Inspirace pro stavbu zahradní besídky

Představa besídky nebo chcete-li altánu většině z nás zavoní nostalgií první republiky. S boomem výstavby rodinných domů se tato stavbička vrací do českých zahrad co by efektní i užitečný prvek.

Musíme umět vybrat vhodný tvar a řešení stavby. Nesmí se zapomenout ani na ladící barevnost. Besídka je jakýmsi mezistupněm mezi pergolou a zahradním domkem, poskytuje větší ochranu před nepřízní počasí i více soukromí než pergola, ale méně možností využití než domek.

Umístění besídky

  • Klidný kout zahrady s kultivovanou zelení.
  • Na výrazně svažitém pozemku tam, kde je zajímavý výhled do krajiny.

Výběr stavby

Podle využití volíme buď otevřenou, nebo částečně otevřenou, případně uzavřenou stavbu. Besídka má zpravidla půdorys kruhu nebo šestiúhelníku, ale není třeba se tohoto řešení pevně držet.

Bude-li viditelná současně s domem, měla by přijmout jeho architekturu. Romantický altán s pagodovou střechou rozhodně nepatří ke strohé stavbě z betonu a skla.

Základním typem je volná trámová konstrukce s plechovou nebo lepenkovou střechou a pevnou podlahou (beton, dlažba, dřevěné rošty).

Ekvivalentem je konstrukce z kovu. Luxusní verzí je kovaný typ. Je to velmi efektní, ale poměrně drahá záležitost.

Větší využitelnost nabízí altánek s částečně plnými stěnami (cca do výšky 80 cm od země), které často slouží jako opěradla zabudovaných laviček. Někdy jsou z návětrné strany vytaženy stěny až do krovu, bývají mřížkové, aby se neporušila vzdušnout stavby. Mřížky mohou zároveň sloužit jako podpěra pro popínavé rostliny.

Verze s plnými stěnami může být dřevěná i zděná. Horní část stěn je prosklená a umožňuje využití prakticky při každém počasí, kromě zimního období. V tuto dobu se může altán stát útočištěm pro mírně choulostivé rostliny, které nevyžadují přezimování ve vyhřívaném skleníku.

dřevěná besídka.jpg
Klasická dřevěná besídka dokonale ladí s rostlinnou kompozicí

Minimum pro stavbu

  • Podobně jako při stavbě pergoly využíváme na stavbu tlakově impregnované dřevo. Trámky zasazujeme nejdříve do nerezových patic a pak je teprve zabetonujeme.
  • Kovovou konstrukci chráníme proti korozi kvalitním nátěrem, sloupky nezapouštíme přímo do země, ale do betonových patek.
  • K zastřešení lze použít i pevné (např. drátěné) sklo nebo makrolon, čímž se nepřipravíme o pohled do oblak, ale nebudeme chráněni před slunečními paprsky.
  • Konstrukční řešení střechy je složitější, troufnout si na ně může zkušenější kutil, jinak přenecháme stavbu odborné firmě nebo koupíme altán montovaný.

Dobrý tip

Některé firmy nabízí letní altány s dřevěnou konstrukcí a plátěnou střechou, které lze složit a na zimu uschovat.

altán.jpg

Doporučujeme

Články odjinud