vytisknout velikost písma Interiérové vůně: Co byste o nich měli vědět

Vůně uklidňují, slibují relaxační účinky, přinášejí dobrou náladu. Variant, jak provonět domov, je mnoho. Vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje, anebo jednotlivé výrobky kombinujte.
Interiérové vůně: Co byste o nich měli vědět

Abyste se doma cítili příjemně, nejprve po příchodu vyvětrejte a potom zvažte, které aroma a v jaké podobě vás bude provázet. Nabídka je pestrá – od jednoduchých vonných tyčinek, potpourri přes aromasvíčky, aromadifuzéry, katalytické lampy po elektrické odpařovače… Některá provedení slibují vonět nepřetržitě, jiná jen po omezený čas, další přidávají nadhodnotu v podobě dezinfekce vzduchu a podobně.

Máme rádi svíčky

Vyrábějí se s přídavkem fragrance nebo i bez něj, ale vonět může už základní materiál. Který? „Za nejběžnější a nejdostupnější se považuje parafín. Jeho pravděpodobně největší výhodou je nízká cena, koupit se dá čistý kusový nebo třeba v granulích či šupinkách. Má bílou barvu, je polotransparentní a hoří bezbarvým kouřem. Dobře se hodí pro odlévání do forem. Čistý parafín se používá například na výrobu kostelních svící, ale může se do něj přidávat aromatický olej, a tak vzniknou vonné svíčky,“ upřesňuje Lenka Kocourková z interiérového butiku A La Maison.

Luxusnější variantu představují svíčky z pravého včelího vosku, které krásně voní po medu, mají zlatavou barvu a vydrží dlouho hořet. Přírodní jsou i svíčky z palmového vosku. Svíce z něj hoří čistě, bez zápachu, mají jemné aroma palmového oleje. Nestékají a podle Lenky Kocourkové hoří až trojnásobně déle než svíčky z tradičního parafínu. Palmový vosk je krystalický materiál, sám o sobě velmi dekorativní – kresba krystalů připomíná ledové květy na skle a nikdy se neopakuje; každá svíce je tak originál.

Do svíček se používají bavlněné knoty, které dobře hoří, a dnes už nikoli jen jeden, v obchodech najdete i svíčky se čtyřmi či pěti knoty. Jen je musíte průběžně zastřihávat, pak nebudou lidově řečeno čadit.

S plamenem, nebo bez?

V poslední době se vedle tradičních svíček objevila velká novinka – svíčky elektronické. Vyrábějí se také z vosku, jen na rozdíl od těch klasických se vám doma nikdy nemůže stát nehoda – svíčka „hoří“ jen napohled, nikoli reálně, přestože plamen vypadá skutečně věrohodně. Funguje na baterie a pro větší komfort se u některých výrobků nabízí jejich dálkové ovládání. Také tyto svíčky mohou být napuštěné vonnou fragrancí. Prozatím je však nabídka omezená z pohledu tvarů i barev.

Malé, ale milé

Pro rychlé provonění slouží bytové spreje, které se nastříkají do prostoru. Vůně je intenzivní, ale trvá krátkou dobu. A co třeba vonné tyčinky? Zpravidla jde o bambusová stébla, která se částečně pokrývají vonnými bylinkami; aroma se uvolňuje po zapálení tyčinky. Dobře známé je také potpourri – sušené květy a jiné části rostlin se aromatizují silicemi. Sypou se do dekorativních nádob a můžou vás provázet celým domovem. Stejně jako třeba parfémované kameny, jež mají pórovitou strukturu napuštěnou vonnou esencí.

Aby vám vonělo prádlo

Voňavé sáčky, respektive textilní sáčky například s levandulí či jinou bylinkou, semeny, speciální pastou a podobně, rovněž představují tradiční řešení. Používají se zejména na provonění prádla a oblečení v komodách a skříních. Ke stejnému účelu se hodí i vonné papíry nebo moderněji vonné karty. Karty jsou praktičtější, protože je můžete kdekoli zavěsit. Vyrábějí se například z polymerů napuštěných fragrancí a ty kvalitní vydrží vonět i tři měsíce.

Aromalampy také do moderních domácností

Zpravidla keramické nádoby různých tvarů fungují jednoduše – do spodní části se vkládá čajová svíčka, do horní nalijete vodu a tu zakapete například stoprocentně přírodním esenciálním olejem. Díky hoření dochází k uvolnění vůně do vzduchu. Anebo místo vody a vodou ředitelné vůně použijte aromavosk, což je praktičtější. Kromě efektu provonění působí aromalampa mnohdy velice dekorativně, vyrábějí se i ryze moderní tvary, které se hodí také do minimalisticky zařízených interiérů.

Top v bytových vůních?

Aromadifuzéry

Ještě před několika lety jsme ho neznali a dnes už jde pomalu o klasiku. Do dekorativního flakonu nalijete vonnou esenci, vložíte nejčastěji ratanové tyčinky (bambusové se vyrábějí už méně) a vzlínáním esence těmito pórovitými tyčinkami se vůně začne uvolňovat do interiéru. Nepřetržitě, tak dlouho, dokud se nespotřebuje veškerá esence. Pokud byste chtěli difuzér „vypnout“, stačí vyjmout tyčinky a nádobku uzavřít zátkou. Další varianta aromadifuzérů pracuje nikoli s tyčinkami, ale s keramickými neglazovanými nosiči vůně nebo také speciálním porcelánem – obojí rovněž dokáže vůni nasáknout a šířit i kolem sebe.

„Aromadifuzéry fungují na základě proudění vzduchu. Proto se vám může vůně zdát intenzivnější, když kolem difuzéru projdete nebo například otevřete v místnosti okno a tak lehce rozproudíte vzduch,“ uvádí Hana Kružíková z Centra interiérových vůní Aria Pura. A dodává, že intenzita vůně se rovněž odvíjí od teploty v místnosti, například se zapnutým topením mohou být některé vůně cítit silněji. Nedílnou roli hraje i vlhkost vzduchu. Čím je místnost sušší, tím může difuzér vonět naopak méně. Hana Kružíková ještě uvádí, že difuzéry byste měli umísťovat ideálně ve výšce od vašich kolen po ramena, tedy v takzvané střední výšce, právě s ohledem na pohyb, a tudíž cirkulaci vzduchu. Optimální pak je aromadifuzér postavit na nábytek pokud možno co nejvíce do středu místnosti, nikoli do schovaného rohu.

A co pak, až vám voňavá esence dojde? Většina zákazníků si koupí novou voňavou náplň, základní nádobku si ponechávají stejnou. Ostatně, mnohdy jde o natolik dekorativní kousek, který funguje jako bytový doplněk, že by byla škoda ho měnit.

Difuzér trochu jinak

Další řešení nabízí elektrický difuzér, jenž se sám o sobě stává designovou záležitostí. Pracuje na baterie, jen čas od času ho musíte dobít, stejně jako třeba mobil. Prodává se například i takový, do něhož vkládáte vonnou kapsli, podobně jako do kávových automatů – jen s tím rozdílem, že zde kapsle působí po řadu týdnů. „Tento difuzér ovšem není totéž co elektrické osvěžovače vzduchu. Zde nedochází k zahřívání vonné esence, difuzér funguje na bázi studeného větráku.

Vůně je tak mnohem kvalitnější a také vydrží déle,“ upřesňuje Hana Kružíková.

A do třetice uveďme ultrasonický difuzér, který slibuje dva až tři v jednom – uvolňuje vonnou esenci, zvlhčuje vzduch a některé modely jsou vybaveny též barevným světlem, takže fungují i jako chromoterapie.
Do nádoby jen nalijete vodu, přidáte vonnou esenci, nádobku přiklopíte a kabel zastrčíte do zásuvky.

Katalytické lampy

Pro někoho ideální záležitost, pro jiného spíše moderní „dezinfekce“. Ovšem to budete říkat jen do té doby, než si sami vyberete některou z mnoha katalytických lamp, jež v interiéru bude navíc působit jako bytový šperk – tak jsou krásné.

Princip katalytické lampy má „na svědomí“ lékárník Maurice Berger, který ji začal používat na čištění vzduchu v nemocnicích. Oč tedy běží? Do nádoby nalijete vonnou esenci a zapálíte knot. Pozor, nechte ho hořet jen asi jednu až dvě minuty, poté ho musíte uhasit. A dále se už procesem katalytické oxidace odstraňují ze vzduchu škodlivé mikroorganismy a organické molekuly zodpovědné za nepříjemné pachy, současně se daný prostor jemně provoní. Ovšem někteří lidé stojí jen o dezinfekci vzduchu a pak používají neutrální, téměř neznatelné vůně.

Podstatné je také říci, že zatímco svíčka v aromalampě hoří po tu dobu, po kterou chcete, aby se vůně linula domovem, u katalytických lamp je to jinak. Jednak katalytický proces spalování probíhá bez přítomnosti plamene (pak neprodukuje zbytečný kouř), jednak byste lampu v jedné místnosti měli mít v provozu zhruba 20 minut, potom ji uzavřete zátkou. „Zmiňovaných dvacet minut postačí na vyčištění vzduchu v průměrně velké obytné místnosti. Ráda bych zdůraznila právě uváděnou dobu, protože někteří lidé si myslí, že katalytická lampa je obdobou aromadifuzéru, tudíž ji nechávají v provozu déle, či dokonce neustále. A to je naprosto zbytečné,“ nabádá Hana Kružíková.

Už máte jasno, která forma provonění domova se vám zdá nejmilejší? Pak zbývá jediné – zvolit si to pravé aroma!

Pozor na kuličku

Někdy je knot příliš dlouhý, pak svíčka nasává více vosku, než dokáže plamen „spolykat“. Na konci knotu se potom objeví kulička neboli shluk sazí a uhlíku. Pomoc je snadná: sfoukněte plamen, odstřihněte kousek knotu, nechte svíčku vychladnout a znovu zapalte.

Katalytická lampa - na co pozor

  • Náplně do katalytických lamp mají jiné složení než náplně do aromadifuzérů, nezaměňujte je. Mnozí prodejci rovněž doporučují, abyste do konkrétního modelu lampy používali náplně od daného výrobce, aby případně nedošlo ke zbytečnému poškození lampy.
  • Pokud lampu zapalujete poprvé, dejte si pozor; plamen může být opravdu vysoký, třeba i 10 až 15 centimetrů.
  • Lampu umístěte mimo dosah dětí nebo zvířecích mazlíčků. A když ji přestanete používat, hned nasaďte ochranný kryt - tím dojde k přerušení přívodu kyslíku a k jejímu uhašení. Pozor i na to, že kámen v lampě je horký. Jde o speciální kamínek, který se nejprve zapálí a po uhašení doutná, pokud má přívod vzduchu. Neboli stále „pracuje" o vysoké teplotě. Jakmile lampu uzavřete, přerušíte přívod vzduchu, kamínek přestane doutnat a postupně se ochladí.

Chcete příště použít jinou vůni? Žádný problém, původní vůni buď slijte zpět do lahvičky, nebo počkejte, až se spotřebuje, a další náplň už si pořiďte s jiným aromátem. Zkraje sice může být cítit i původní vůně, ale ta záhy vyprchá.

Zaujalo nás, a proto doporučujeme

Do segmentu interiérových vůní lze zařadit i výrobky, které vás dokážou zbavit nelibých odérů.

  • Jak zbavit prádlo zápachu: Ne vždy ho můžete dát hned do pračky nebo do čistírny. Pak je dobré mít po ruce speciální sprej na likvidaci pachu ve tkaninách (rozkládá molekuly zápachu). Využijete ho nejen na prádlo, ale také třeba na záclony nebo textilní potahy sedacích souprav. A pokud byste na čas opouštěli svůj domov a chcete, aby vás provázela i oblíbená vůně, s tímto sprejem si v cizím prostředí vytvoříte domácí pohodu.
  • Jak zbavit toaletu zápachu: Možností je řada, ale pokud máte rádi přírodní řešení, tady je. Přírodní pohlcovač pachu tvoří směs esenciálních olejů, které eliminují záchodový odér. Stačí jen před použitím vstříknout do mísy trochu esence, jež vytvoří olejovou vrstvu a zabrání šíření zápachu. Pak spláchněte a následně ucítíte jen libou vůni.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

11.  12.  2018 |
Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrob…

Šišky jsou snadno dostupné, nasbírat je můžete v městském parku i v lese. Málokoho ale napadne, že se dají využít k výrobě nádherných vánočních ozdob za pár korun. Pro inspiraci jsme vám našli více než padesát dekorací ze šišek, které si snadno zvládnete vyrobit doma.

5.  12.  2018 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

29.  11.  2018 |
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět vykvetl?

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět …

Kvetoucí vánoční kaktus je právě teď ozdobou mnoha domácností. Co myslíte, přežije u vás do příštích Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním zkušenosti, přečtěte si, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.

4.  12.  2018 |