Budování svejlů u nás není příliš rozšířené, najít se dají spíše ve specializovaných permakulturních zahradách, kde se využívají pro zachycování a distribuci vody po svažitém pozemku. Možná by se ale uplatnily právě na vašem pozemku.
Dobře navržený a realizovaný systém svejlů dostane vodu i do míst, kde se přirozeně nevyskytuje. Z prudkých kopců voda rychle odteče pryč, za pomocí svejlů ji však zachytíte a rozvedete do míst, kde je to potřeba.
Co jsou to svejly?
Označení svejl vzniklo z anglického slova swale, které lze přeložit jako příkop nebo průleh. Zjednodušeně by se svejly daly popsat jako systém příkopů zadržujících a rozvádějících vodu po svažitém pozemku.
Sklon je důležitý, protože svejly využívají i zákony gravitace – voda teče z kopce dolů. Na rovinatém pozemku se musí pracovat s hloubkou jednotlivých svejlů (postupné sešikmení), což je velmi náročné. Pro kumulaci vody na rovině je výhodnější stavba jezírka, případně propojovacích kanálů.
Svejly mohou mít různou podobu a funkci. Vodorovné svejly vedené po vrstevnici mají za úkol zabránit rychlému odtečení vody do údolí. Svejl stékající proud vody zadrží a zajistí jeho vsáknutí do půdy. Takto je možné zavodnit i suchá místa na strmých svazích.
Naopak v šikmě vedených svejlech se voda příliš nezadržuje – jsou stavěny s cílem rozvádět ji po pozemku. Vybudováním propracovaného systému svejlů lze zúrodnit i suché šikminy a zároveň odvodnit příliš vlhká místa. Pod svejly se časem začnou tvořit neviditelné rezervoáry vody, do nichž budou okolní rostliny instinktivně směřovat svými kořeny.
V permakulturní zahradě svejly nechybí
Permakulturní zahrada je vytvářena v souladu s přírodou a snaží se o co nejefektivnější spolupráci všech prvků, které se na ní nacházejí, tak aby se stala co nejvíce soběstačnou. Svejly plní důležitou roli při zadržování a rozvádění dešťové vody do míst, kde je to potřeba.text
Každý systém svejlů je unikátní
Svejly nejsou unifikované, staví se podle konkrétních faktorů panujících na pozemku. Při budování jejich systému by se měla brát v úvahu rozloha pozemku, jeho sklon, průměrný úhrn srážek, nasákavost zeminy, podloží a podobně. Šířka i délka jednotlivých svejlů se přizpůsobuje těmto faktorům.
Svejly mohou být široké několik desítek centimetrů, ale na rozsáhlých pozemcích i několik metrů. Délka se volí podle povahy svejlu (vodorovný, šikmý) a podle terénních omezení. Při určování hloubky je nezbytná znalost vodních poměrů při deštích na daném území.
Pohled na svejl z profilu. Je naplněný zahradním odpadem, na povrchu je proschlá posečená tráva, kterou není problém v případě potřeby doplnit. Násep je už pěkně porostlý různými druhy, které zde mají dostatek vláhy
Při budování rozsáhlejšího systému svejlů se vyplatí pozvat na pomoc odborníky, kteří dokáží díky výpočtům navrhnout optimální řešení na míru. Jednoduchý systém svejlů si můžete vybudovat svépomocí na základě pozorování vodních poměrů na pozemku při déletrvajících (přívalových) deštích.
Jak na jejich stavbu
Po pečlivém navržení celého systému svejlů je možné přistoupit k jeho realizaci. Malé svejly vykopou šikovní jedinci za použití vlastní síly, pro budování rozsáhlejší sítě se vyplatí využít techniku (minibagr, bagr). Použití techniky minimálně pro vytvoření základní sítě svejlů ušetří spoustu času.
Dokončovací práce se musí dělat ručně. Nezapomeňte na to, že svejly budete sekat – násep svejlu proto upravte došikma. Vyvýšenou hranu svejlu (násep) budujte ze spodní strany, můžete ji vyztužit dřevem či drobnějšími větvemi. Na dno svejlu se ukládá organický materiál, jako například dřevo, hobliny, sláma, který při dešti dobře nasakuje vodu a pomáhá tak udržet vláhu po delší dobu.
Organický materiál se čas od času musí doplňovat, protože dochází k jeho tlení a přeměně na humus. Náspy (hrany) je možné osázet různými rostlinami nebo nechat zatravnit. Na náspy svejlů v blízkosti stromů se nedoporučuje vysazování keřů, a to z důvodu zhoršení přístupnosti ke stromům.
Důvtipně postavené svejly nejsou pouze pomocníkem při rozvádění vody po svažitém pozemku, ale mohou se stát i zajímavým doplňkem každé zahrady.
K čemu lze svejly konkrétně použít?
Obecný důvod pro výstavbu sítě svejlů je popsán výše, ale k čemu se svejly používají konkrétně? Velmi často se budují na svazích u stromů. Zachycená voda je pak jakýmsi samozavlažovacím systémem pro danou dřevinu. Svejly jsou vhodné i pro přirozené zavlažení určitého místa ve svažité zahradě, kde se plánuje například rašeliniště. Stejně tak je lze využít k odvodnění mokřiny.
Zdroj: semena-rostliny.cz