistrus, kteří budou nádrž zbavovat řas.

Některé ryby vhodné pro začátečníky

zebřička pruhovaná – Brachydanio rerio, živorodka duhová („paví očko“) – Poecilia reticulata, mečovka mexická – Xiphophorus helleri, krunýřovec („čistící“ sumečeků) – Ancistrus sp., tetra neonová („neonka“) – Pracheirodon innesi, čichavec zakrslý – Colisa lalia, skalára amazonská – pterophyllum scalare, pancéřníček skvrnitý – Corydoras paleatus

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarev…

I váš byt může do nového roku vykročit v novém kabátě. Máme pro vás několik interiérových trendů, s nimiž rozhodně nešlápnete vedle nejen v roce 2020, ale ani v celém následujícím desetiletí.

10.  1.  2020 |
Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové ob…

Když nemůžete do lesa, může les přijít k vám. Pořiďte si domů, kde trávíme většinu života, kus přírody, její krásy a harmonie.

12.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |