Příjemné počasí láká člověka posedět venku – a je jedno, zda v zahradě, nebo na balkoně.
Pak už nezbývá, než se obklopit oblíbenými rostlinami, mezi nimiž by nemělo chybět alespoň pár bylin. Nejen proto, že je pak můžete – čerstvé – kdykoliv použít při přípravě pokrmů či nápojů, ale také proto, že příjemně voní, pěkně vypadají a často i odpuzují nevítaný hmyz.
Druhům, které lze snadno tvarovat, můžete dát vzhled podle své fantazie. Mezi ně patří známý, ale v porovnání například s bazalkou, taktéž typickou pro středomořskou kuchyni, u nás méně často pěstovaný dekorativní stálezelený keř vavřín lékařský – bobkový list (Laurus nobilis).
Při úpravě rostliny si dejte pozor, abyste střih provedli až za listem, přestřižené listy nevypadají dobře
Tomu se v našem podnebí daří jako nádobové rostlině. V subtropických oblastech, kde roste i planě, bývá běžnou součástí zahrad i parků, často ve formě živého plotu.
Už zahradníci na dvoře Rudolfa II. tvarovali bobkový list do nejrůznějších geometrických forem
Přes léto ho nechte venku – snese úpal i přistínění, na zimu ho umístěte na vzdušné, světlé místo, kde se teplota pohybuje od nuly do deseti stupňů Celsia maximálně, a dopřejete mu jen minimální zálivku.
Vavřín je symbolem antiky. V dobách starého Říma byli věncem z něj zdobeni vítězové a učenci
Vavřín lze tvarovat opravdu libovolně, nejčastěji se upravuje do podoby keře či stromu na kmínku. Můžete mu dát i podobu koule, jehlanu nebo ho vést po opoře, jak je vidět na fotografiích. Listy, které získáte při jeho tvarování, po usušení využijte jako koření. Nejvhodnější pro tento účel jsou listy dvouleté a je třeba sušit je ve stínu, aby si uchovaly svou světle zelenou barvu.
Foto: Profimedia