vytisknout velikost písma Jak dobře nakoupit řezané květiny

Čas od času prostě musíme nebo chceme někomu darovat čerstvé květiny. Jak se nespálit a dobře vybrat? Čtěte návod také o nákupu květin online!

Někdo prostě vpadne do květinářství a tamní osazenstvo diriguje s přesnou vizí výsledku. Odchází spokojen, sebevědomý. To nás, kteří s tím máme opačné zkušenosti, může podobný návštěvník pěkně popudit. Ale bát se nemusíme. Po přečtení tohoto článku budeme květinoví mágové, co zvládnou nákup květin i pro anglickou královnu!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Květinový internet

Současná technika umožnila nám opravdu pasivním jedincům nákup květin online. A není to špatná varianta. V pohodlí domova si kytici objednáme a necháme doručit až do domu, nebo si ji sami vyzvedneme později.

Specifika online nákupu:

 • Většina e-shopů (internetových obchodů) nabízí již sestavné kytice. Má to výhodu, nemusíme sestavovat z jednotlivých druhů rostlin, o nichž máme jen chabé znalosti. Obchodníci mají také v sekcích řazeny vhodné typy kytic. Nevýhodou může být jistý „nevkusný“ manýrismus. Tedy kýčovité vazby, které jednotliví obchodníci kopírují a přinášejí málo invence.
 • Mnohé společnosti květiny již doručují na určené místo. Jsou však společnosti, v nichž si kytici objednáme s předstihem, a pak si ji přijdeme pouze vyzvednout.
 • Samozřejmostí je dnes úhrada ceny zboží platební kartou. E-shopy využívají nejmodernější 3D-secure systém ochrany přenášených dat.
 • Cena květin bývá mnohdy vyšší než v kamenných obchodech.
 • Doručení bývá v ceně tehdy, pokud jsou ceny květin vyšší. Jinak se připlácí zvlášť. V místě sídla obchodu bývá doručování za cenu do dvou set korun. Po zbytku země kolem čtyř set korun.
 • Některé obchody nabízejí také vlastní sestavení kytic. Je to ale spíš výjimka.
 • Většina kytic prodávaných online bývá vázána z odolných druhů – růží, gerber a lilií. Výběr je tedy omezený.

Existují také obchody doručující do zahraničí. Na stránce http://www.flowerstoczech.com/ můžete naopak doručit při pobytu v zahraničí květiny kamkoli v Česku.

Vkusné kytice pro pány mají na adrese http://www.kvetiny-kytice.cz/index.asp?menu=767, kde už se neomezují pouze na „podivné“ vazby ze salámu a zeleniny.

Pestrou nabídku naleznete v pražském e-shopu majícím kamennou základnu. Na adrese http://kytice.kvetiny.com/ je opravdu bohatý výběr z jednotlivých druhů květin.

Mezinárodní web http://www.worldwidefloralnetwork.com/ umožňuje zaslání květin do kteréhokoli koutu světa. Nejen tedy do Česka a po Česku, ale třeba do Šanghaje, Limy nebo Montrealu.

Cena nejjednodušší vazby v e-shopu přijde na zhruba tři sta korun. Středně velké vazby z růží či lilií doplněné zelení přijdou na osm set až tisíc korun. Lze také objednat obří kytice růží, které člověk ani neunese. Jejich cena se pohybuje kolem dvou až tří tisíc korun. U zahraničních společností se ceny pohybují až o dva řády výše.

U nás jsou květiny stále poměrně drahé. Je to způsobeno také tím, že jdou hůře na odbyt. Např. ve Francii, Belgii či Holandsku se prodávají květiny podstatně levněji. A vzhledem k místní kupní síle je cena opravdu nicotná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kamenný obchod – pestrá zahrada květů

V kamenném obchodě má nákup také svá specifika. Především bývá bohatší na spektrum různých květin. Nejprve bychom si ale měli zjistit, který podnik je opravdu kvalitní. Od přátel a známých tedy zjišťujeme:

 • Kde mají čerstvé a kvalitní rostliny za přijatelné ceny.
 • Kde mají velký výběr druhů (nikoli tři zvadlé karafiáty a jednu růži).
 • Zda jsou prodejci vstřícní a ochotní.
 • Zda vyslechnou pečlivě naše požadavky a snaží se nalézt řešení.
 • Zda nám nevnucují něco, co se nám nelíbí.
 • Jestli mají dostatek fantazie, případně nám vysvětlí, proč a co se nehodí kombinovat. (Ale pozor, dobrý obchodník vám uváže cokoli, pokud na tom budete pevně trvat.)

Jakmile známe kvalitní prodejnu, můžeme vyrazit na nákup květin. Občas je dobré si uvědomit, pro jakou příležitost a pro koho květiny nakupujeme. Nejde jen o to, že známe oblíbený druh květin té které osoby, ale známe základy sociální etikety. Můžeme být originální a můžeme občas šokovat, ale musí naše semeno „improvizace“ padnout na úrodnou půdu. Někteří lidé si prostě potrpí na jisté formality. Zvláště konzervativní jedinci by těžce nesli výstřední vazby či morbidní akcenty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V obchodě máme dvě možnosti. Zakoupit již připravené vazby, nebo si nechat vytvořit novou. Pokud volíme předem připravené kytice, informujeme se o jejich čerstvém a bezvadném stavu. Jestliže volíme vlastní vazbu a nemáme přesnou vizi, necháme si poradit. Případně zvolíme rostlinný druh, který by měl být v kytici dominantní a necháme zbytek doladit zkušenou aranžérkou/aranžérem.

Dáváme pozor:

 • Jestli nejsou květiny zmrzlé. (Mnozí květináři mají květy dlouho v chladících boxech. Rostliny sice vypadají velmi svěže, v teple ale pak rychle odkvetou.
 • Zda nejsou poškozeny listy, stonky, květy. Jestli není rostlina zavadlá, nepůsobí nezdravě. Květy by měly mít výrazné barvy, měly by být robustní a vitální.

Dobrý tip! Někdy není vhodné přesvědčovat prodejce, aby nám zkombinovali „nevhodné“ druhy. Nejde o estetické hledisko, ale mnohé cibuloviny (narcisy) vylučují slizovité látky, které ostatní druhy rostlin ve váze zabijí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co s hotovou kyticí?

Pokud si vazbu přineseme domů nebo ji od někoho dostaneme, můžeme její životnost prodloužit. Kytice je estetický prvek interiéru, který má zdobit a těšit oko. Mnozí z nás tohle zcela nechápou a pořádají závody v tom, jak dlouho udrží květiny živé. Kvůli tomu však zavírají kytici do temných místností a sklepů, do chladných prostor, kde na ni nikdo nevidí. Květiny ale mají těšit oko, a některé vazby jsou určeny třebas jen pro dva či tři dny potěšení. Stojí však zato kochat se pohledem na ně v interiéru, než si je hýčkat jako zakletou princeznu v temné věži.

 • Zakoupené květiny se snažíme co nejrychleji přenést na místo, kde budou dány do vázy. Zvláště v zimě je chráníme několika papírovými obaly, namrznutí totiž způsobí okamžité vadnutí a úhyn.
 • Po příchodu domů zbavíme kytici všech obalů. Vyjmeme ji tedy také z celofánu či papírových příkras, které se do vázy nehodí.
 • Zkontrolujeme stuhy, zda stonky příliš neškrtí a případně je povolíme.
 • Nachystáme si vázu vhodnou tvarem i velikostí. (Kytice by se neměla topit a ztrácet v obřích nádobách, ani klátit a tísnit v příliš malých vázách.)
 • Do vázy nalijeme odstátou vodu. Mělo by jí být tolik, aby stonky byly ponořeny asi 10 cm od konce do výšky. Příliš mnoho vody přispívá k množení bakterií a zahnívání stonků.
 • Konce kytice seřízneme šikmo ostrým nožem. Odřízneme asi 1–2 cm. Pak je ihned ponoříme do vody, aby nezaschly. Někdy je dobré pod vodou seříznuté konce otřít nožem, abychom vyhnali vzduchové bubliny. Ty by mohly bránit nasávání vody.
 • Do vody ve váze přidáváme speciální výživu, která prodlouží čerstvost květů. Zakoupit ji dostaneme v každém květinářství.
 • Pokud jsou stonky ve spodní části příliš olistěné, odstraníme tyto listy, aby nebyly ponořené ve vodě. Ihned je totiž kolonizují bakterie, množí se v roztoku a způsobují vadnutí.
 • Vodu měníme každý den, případně každý druhý den, aby stonky nehnily. Musíme udržovat hladinu tak, aby bylo ponořeno vždy asi 10 cm. Velmi dřevnaté stonky každý třetí den seřízneme o centimetr.
 • Květiny nestavíme na přímé slunce, raději volíme chladnější polohu. Jinak rychle odkvetou.

Dobrý tip!

