Stříbro podléhá oxidaci a černá

Stříbro podléhá oxidaci a černá

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Pokud jste si, stejně jako já, oblíbili spíše stříbro než zlato, všimli jste si už určitě, že tyto řetízky, náramky a prstýnky po čase nevypadají tak pěkně, jako když byly nové. Zmatní a začnou černat. Pokud ale víte jak na to, můžete je doma snadno vyčistit a původní lesk jim rychle vrátit. Všechno, co k tomu budete potřebovat, najdete doma.

Šperky ze stříbra patří k nejprodávanějším po celém světě. Nejenže dobře vypadají, dalším důvodem je samozřejmě i jejich cenová dostupnost. Mají ale i své zápory.

Proč stříbro černá

Stříbro je relativně měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. Navíc černá. Důvodem je jeho oxidace. K té dochází při chemické reakci s pokožkou. Záleží ale samozřejmě na jejím pH. Někomu vydrží stříbrné šperky jako nové i roky, jinému začnou měnit barvu už po pár dnech.

Není ale důvod odkládat je někam na dno šuplíku či šperkovnice. Původní lesk jim můžete snadno navrátit a nemusíte je kvůli tomu nosit ke klenotníkovi. Není ani nutné pořizovat si drahá chemická čistidla. Pokud totiž víte jak na to, stačí vám k tomu běžné kuchyňské ingredience.

Čištění stříbra octem, citronem nebo popelem

Prvním osvědčeným trikem, který používaly už naše babičky, je využití octa. Čisticí roztok připravíte tak, že do asi litru horké vody přidáte polévkovou lžíci octa. Do této směsi pak stříbrný předmět, který chcete vyčistit, ponoříte přibližně na patnáct minut. Nakonec ho jen vyndáte, dosucha otřete a přeleštíte čistou bavlněnou látkou. Ocet můžete také nahradit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.

Mezi osvědčené babské rady patří také použití popela. Pokud tedy máte doma kamna či krb, vyzkoušejte to. Stačí, když vychladlý jemný popílek nanesete na vlhký hadřík a šperky s ním několikrát jemně otřete. Už po chvilce se stříbrný řetízek či náramek budou zase lesknout jako nové.

Prášek do pečiva a alobal nebo zubní pasta: Další metody čištění stříbra

Další, velmi efektivní metodou čištění stříbra, je využití prášku do pečiva a kousku alobalu. Do libovolné nádoby nalijte horkou vodu a přisypejte kypřicí prášek. Stačí jeden pytlíček. Důkladně rozmíchejte. Na dno pak vložte kousek alobalu. Nakonec vhoďte stříbrný předmět a nechte jej ve směsi asi třicet minut. Pak ho vyndejte a řádně vysušte.

Trochu překvapivý, přesto poměrně účinný je i poslední postup. Stříbrný šperk jednoduše očistíte pomocí starého kartáčku a obyčejné zubní pasty. Ta totiž obsahuje jedlou sodu a fluorid, které mají čisticí účinky. Vyhněte se ale použití past obsahujících mikrogranule. Ty by totiž mohly narušit strukturu stříbra a zanechat na něm viditelné oděrky.

Doporučujeme

Články odjinud