vytisknout velikost písma Interiéry 70. a 80. let ve fotografiích. Taky jste takhle bydleli?

Plechové kuchyňské linky z Jitony, umakartová jádra, na zdi v obýváku tapety podivných barev a vzorů a dětské pokojíky plné mončičáků, céček a stavebnice Merkur. Tak vypadala většina bytů v panelácích v 70. a 80. letech minulého století. Životy své nebo svých rodičů a prarodičů si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod titulkem článku a také na interaktivní výstavě v pražském obchodním domě Kotva.

Zveme vás na návštěvu panelákového bytu ze 70. či 80. let. Můžete si připomenout, jaký byl skutečný život v tomto období, kdy na trhu nebyla dostatečná nabídka vybavení a nábytku. Všechny domácnosti si tak byly podobné. Je tedy možné, že na fotkách najdete hodně z toho, co jste doma měli i vy.

Na fotkách jsou repliky domácností – je na nich klasické umakartové jádro, kompletně zařízený obývák včetně čalouněného gauče, který měl doma téměř každý, typická ložnice a původní plechová kuchyňská linka. Na stěnách nechybí vlastnoručně tkané obrazy a drhané umění. Na podlaze jsou koberce z umělých materiálů a na stěnách výrazně barevné a vzorované tapety.

Retro lednice: Moderní technologie v designu 50. a 60. let. Jaké koupit a za kolik?

Retro lednice: Moderní technologie v designu 50. a 60. let. Jaké koupit a za kolik?

Elektronika v domácnostech byla nejčastěji značky Tesla, kuchyňské linky vyráběla Jitona Soběslav a nábytek pocházel z UP Rousínov, Hikoru Písek či Dřevotvaru z Jablonného nad Orlicí. Když chtěl někdo „lepší“ zboží, musel do TUZEXU, kde se dal koupit třeba magnetofon.

I dětské pokojíky doznaly za ta léta změny. Tehdy převládaly palandy s kulatými stupátky, po nichž se nedalo lézt nahoru, vitríny na hračky a dřevěné psací stoly se zamykáním na klíček. Děti si hrály s mončičáky, céčky, stavebnicí Merkur, plechovými beruškami na klíček z podniku Kovap, plastovými tatrami, panenkami…

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

 

Na výstavu do pražské Kotvy

Život v Československu 70. a 80. let si můžete nově připomenout v Retro muzeu Praha, které je ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva. Plochu 2 500 metrů čtverečních zaplnilo na 12 tisíc unikátních předmětů. Z výstavy pocházejí i fotografie v úvodu článku. 

„Několik let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty ze 70. a 80. let v Československu. Sešlo se nám úctyhodných 12 tisíc exponátů. 12 tisíc kusů historie a vzpomínek. Můžeme tak tuto dobu připomenout ‚Husákovým dětem‘ a jejich rodičům a také ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem,“ říká Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S, jenž jedinečný výstavní projekt připravoval.

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Nejen domov, v expozici je celý život

Expozice rozdělená do 15 tematických okruhů mapuje netradičním způsobem běžný život, design i trendy v Československu 70. a 80. let. Došlo tak na dobovou elektroniku, dopravu, módu, kosmetiku i dobové kanceláře. K vidění jsou tehdejší reklamy, ale i trávení volného času, jako tolik oblíbené chataření a kempování. V muzeu dostávají šanci předměty, které dříve běžně patřily k našim životům, ale nyní se na ně zapomíná, protože vývoj a trendy už jsou jiným směrem.

Velká část expozice Retro muzea Praha je připravena v interaktivní formě. Každý se může zapojit do vědomostních soutěží, vyzkoušet si dobové hry a nejmenší návštěvníky zabaví interaktivní obrazovky.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Retro je oblíbené a mnoho lidí ovládá nostalgie při vzpomínání na staré dobré časy. Na výstavě si ale můžete připomenout, že ne vše bylo tak super, jak si mnozí pamatují. „Edukativně pojatá je část věnovaná komunistické propagandě. Tuto stránku normalizační doby vysvětluje především mladší generaci. Zájemci uvidí třeba odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které pomáhalo sledovat hosty pražského hotelu Jalta,“ uvádí za organizátory výstavy Nikola Lörinczová.

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla