V březnu minulého roku jsme se pustili do výsevu chilli papriček. Vybrali jsme si deset různých odrůd papriky roční, abychom vyzkoušeli, zda a jaká bude sklizeň plodů ve zcela běžných domácích podmínkách.
Po konzultaci s Ladislavem Kosinou, provozovatelem stránek seminka-chilli.cz, jsme se pro chilli papričky tohoto rodu rozhodli právě proto, že jsou na tom, co se míry náročnosti na pěstování týče, podobně jako mnoho jiných balkonových rostlin – nevyžadují nic speciálního.
Duben: pokus se vyvíjí dobře, sazeničkám se daří
V dubnu začíná druhý měsíc našeho experimentu. Sazeničky už vzešly z většiny semínek. Ta zbývající, která si dosud dávala na čas, začínají klíčit také. Ačkoliv osivo do rašelinových tablet – jiffů jsme vysévali o několik dnů dříve než do zeminy, rozdíl mezi mladými rostlinkami není nijak výrazný, vypadají srovnatelně.


Výsevy v rašelinových tabletách a v zemině vypadaly po půl měsíci růstu podobně, ačkoliv do zeminy jsme je dávali o necelý týden později

Probouzí se i pár semínek, o kterých jsme mysleli, že už nevyklíčí
S blížícím se koncem měsíce se sazeničky v jiffech doslova rozjely ve svém růstu. V porovnání s druhým výsevem jsou znatelně větší, daří se jim.


Měsíc je pryč a rozdíl je viditelný na první pohled

Sazeničky v jiffech rostou před očima
Květen: měsíc přesazování
V prvních dnech měsíce května nastává čas pro výsadbu první skupinky sazeniček. Jejich kořínky už pěkně prorostly jiffy, a tak je třeba připravit pro ně květináče. Odtokové dírky v nich jsme zakryli kouskem papírové utěrky, který svým tvarem a velikostí kopíruje plochu dna. To proto, aby se při zálivce nevyplavovala zemina (stejnou službu udělají i kamínky, keramzit či podobný materiál).


Chilli papričky v jiffech pokračují v rychlém růstovém tempu


Tablety jsou skrz naskrz prorostlé kořínky paprik: ideální čas k výsadbě
I tentokrát jsme použili běžný zahradnický substrát, který si můžete koupit v jakémkoliv hobbymarketu či zahradnictví. Máte-li k dispozici kompost, neuděláte s ním chybu. Přesazení netrvá díky jiffům dlouho, je snadné a rostlinky jsou chráněny před šokem, který běžně prožívají při klasickém přesazování, kdy dochází k manipulaci s jejich dosud drobnými kořínky a často i k jejich poškození.


Práci vám usnadní papírová kuchyňská utěrka a nůžky, lepší orientaci v tom, co pěstujete, získáte označením jednotlivých odrůd ihned po výsadbě


Přesazeno (i s jiffy)
V této fázi si po přesazení každé sazeničky hned označte, jakou odrůdu v kterém květináči máte. Jakmile to neuděláte teď, budete v tom mít chaos. Jakmile sazeničky povyrostly, přihnojili jsme je Hoštickým hnojivem na rajčata a papriky od firmy Forestina – granulky v množství menším, než jaké je v návodu na použití, jsme zapravili do půdy.

Papričky jsme přiživovali přírodními hnojivy
A jak to vypadá se sazeničkami v zemině? Také povyrostly, každá z nich má už několik lístků, ale ve srovnání s výsevem do jiffů se rozdíl mezi nimi zdá natolik výrazný, že člověk váhá, zda mohou první výsadbu někdy dohnat.
Čím jsme chilli papričky hnojili
Protože jsme nechtěli používat umělá hnojiva, hledali jsme produkt, který bude čistě přírodní, bez průmyslových složek. Naše požadavky splnily dva výrobky od firmy Forestina, oba z řady Hoštických Hnojiv. Osvědčily se a můžeme je doporučit:
Granulované Hoštické hnojivo na rajčata a papriky, které má rostlinám dodat potřebné živiny a výrazně aktivovat půdní mikroflóru. Použili jsme je jako startovací, a sice poté, co se sazeničky po přesazení stabilizovaly. Použití je snadné: granule zapravíte do zeminy a dostatečně ji zalijete.
Složení: 8 % N + 2,5 % P2O5 + 1 % K2O + 0,3 % MgO + 3 % CaO
Kapalné Hoštické hnojivo na rajčata a papriky obohacené guánem jsme používali po zbytek sezony. Guáno, pocházející z trusu mořských ptáků z pobřeží Jižní Ameriky, se nám osvědčilo už dříve při pěstování jiných rostlin, a i tentokrát to byla dobrá volba. Hnojivo se dá aplikovat postřikem na list (nezkoušeli jsme) nebo smícháním se zálivkovou vodou. Rostliny se hnojí jedenkrát týdně v době vegetace (hnojili jsme méně často), končí se čtrnáct dnů před sklizní.
Složení: 7 % N + 4 % P2O5 + 6 % K2O
S chilli papričkami na balkon!
Koncem května už chilli papričky letníme. Jsou na balkoně, daří se jim očividně dobře. Rostlinky v květináčích začínají tvořit první květy, zatímco sazeničky vyseté do zeminy teprve nyní přesazujeme.


Těšíme se z prvních květů a přemýšlíme, jestli rostliny z druhého výsevu mohou dohnat své zpoždění

Poupat je nasazených spousta
Po ruce nemáme nové květináčky, a tak místo nich poslouží kelímky od mléčných výrobků, do nichž jsme udělali odtokové otvory. V této chvíli jsme počítali s tím, že po čase, až se papričky rozrostou, přesadíme je do větších nádob, ale nakonec se ukázalo, že to ani nebude potřeba. Jakmile se po přesazení stabilizovaly, pohnojili jsme je granulovaným Hoštickým hnojivem.


Došlo i na přesazení zbývajících papriček
Červen: rostlinky kvetou
Jak vypadají chilli papričky ve druhé třetině měsíce června? Jsou v plném květu, je radost se na ně dívat. Květy jsou zbarveny bíle i fialově a lákají k opylování všemožný hmyz. Papričky z druhé skupinky, přesazené koncem května, se už vyrovnaly se změnou a zrychlují růst. Nicméně momentálně vypadají stejně jako papričky z jiffů v době jejich přesazení, které proběhlo už začátkem května.


Kvetení je v plném proudu. Stejně jako u jiných druhů paprik jsme u všech vylomili první květ, který vyrůstá uprostřed a je největší. To proto, aby se rostlina nezatěžovala jeho výživou a vytvářela další květy. Podle Ladislava Kosiny nejsou obecně květy u sazenic žádoucí. V době, kdy rostliny dorůstají, je třeba, aby primárně vytvářely zelenou masu a zbytečně se nevyčerpávaly


Papričky z prvního a druhého výsevu
Nejčastější škůdce? Mšice!
Chilli papričky byly po celou sezonu v dobrém stavu, nevyskytla se u nich žádná nemoc. Několikrát jsme ale museli bojovat s mšicemi. Vzhledem k tomu, že jsme se chtěli vyhnout chemickým ochranným přípravkům, odstraňovali jsme je ručně v kombinaci s použitím postřiku vytvořeného smícháním stolního oleje s pár kapkami jaru, který funguje jako smáčedlo. Ladislav Kosina jeho použití ale rozhodně nedoporučuje a upozorňuje, že olej může velmi snadno ucpat dýchací otvory v listech a způsobit úhyn papriček. Vhodný je podle něj tabákový výluh, návod na jeho přípravu najdete na stránkách Seminka-chilli.cz.
V každém případě ale platí, že postřik je nutné provést hned, jakmile mšice objevíte. Velmi rychle se totiž množí, a čím více jich je, tím je jejich odstranění komplikovanější. Rostlinky je proto třeba pravidelně kontrolovat!
Červenec: s úrodou to začíná vypadat slibně
Počátkem července nám svítá naděje, že bez úrody nebudeme. Rostlinky z jiffů nasazují plody, je jich spousta. Různé barvy, různé tvary, každý je nevěřícně obdivuje. Chilli papričky se dají pěstovat jen tak na balkoně? Sazeničky v kelímcích zrychlují svůj růst a nasazují první květy.


Květy lákají hmyz


Den co den narůstají nové plody

Zpoždění je úspěšně doháněno: papričky vyseté do zeminy nasazují na květ
Srpen: chilli papričky hrají všemi barvami
Je 9. srpna a my se kocháme chilli rostlinkami – respektive jejich plody, které postupně mění barvy. Některé papričky jsou světle zelené, jiné tmavě zelené, žluté, oranžové či fialové a další červenají.


Papričkám vyhovuje slunečné počasí

Ani se nám tomu nechtělo věřit: chilli papričky z druhého výsevu stáhly náskok rostlin vysetých dříve a jsou stejně jako ony plné plodů
Rostlinky z druhého výsevu jako by najednou dohnaly první várku a jsou rovněž obsypány plody. Nárůst plodů a jejich postupné vybarvování probíhá po celý srpen i v září.
A co se dělo v říjnu? To nás čekala sklizeň, kterou vám popíšeme příště.