Větve černého rybízu zkracujte těsně u báze. Foto: iStock

Větve černého rybízu zkracujte těsně u báze. | Foto: iStock

Věětvičky červeného rybízu stříhejte zhruba za druhým až třetím pupenem. Foto: iStock

Věětvičky červeného rybízu stříhejte zhruba za druhým až třetím pupenem. | Foto: iStock

Na keři, který je málo prosvětlený, bude malá úroda. Foto: iStock

Na keři, který je málo prosvětlený, bude malá úroda. | Foto: iStock

Černý rybíz plodí na jeednoletých výhonech. Foto: iStock

Černý rybíz plodí na jeednoletých výhonech. | Foto: iStock

Bohatá úroda červeného rybízu. Foto: iStock

Bohatá úroda červeného rybízu. | Foto: iStock

Věětvičky červeného rybízu stříhejte zhruba za druhým až třetím pupenem. Foto: iStock
Na keři, který je málo prosvětlený, bude malá úroda. Foto: iStock
Černý rybíz plodí na jeednoletých výhonech. Foto: iStock
Bohatá úroda červeného rybízu. Foto: iStock
5
Fotogalerie

Zimní řez rybízu je základem bohaté letní úrody: Jak ho provést správně?

Konec zimy je ideální dobou pro prořezání keříků rybízu. To v létě zajistí bohatou úrodu plodů a zároveň podpoří zdraví a vitalitu rostliny. Ale pozor, řez jednotlivých druhů má svá specifika. Přečtěte si, jak na zimní řez keříkového i stromkového rybízu.

Řez keříkového rybízu

Keříkový rybíz je potřeba prořezávat každoročně, abychom odstranili staré větve, které už neprodukují žádnou úrodu. Tyto větve jsou obvykle tenké a tmavě zbarvené, a pokud je na keříku necháte, v koruně bude méně světla a bude v ní hůře cirkulovat vzduch, což může vést ke vzniku houbových chorob a dalšímu snížení plodnosti.

Odstraněním starých větví naopak podpoříte růst nových výhonů. Řez koruny též napomáhá jejímu tvarování, což ocení zejména ti, kteří mají rádi na své zahradě vše řádně upravené. Stáří větví, jež je třeba odstranit, se liší podle druhu rybízu.

Jak řezat černý rybíz: Nejvíce plodí na ročních výhonech

Černý rybíz nejvíc plodí na ročních výhonech, které vyrůstají z báze nebo z dvouletých a tříletých větví. Když jsou na keříku starší větve, plody rostou pouze na maličkých výhonech na jejich koncích a bobule jsou čím dál menší, málo sladké a nekvalitní. Úroda se tak rok od roku zmenšuje.

Proto všechny starší větve včetně slabých a poškozených u země seřízněte a ponechte na keři pouze 8 až 10 silných a zdravých větví, které by měly být různě staré. Při řezu myslete také na to, aby se výhony zbytečně nekřížily, nepřekážely si a nestínily. Tam, kde se větve kříží, může docházet k oděru kůry a v tomto místě se mohou na rostlině uchytit houbovité choroby.

Jak poznat stáří výhonů rybízu?

Jednoleté výhony jsou nejsvětlejší. Vyrůstají z báze nebo se napojují na trochu tmavší dvouleté či tříleté dřevo. 

Jak řezat červený a bílý rybíz: Nejvíce plodí na dvouletém a tříletém dřevě

U červeného a bílého rybízu je třeba postupovat jinak. V prvních letech provádějte pouze prosvětlovací řez, tedy odstraňujte výhony, které keř zahušťují. Cílem pozdějšího řezu je podpořit boční obrost na jednotlivých větvičkách, protože červený i bílý rybíz plodí nejvíce na dvouletém či tříletém dřevě. Větvičky se stříhají těsně nad pupenem, aby se mohly rozdvojit, ani vysoko, ani příliš nízko. Pokuste se udržet stejnou délku větví, tedy stříhejte nejlépe za druhým či třetím pupenem. Cílem je vytvořit keř, ke kterému může dobře slunce, jež vytváří ty nejlepší plody. Když bude keř přehuštěný, s množstvím přestárlého dřeva, nebude dobrá úroda.

Řez stromkového rybízu

Pokud pěstujete stromkový rybíz, cílem prořezávání je v tomto případě udržení kompaktnosti koruny, která by neměla být příliš rozložitá, aby se zabránilo lámání větví. Stejně jako u keřového rybízu je i u stromkového typu důležité odstranit staré a neproduktivní větve a prosvětlit korunu, aby v ní lépe cirkuloval vzduch. U stromkového rybízu je také třeba postarat se o dobrý úvaz kmínku, který by měl být těsně pod korunkou.  

Kdy prořezat rybíz

Nejlepším obdobím k prořezávání rybízu je období vegetačního klidu, tedy od konce února do první poloviny března, kdy je rostlina bez listů, a řez pro ni není tak stresující. Během vegetačního období se rány po řezu rychleji hojí a je menší riziko napadení chorobami. Aby čerstvě zastřižené výhony neponičil mráz, nestříhejte, pokud bude teplota pod 5 °C.

Další možností, kdy ořezat rybíz, je po sklizni nebo přímo při ní, kdy vidíte jasně, které větve plodí a které už nikoliv.

Aby nebyl řez příliš invazivní, použijte ostré a dezinfikované nástroje a rány následně ošetřete štěpařským voskem. Z půdy poté odstraňte opadané větve a listy, aby se v nich opět neusídlili škůdci a choroby.

Doporučujeme

Články odjinud