 • Pokud růže začnou rychle vadnout a sklánět hlavičky, seřízneme je o 5 cm a položíme celé na hladinu vody ve vaně či jiné nádobě. Ve studené vodě je necháme řádně nasát vodu. Stonky se snažíme ponořit. Jakmile se vzpamatují, dáme je zpět do vázy.
 • Narcisy můžeme přidat do vázy s jinými rostlinami, pokud je den předtím dáme do samostatné nádoby s vodou. Většina jedovatého slizu vyteče do této vody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Znáte všechny květiny?

Jsme sice země, v níž donedávna všichni z květinářství odnášeli pouze karafiáty, tulipány či růže. Dnes je však nabídka velmi pestrá. Nechejme se inspirovat mnoha druhy, které mohou překvapit svou krásou a odolností.

Klepněte pro větší obrázek
Alium – česnek

Některé druhy se pěstují také na zahrádkách. Jsou velmi trvanlivé.

Klepněte pro větší obrázek
Alstromérie – Alstoroemeria (boubelka)

Je známa jako lilie Inků. Na trhu je řadu let. Je poměrně odolná.

Klepněte pro větší obrázek
Amaranthus – laskavec

Je to typická zahradní letnička. V kyticích je impozantní. Rozhodně patří mezi výjimečné druhy.

Klepněte pro větší obrázek
Amaryllis a Hypeastrum – amarylky a hvězdníky

Oba druhy jsou si podobné. Z cibulí se v lednu a únoru pěstují také v bytech kolem. Jsou to mohutné liliovité květiny.

Klepněte pro větší obrázek
Anemone – sasanka

Opět ji najdeme i v zahradě. Tvoří velké barevné květy. Je to velmi efektní kytička.

Klepněte pro větší obrázek
Anigozanthos

Novinka z Austrálie. Velmi extravagantní rostlina.

Klepněte pro větší obrázek
Anthurium – anturie, toulitka

Jedna z nejodolnějších květin, která vydrží ve váze i týdny. Pěstuje se také jako pokojová rostlina.

Klepněte pro větší obrázek
Asclepias – klejicha

Hodí se spíše k dozdobení kytic z různých druhů rostlin.

Klepněte pro větší obrázek
Dracéna Lucky Bamboo – „bambus“

Bývá různě formovaný a zkroucený. Lze ho pěstovat ve váze několik měsíců. A zakořeněný pěstovat také v substrátu.

Klepněte pro větší obrázek
Kala

Hlíznatá rostlina, dobře známá. Dnes se pěstuje v mnoha druzích. Z hlízy ji lze vypěstovat také doma.

Klepněte pro větší obrázek
Celosia – celózie, nevadlec

Je to letnička, která pronikla také do zahrad. Zajímavé velmi pestře zbarvené hřebeny lze také sušit.

Klepněte pro větší obrázek
Chrysanthemum – chryzantémy

Jsou to různě zbarvené kopretiny. Liší se velikostí, tvarem i počtem úborů na stonku.

Klepněte pro větší obrázek
Crocosmia – montbrécie

Pěstuje se též na zahradě. Není mrazuvzdorná. Je to jemná, mečíku podobná rostlina. Hodí se jako doplněk k jiným rostlinám.

Klepněte pro větší obrázek
Cymbidium – orchidej

Tento druh tvoří statné stonky a výrazné květy mnoha barev. Je to trvanlivá, oblíbená a velmi okouzlující květina.

Klepněte pro větší obrázek
Dendrobium – orchidej

Tato ze skupiny orchidejí je notoricky známá. Je oblíbená pro svou trvanlivost.

Klepněte pro větší obrázek
Dianthus – karafiát

Existuje v mnoha barevných kultivarech. Liší se také velikostí a počtem květů na stonku. Je značně trvanlivý a odolný.

Klepněte pro větší obrázek
Eremorus – liliochvost

V zahradách upoutá na velkou vzdálenost. Vysoká, česneku příbuzná cibulovina je vhodná do kytic i samostatně. Pozor, produkuje spoustu alergenního pylu.

Klepněte pro větší obrázek
Euphorbia – pryšec

Sladce voní. Je to spíše doplňkový druh do pestrých vazeb.

Klepněte pro větší obrázek
Eustoma

Bílé, růžové či modré květy připomínají luční rostliny. Je to oblíbená rostlina. Dlouho vydrží.

Klepněte pro větší obrázek
Frézie

Dobře známá hlíznatá květina s výraznou vůní. Je velmi efektní v kyticích i samostatně.

Klepněte pro větší obrázek
Gerbera

Notoricky známá květina. Má dlouhou trvanlivost. Je oblíbená také pro své široké spektrum využití.

Klepněte pro větší obrázek
Ginger – Zázv
or

Tropická rostlina pro exotické vazby. Nesnáší chlad.

Klepněte pro větší obrázek
Gladiola – mečík

Tradiční zahradní rostlina, která má dlouho životnost. Je oblíbená do velkých a pestrých vazeb.

Helianthus – slunečnice

Krásná je v různých pestrých vazbách i samostatně. Produkuje hodně pylu.

Klepněte pro větší obrázek
Heliconia

Exotická rostlina s výrazným květenstvím. Je to výrazná rostlina, vyžaduje citlivé použití.

Klepněte pro větší obrázek
Hydrangea – hortenzie

Jako keř se pěstuje v zahradě. Její květenství jsou velká a výrazná, uplatní se v netradičních aranžmá.

Klepněte pro větší obrázek
Hypericum – třezalka

Je to příbuzná našich divoce rostoucích rostlin. Používá se jako doplněk do vazeb, dlouho vydrží.

Klepněte pro větší obrázek
Iris – kosatec holandský

Cibulovina, kterou lze pěstovat také v zahradě. Míchá se do jarních vazeb, nebo se používá samostatně.

Klepněte pro větší obrázek
Leucodendron

Doplňková výrazná zeleň. Má dlouhou životnost.

Klepněte pro větší obrázek
Leucospermum

Velmi výrazná a extravagantní květina. Je dřevnatá, má ráda hodně vody a lze ji pěstovat také v květináči.

Klepněte pro větší obrázek
Lilie

Oblíbená zahradní cibulovina. Květy jsou výrazné, velmi působivé. Existuje mnoho druhů a kultivarů. Některé netvoří alergenní pyl. Ve váze vydrží dlouho.

Klepněte pro větší obrázek
Liatris – šuškanda

Jako trvalka se pěstuje v zahradách. V pestrých kyticích ale nachází své místo také.

Klepněte pro větší obrázek
Limonium – statice

Je to letnička či trvalka, která se suší. Pěstuje se také v zahradě. Používá se jako doplněk do vazeb.

Klepněte pro větší obrázek
Narcis

Tradiční jarní cibulovina. Bývá v sortimentu hlavně na jaře. Je jedovatá pro ostatní rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Nerine

Velmi výrazná cibulovina s drobnými liliovitými květy. Je vhodná samostatně i do vazby s jinými druhy.

Klepněte pro větší obrázek
Ornithogalum – snědek

Vhodný je do vazby i samostatně. Dlouho vydrží.

Klepněte pro větší obrázek
Ostrožka – Delphinium

Jako trvalka se pěstuje v zahradě. V poslední době je ale stále častěji také sortimentem řezaných květin. Je velmi výrazná a uplatní se především v pestrých kyticích.

Klepněte pro větší obrázek
Peonia – pivoňka

Krásná zahradní květina s velkými květy a výraznou vůní.

Klepněte pro větší obrázek
Protea

Velmi trvanlivá exotická rostlina. Vydrží ve váze týdny a zaujme na první pohled. Je to obrovská květina.

Klepněte pro větší obrázek
Polianthes – bělokvět

Je to výrazná cibulovina. Efektní samostatně i v pestrých vazbách.

Klepněte pro větší obrázek
Ranunculus – pryskyřník

Je to krásná jarní rostlina. Hodí se do vazby i samostatné kytice. Není doceněná.

Klepněte pro větší obrázek
Rosa – růže

V mnoha barvách se prodávají velmi krásné druhy s velkými květy. S dobrou péčí vydrží dlouho.

Klepněte pro větší obrázek
Solidago – zlatobýl

Trvalka, která mnohdy zplaňuje. Ve vazbách se používá jako efektní doplněk.

Klepněte pro větší obrázek
Strelitzia – strelicie

Pěstovat ji lze jako pokojovou rostlinu. Je to velmi efektní rostlina do výrazných vazeb.

Klepněte pro větší obrázek
Trachelium

Je to zvonku příbuzná letnička, která má husté květenství drobných květů. Používá se jako doplněk.

Klepněte pro větší obrázek
Veronica – rozrazil

Zahradní kultivar této jinak divoce rostoucí trvalky má působivé klasy modrých či růžových květů. Hodí se od lučních vazeb.

(Foto u jednotlivých druhů rostlin: http://www.kytice.kvetiny.com/)

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory