vytisknout velikost písma Jak kupovat zahradní nářadí

S vlastnictvím bytu, ale především rodinného domu, je spjata řada domácích prací, které je nutné čas od času provést. Pokud k tomu vlastníte i zahradu, je již naprostou nezbytností vybavit domácí dílnu nářadím.
Jak kupovat zahradní nářadí

V tomto článku se dozvíte:

 • jak výrobci odlišují techniku pro zahrádkáře a pro profesionální použití
 • v jakých rozmezích se pohybují ceny jednotlivých nástrojů
 • o cenách za pořízení techniky pro zahradu formou vypůjčení
Vybírejte s rozvahou

Orientovat se v široké nabídce přístrojů pro domácí kutily není jednoduchá záležitost s ohledem na nepřeberné množství typů a značek (Bosch, Husqvarna, Mountfield, Stihl aj.) nabízených v specializovaných obchodech a hobbymarketech. Dříve než navštíví vybranou prodejnu, měl by mít kupující alespoň základní představu o tom, jaký výrobek bude pro jeho práci vhodný a zda bude k náročnosti prováděné práce odpovídající.

Poměrně často se totiž stává, že kupující je zavalen obrovskou nabídkou techniky a v daný okamžik vlastně neví podle čeho techniku vybírat. V Neposlední řadě k nerozhodnosti doslova navádí poměrně veliký cenový rozdíl mezi výrobky a ne vždy odborně vyškolený personál v prodejnách.

Kupující si pak klade otázku, jestli nejlevnější výrobek nebude v budoucnu jen zabírat místo ve vaší dílně z důvodu naprosté nepoužitelnosti, nebo zda nejdražší výrobek bude vytížen tak, že se jeho nákladné pořízení pro vaši potřebu vůbec vyplatí. Jak už to v takových případech bývá, pravda je asi někde uprostřed.

Rozmyslete se

Při nákupu zahradní techniky vezměte v úvahu:

 • jak často budete techniku používat
 • jaký výkon od přístroje očekáváte
 • jak náročná je údržba techniky
 • výši provozních nákladů
 • hmotnost a ovladatelnost techniky
 • délku záruční doby
 • cenu techniky
 • značku techniky
 • servisní síť
Sázka na krásu nebo na životnost?

První věc, na kterou by zákazník měl myslet před vstupem do obchodu je, že výrobci stále častěji vyrábějí dvě řady přístrojů. Jedny jsou určeny pro kutily a drobné řemeslníky, ty druhé zase pro profesionály a pro průmyslové použití. Obvykle jsou tyto druhy výrobků odlišeny různými barevnými provedeními (např. zelená barva – pro kutily, modrá – pro profesionální pracovníky).

Přístroje pro kutily a řemeslníky vydrží při dobrém zacházení dlouhou dobu, prioritně by však měly být určeny pro občasné použití. Vyznačují se atraktivním provedením, jednoduchou údržbou a nižším výkonem na rozdíl od přístrojů pro průmyslové využití. U nich se totiž výrobci zaměří především na funkčnost a maximální výkon, což nejde většinou ruku v ruce s estetikou provedení.

Patrný je ale i cenový rozdíl, který dosahuje až několikanásobku ceny výrobků určené pro kutily a řemeslníky. Tuto skutečnost vezměte v úvahu při nákupu vrtačky, pily, brusky a podobných přístrojů.

Sekačka je základ

K péči o zahradu a trávník neodmyslitelně patří vhodná sekačka. Vybírat můžete z benzinových modelů nebo sekaček na elektrický pohon. Předností benzinového motoru je jeho velký výkon. Vhodný je zejména na sečení velkých celků s vysokou trávou a při hustém porostu. Uživatel pak ocení i samovolný pohyb kol, kterými je vybavena většina výrobků. Benzinové modely potřebují nejen doplňovat palivo a olej, ale nevyhnete se občasnému seřízení od odborníků. Ceny benzinových modelů se pohybují v rozmezí od 7 do 35 tisíc korun.

Benzinovým sekačkám konkurují přístroje s elektromotorem, které se využívají především pro menší zahrádky. Vyznačují se nižší hmotností, snadnější údržbou a ovládáním, tichým chodem a nižší cenou. Nevýhodou je závislost na napájecím kabelu. Ta se sice dá odstranit tím, že si zakoupíte akumulátorový model, bohužel se to však odrazí na výkonu stroje. Elektrické sekačky nevyžadují takovou péči jako benzinové, a proto se hodí k lidem, kteří si se složitější technikou příliš netykají. Základní model elektrické sekačky pořídíte již od 2 000 Kč.

