Pažitka, petrželka, bazalka, majoránka, kopr, tymián, máta, meduňka, levandule a další. Čerstvé bylinky můžete mít stále po ruce, i když žijete v bytovce nebo panelákovém bytě. Příliš prostoru nezaberou, zvlášť když je sesadíte dohromady. Které druhy bylinek do truhlíku dát a které bylinky se nesnesou?
Nádherně voní, mají úžasnou chuť. Pokrmům teplé i studené kuchyně dodají úplně jiný rozměr. Čerstvé bylinky jsou zkrátka nenahraditelné. Na balkóně či terase se vám celá bylinková zahrada vejde do jednoho či dvou truhlíků.
Jaké bylinky pěstovat spolu?
Nebojte se kombinovat. Spolu můžete sázet klidně několik druhů. Ty by však měly mít stejné nároky na stanoviště i na zálivku. Některé milují suché, slunné místo, jiné se budou cítit dobře ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu. Do jednoho truhlíku tak dejte jen ty druhy, které vyžadují stejné podmínky na pěstování.
- Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a další upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu.
- Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu.
- Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.
Důležité je i to, kam je váš balkón orientovaný. Na jižní straně se bude dařit všem aromatických středomořským bylinkám, jako jsou rozmarýn, dobromysl, levandule, bazalka, tymián, šalvěj, majoránka a bobkový list. Pokud máte balkon na východ či západ, mají rostliny o lehké přistínění postaráno, což ocení třeba stévie, máta či meduňka. Na severně orientované stěně domu, kde leží stín po většinu dne, je pěstování bylinek nejproblematičtější, vhodné jsou máta, meduňka, pažitka, kerblík či libeček.
Kde koupit sazenice, které vydrží
Pokud se rozhodnete si bylinkový záhonek v truhlíku založit, vsaďte na kvalitní sazenice. Na ty ze supermarketů raději zapomeňte. Obvykle totiž moc dlouho nevydrží. Dobře zakořeněné rostlinky pořiďte raději v zahradnictví nebo na farmářských trzích. Omezenou nabídku pak najdete v hobby marketech, prodejnách pro zahrádkáře a v některých květinářstvích.
Při výběru si bylinky vždy pořádně prohlédněte, ať si domů přinesete jen silné a zdravé rostlinky. Ty by neměly mít svěšené lístky, měly by mít svěží barvu a dobře vyvinuté kořeny. Mezi nenáročné druhy, které vám budou prospívat i v truhlíku, patří listová petržel, pažitka, bazalka, kopr, koriandr, majoránka, šalvěj, tymián, estragon, ale třeba i meduňka a máta, které oceníte především při přípravě osvěžujících nápojů.
Jak se starat o bylinky na balkoně?
Ať už zasadíte jakékoliv bylinky, jedno mají všechny společné. Nesnáší přemokřenou půdu. Na dno truhlíku proto nezapomeňte dát drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů, aby vám nezačaly uhnívat kořínky. Jako substrát vám bude stačit zemina s pískem a dobrým kompostem, která je dobře propustná a bohatá na živiny. Pořídit si ale můžete i substráty určené přímo pro bylinky.
Pozor si dávejte na přímé slunce, které je zrádné a snadno by rostliny, především ty, jako jsou bazalka, koriandr, petrželka a další, mohlo spálit. Pokud máte balkon orientovaný na jih, je v létě přes poledne rostliny potřeba trochu zastínit. Nezapomínejte také na pravidelnou zálivku. Na rozpáleném balkoně totiž substrát rychle vysychá. Bylinky proto zalévejte nejlépe dvakrát denně, a to brzo ráno a pozdě večer, nejlépe odstátou vodou. Vždy ale respektujte potřeby konkrétního druhu. Některé bylinky, především ty s dřevnatým stonkem, jako jsou tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule, pravidelně zastřihujte pro větší košatost.