Jakým způsobem zalévat masožravky a jakou vodu k tomu používat? Je vhodná i běžná voda z vodovodu? Masožravé rostliny jsou většinou velmi vlhkomilné a správná zálivka je zásadní pro jejich úspěšné pěstování.
Pro opatrné zalévání semenáčů svrchu nebo pro zalévání v těžko dostupných místech využijte alternativních nástrojů, jako jsou různá kapátka a střičky
Voda ovlivní kvalitu substrátu
Použití kvalitní vody má velký vliv i na trvanlivost substrátu, jak jste se mohli dočíst již v článku o substrátech a přesazování.
Ideální voda pro zalévání masožravých rostlin by měla obsahovat jen minimální množství minerálů a rozpuštěných solí, které se rády usazují a způsobují pěstitelům nepříjemnosti.
Nejlepší je tedy voda destilovaná nebo filtrovaná z reverzní osmózy. Oba tyto způsoby jsou však finančně náročnější, proto se nejčastěji sahá po vodě dešťové, která se k zalévání také velmi dobře hodí.
Láčkovky lze zalévat i přímo do pastí. Ty slouží za krizových situací, kdy vyschne substrát, jako nouzová zásobárna vody
Voda z kohoutku bývá příliš tvrdá
Jestliže se rozhodnete používat dešťovou vodu, každou zimu budete obvykle řešit její nedostatek. Jednou z možností je nechávat roztávat sníh, což je ale dosti pracné.
Při oblevách můžete chytat kapající vodu ze střech do konví. Jestliže se vám do toho nechce, použijte raději vodu z vodovodu.
Vodu z vodovodu je třeba vyzkoušet
Voda z vodovodní sítě jen málokdy může kvalitou nahradit dešťovku, ale její krátkodobé používání by nemělo být nikterak škodlivé. Je však třeba to vyzkoušet.
Vysrážené soli jsou prvním varováním
Někdo může zalévat vodou z kohoutku celý rok a na substrátech to nebude znát, zatímco jiní lidé zalévají vodovodní vodou tři měsíce v roce během zimy a na povrchu substrátu jsou vysrážené soli.
Typickou známkou nekvalitní tvrdé zálivkové vody jsou vysrážené soli na povrchu substrátu
Vysrážené soli na substrátu neznamenají pro velké rostliny žádné riziko, pokud jich tam není takové množství, že ovlivní jeho chemizmus. Problém nastává tehdy, když se objeví ve výsevu nebo mezi drobnými rostlinkami.
Abyste nepřišli o drobné rostliny
Pro ně totiž mohou představovat smrtelnou hrozbu. Odstraňte je mechanicky nebo rostlinky přesaďte, pokud je situace kritická. Své ovoce může v některých případech přinést i propláchnutí čistou vodou.
Tak zvané mexické tučnice jsou vlhkomilné jen sezónně. Každou zimu se přeměňují v sukulenty, které berou vláhu pouze ze vzdušné vlhkosti
Častou otázkou je, zda zalévat seshora nebo zespodu do podmisky. Jednoznačná odpověď ale neexistuje. Někdy je lepší to, jindy to druhé.
Například když hrozí vyplavení drobných rostlin či semínek, raději zaléváme zespodu, ale když chceme společně se zálivkou omezit plíseň na povrchu substrátu, zálivka svrchu je správnou volbou.
Některé masožravky uvítají občasné zaplavování
Jak často zalévat, to záleží na nárocích jednotlivých druhů. Například mnohé terestrické bublinatky nebo genliseje mají rády dokonce občasné zaplavování.
Pořídíte-li velké podmisky či přímo takovéto vany, zaplavování rostlin je o mnoho jednodušší a voda navíc dlouho vydrží
Pro tyto druhy použijte k pěstování vysoké podmisky a rostliny zalévejte třeba jednou měsíčně až po okraj. Vodní hladina bude přirozeně kolísat, což jim dělá dobře.
Správné zalévání je klíčem ke krásným rostlinám. Proto je nepodceňujte a snažte se používat kvalitní vodu a dodržovat vlhkostní nároky jednotlivých druhů.