Cenově dražší sekačky vám dokonce dají na výběr, co s posečenou trávou budete chtít udělat. Stroje totiž umí sbírat posečenou trávu do přídavného koše umístěného na stoji, dokáží ji rozbít na nepatrné kousky a rozházet po trávníku nebo ji úhledně připravit do samostatných řádků k dalšímu použití.

Dobrým doplňkem k sekačce a neocenitelným pomocníkem při sečení trávy na špatně dostupných místech je tzv. strunová sekačka. Zakoupit ji lze jak ve výkonnějším – benzinovém provedení či na elektrický pohon, připravte si ale v průměru až 5 000 Kč.

Ostatní zahradní nářadí

Když vám po nákupu sekačky zbudou ještě nějaké finanční prostředky, můžete je investovat do dalších přístrojů, které vám usnadní péči o zahradu.

Pořídit si můžete foukač listí, kde silný proud vzduchu dokáže jednak vyfoukat spadané listí, ale také vyčistí trávník od zbytků pokosené trávy. Přístroje pro zahrádkáře se dají pořídit od dvou až pět tisíc korun. Pro přípravu záhonů nebudete potřebovat rýč a hrábě, když si zakoupíte kultivátor za cca 13 000 Kč.

Větve ze stromů, listí, trávu, kůru a další odpad ze zahrady poslouží po rozdrcení na malé kousky jako základ kompostu za pomoci zahradního drtiče. Ten přijde na pět až dvanáct tisíc korun. Nůžky na živý plot se pohybují v cenách od 1 500 Kč, dražší přijdou i na 4 000 Kč. Provzdušňovač a odmechovač trávníků bude stát do 5 000 Kč.

Čím řezat?

Na zahradě se neobejdete bez pily. Při jejím nákupu se budete rozmýšlet, zda zvolíte elektrickou pilu nebo pilu benzinovou. U prvně jmenovaného typu oceníte menší hlučnost a možnost pracovat v uzavřeném prostoru, protože nevytváří žádné výfukové plyny a navíc má snadnou údržbu i obsluhu. Na běžné řezání dřeva stačí stroj s výkonem kolem 1400 wattů. Na nákup si připravte čtyři až osm tisíc korun.

Pro potřeby kacení stromů a řezání silných klád je vhodnější benzinová pila. Vyžaduje po majiteli sice náročnější obsluhu i údržbu, ale na druhou stranu oceníte její vyšší výkon. Běžnému uživateli bohatě postačí stroj s objemem motoru do 50 krychlových centimetrů. Stejně tak není nutné kupovat pilu s příliš dlouhou vodicí lištou. Ceny kvalitních výrobků se pohybují od 6 500 Kč.

Nekupovat, stačí půjčit

Pokud se věnujete domácím pracím jen výjimečně, bude lepší si přístroj vypůjčit ve speciálních půjčovnách. Mají široký výběr všech možných přístrojů od motorové pily počínaje a bruskou konče. Půjčovné se pohybuje okolo stokoruny za den, počítejte však s několikatisícovou zálohou, kterou zaplatíte před půjčením nástroje. Zálohu dostanete zpět, jakmile zapůjčený přístroj vrátíte. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí…

Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?

10.  2.  2019 |
Jak vyprat péřovou bundu, aby se nezničila

Jak vyprat péřovou bundu, aby se nezničila

Nosíte péřovou bundu nebo kabát pravidelně do čistírny a štve vás, že to leze do peněz? Příště si je klidně vyperte doma. Pokud se budete řídit základními pravidly, nemusíte mít obavy, že své oblíbené oblečení zničíte.

20.  2.  2019 |
Jak založit rostlinné akvárium, které bude ozdobou interiéru. Inspirace v galerii

Jak založit rostlinné akvárium, které bude oz…

Přemýšlíte o nějakém zajímavém a stylovém novém doplňku, který oživí váš interiér? Pak byste si určitě měli pořídit rostlinné akvárium. To může zdobit celou stěnu pokoje, stačí vám na něj ale i obyčejná váza či větší sklenice. Poradíme vám, jak ho založit a jaké rostliny pořídit, aby vypadalo pořád skvěle.

16.  2.  2019 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

29.  1.  2019 |