vytisknout velikost písma Jak doma vyrobit ovocné víno

Zvažujete, jak zpracovat padaná jablka, která se ve sklepě začínají kazit? Udělejte z nich domácí víno. Připravit ho můžete i ze sušených plodů, které jste nasbírali: z šípků, rakytníku, jeřabin i trnky. Za tři až šest týdnů si pochutnáte.

Pro správný průběh alkoholového kvašení je nutný správný poměr cukru a kyselin, držte se proto osvědčených receptů.  Nemáte čerstvé plody? Zkuste víno ze sušeného ovoce, je prý dokonce lepší.  

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

Recepty z bezinek: Jak připravit likér, víno, džem a další dobroty

Co budete potřebovat?

POMŮCKY Největší počáteční investicí je pořízení dvou demižonů. Jeden kupte menší, protože při prvním stáčení část moku zůstane na dně a něco upijete. V řádu desítek korun se pohybuje cena za kvasnou zátku nebo kvasný klobouček, korkové špunty a gumové hadičky na stáčení. Nezapomeňte si skladovat lahve pro poslední stáčení.  

KVASINKY a živnou sůl kupte v drogerii nebo v některém z internetových obchodů. Použijte ušlechtilé kvasinky, minimalizujete tak riziko, že se víno nepovede. Lepší jsou ty v tekuté formě, oproti sušeným je není potřeba rozkvasit. Například kvasinky Vinflora mají kromě živné soli přiložen i podrobný návod na přípravu dvanácti druhů ovocných vín.          

Jak vyrobit meduňkové víno

Jak vyrobit meduňkové víno

Recept na domácí víno

1. Pomůcky dokonale umyjte horkou vodou, omezíte tím kontaminaci divokými bakteriemi. Ovoce by mělo být čisté, zdravé a dobře vyzrálé.

2.  Z jablek, hrušek a rakytníku musíte nejprve získat mošt. Práci si můžete ušetřit kvašením drti, ale vína ze šťávy jsou mnohem chutnější, bez nepříjemných buketů uvolněných ze slupek a semen. Některé recepty pracují i s celými plody, většinou se jedná o tvrdé nebo málo šťavnaté ovoce. Příkladem je šípkové víno, víno z trnek nebo jeřabin.

Mošt získáte při menším množství v odšťavňovači. Nebo můžete menší množství ovoce rozemlít v mlýnku na maso a pak ho přecedit přes plátno (vezměte židli bez opěradla – staré štokrdle, obraťte ji vzhůru nohama a k nohám přivažte plátno. Přes něj nechte šťávu překapat do nádoby, kterou dáte pod plátno. Takto lze vyrábět i domácí šťávy z ovoce, ale je to dost pomalý proces). Ideálně si pořiďte lis na moštování.

3. Před nalitím do kvasné nádoby přeceďte mošt přes cedník.     

4. Základní recept na deset litrů jablečného vína počítá s osmi litry moštu, jedním a tři čtvrtě kilogramu cukru a jedním litrem vody. Mošt musíte zpracovat co nejrychleji, při delším stání se snadno rozběhne nežádoucí divoké kvašení, které může potlačit ušlechtilé kvasinky.  

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

5. Cukr rozpusťte v horké převařené vodě, nechte vychladnout a přilijte k moštu spolu s kvasinkami a živnou solí. Nádobu naplňte do devíti desetin objemu a uzavřete kvasnou zátkou. Při přeplnění unikající oxid uhličitý vypění i se šťávou přes kvasnou zátku.

6. Doporučené teploty pro kvašení jsou patnáct až dvacet stupňů Celsia, demižon by neměl být na přímém slunečním světle.  

7. Bouřlivé kvašení probíhá několik dní. Po jeho skončení doplňte nádobu převařenou vodou a nechte kvasit několik týdnů, dokud pozorujete unikání bublinek oxidu uhličitého.

8. Poprvé stočte do čistého demižonu až po zátku a uzavřete kvasnou zátkou zhruba na dva měsíce, podruhé stáčejte už do lahví.  

9. Ovocné víno je při prvním stáčení jemně perlivé a můžete už dobře zhodnotit jeho kvalitu. Stejně jako jiná mladá vína klame svou lehkostí, a proto se vyvarujte vypít větší množství.  

Jak připravit rybízové víno

Jak připravit rybízové víno

Pozor na octovatění vína a množství cukru

Nezapomeňte, že víno na vzduchu podléhá octovatění. Při stáčení ho co nejdříve uzavřete a po otevření brzy vypijte. Chcete-li udržet kvalitu, skladujte ovocné víno stejně jako vinná vína v chladu a temnu.  

Více cukru sice znamená více alkoholu ve výsledném produktu, ale nelze to přehánět. Pokud stoupne alkohol nad určité procento, kvasinky umírají a zbytkový cukr zůstává. Víno je pak příliš sladké, případně může po stočení a přemístění do teplejších prostor nechtěně dokvasit.      

Když se vám víno podaří, zkuste další druhy ovoce. Z letního ovoce je chuťově zajímavé například višňové víno, které se barvou i chutí přibližuje červenému. Pro přípravu medoviny je obdobný postup, používají se ale hluboko prokvášející kvasinky. 

Stojan na víno je praktická dekorace i originální dárek. Jak ho vyrobit?

Stojan na víno je praktická dekorace i originální dárek. Jak ho vyrobit?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

včera |
Lucie Kořistová
LemyZáhon
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada