Láčkovky – jedny z nejznámějších masožravých rostlin, které děti budou sledovat se zaujetím. Foto: Istockphoto.com

Láčkovky – jedny z nejznámějších masožravých rostlin, které děti budou sledovat se zaujetím. | Foto: Istockphoto.com

Mucholapka loví drobný hmyz. Foto: Istockphoto.com

Mucholapka loví drobný hmyz. | Foto: Istockphoto.com

I špirlice je masožravka. Foto: Istockphoto.com

I špirlice je masožravka. | Foto: Istockphoto.com

Můžete klidně pořídit i okrasný bambus s dekorativními výhonky. Foto: Istockphoto.com

Můžete klidně pořídit i okrasný bambus s dekorativními výhonky. | Foto: Istockphoto.com

Africká fialka Foto: Istockphoto.com

Africká fialka | Foto: Istockphoto.com

Gerbera Foto: Istockphoto.com

Gerbera | Foto: Istockphoto.com

Zelenec Foto: Istockphoto.com

Zelenec | Foto: Istockphoto.com

Begonie Foto: Istockphoto.com

Begonie | Foto: Istockphoto.com

Lithops Foto: Istockphoto.com

Lithops | Foto: Istockphoto.com

Pokojový cypřiš Foto: Istockphoto.com

Pokojový cypřiš | Foto: Istockphoto.com

Tchynin jazyk je bohužel jedovatý. Foto: Istockphoto.com

Tchynin jazyk je bohužel jedovatý. | Foto: Istockphoto.com

Stejně tak i oblíbené kalanchoe. Foto: Istockphoto.com

Stejně tak i oblíbené kalanchoe. | Foto: Istockphoto.com

Azalka se do dětského pokoje nehodí. Foto: Istockphoto.com

Azalka se do dětského pokoje nehodí. | Foto: Istockphoto.com

Difenbachie obsahuje dráždivou kyselinu šťavelovou. Foto: Istockphoto.com

Difenbachie obsahuje dráždivou kyselinu šťavelovou. | Foto: Istockphoto.com

Vánoční hvězda způsobuje kožní alergie. Foto: Istockphoto.com

Vánoční hvězda způsobuje kožní alergie. | Foto: Istockphoto.com

Mucholapka loví drobný hmyz. Foto: Istockphoto.com
I špirlice je masožravka. Foto: Istockphoto.com
Můžete klidně pořídit i okrasný bambus s dekorativními výhonky. Foto: Istockphoto.com
Africká fialka Foto: Istockphoto.com
15
Fotogalerie

Ideální rostliny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Květiny mají v domácnosti dekorační funkci, ale také zlepšují kvalitu života. Snižují množství prachu a škodlivin v ovzduší a zvyšují vzdušnou vlhkost. Působí dobře i na lidskou psychiku, zelená barva totiž uklidňuje. Jen si správně vyberte, pokud máte malé děti či domácí mazlíčky.

Přestože květiny mají mnoho pozitiv, je třeba přemýšlet, které si do domácnosti pořídíte. Pokud totiž máte malé děti, některé rostliny pro ně mohou být nebezpečné, zejména v případě, že je umístíte do dětského pokoje.

Bezpečí především

Při výběru vhodných rostlin záleží samozřejmě na věku dítěte a prostoru, který máte k dispozici. Do malého pokoje nepatří obrovská palma, která zabere prostor pro hraní a bude dítěti překážet. Květiny je třeba umístit tak, aby o ně dítě nemohlo zavadit a hlavně aby nemohlo květináč převrhnout.

Berte ohled na věk

K novorozeným miminkům žádné květiny nepatří, plazící se batole má zase tendenci vyhazovat hlínu z květináčů a ochutnávat listy, proto by rostliny nemělo mít v dosahu. Dítě předškolního věku už se může o květiny samo starat, je třeba však vybrat takové, které zvládnou nepravidelnou péči, nejsou jedovaté a nemají trny.

Školáci už zvládnou jistou zodpovědnost a jsou šikovnější, proto jim můžete svěřit i rostliny, jež pro mladší děti nejsou bezpečné. Vysvětlete jim, co obnáší správná péče, a občas na ně dohlédněte, například zkontrolujte zálivku.

Na obyčejné květiny ale zapomeňte – čím je rostlina zajímavější, tím větší radost malému zahradníkovi udělá. Dětskou duši potěší rostliny masožravé a zajímavě tvarované, což mohou být například kaktusy a sukulenty. Než nějakou rostlinu pořídíte, vždy si přečtěte o pravidlech jejího pěstování a ujistěte se, že není jedovatá.

Pokojovky vhodné do dětského pokoje

Láčkovky – jedny z nejznámějších masožravých rostlin, které lapají drobný hmyz. Rod obsahuje asi 120 druhů, k domácímu pěstování se jich hodí jen pár. Potřebují dostatek světla a vysokou vzdušnou vlhkost.

Mucholapka – není jen lepivý kus plastu, ale také rostlina, která loví drobné živočichy prudkým pohybem pasti. Vyžaduje vlhký vzduch a hodně slunce.

Špirlice – pochází ze Severní Ameriky, láká hmyz na nektar, potom jej utopí. Potřebuje plné slunce a vyšší vlhkost.

Dračinec pruhovaný – je druh okrasného bambusu s dekorativními výhonky, známý jako Lucky bamboo, který zaujme svým tvarem. Péče o něj je nenáročná.

Africká fialka – patří mezi rostliny, které bez obav můžete umístit do dětského pokoje. Jen pozor, ať je děti často nepřelijí. Dětská srdce si získají krásnými barevnými květy.

Gerbera – vyniká velkými pravidelnými květy v sytých barvách, miluje světlo i přímé slunce, proto potřebuje i pravidelnou zálivku.

Zelenec – vyniká svou schopností čistit vzduch a je vhodný i pro naprosté zahradníky začátečníky, protože nepotřebuje téměř žádnou péči.

Begonie – patří k nejznámějším ozdobným rostlinám, protože nádherně kvete, přitom je velmi nenáročná na pěstování a rozhodně není pravda, že patří jen do truhlíků na balkon.

Lithops – zajímavá květina, která připomíná živý kámen, kvete nádhernými květy. Její pěstování není náročné, několik měsíců se dokonce vůbec nezalévá, ale trvá to, než se dítě květů dočká.

Pokojový cypřišek – má příjemnou citronovou vůni, takže krásně voní, ale dokáže rozkládat škodliviny v ovzduší, a to i chemikálie, jako je formaldehyd, uvolňující se z nábytku a koberců. Snáší ho i alergici.

Jedovaté pokojovky

Na tyto kytky raději ihned zapomeňte, obsahují totiž zdraví škodlivé, nebo dokonce nebezpečné látky, které by vašim malým zahradníkům mohly ublížit. Tchynin jazyk je oblíbená a velmi nenáročná pokojovka, která byla dříve pěstována i na mnoha základních školách, přitom pozření rostliny způsobí zvracení, bolest hlavy a břicha. Podobné příznaky může způsobit i kalanchoe, jedovatá je i azalka. Difenbachie obsahuje dráždivou kyselinu šťavelovou, prvosenka zase stejně jako vánoční hvězda způsobuje kožní alergie. Mezi další nebezpečné rostliny patří pryšce, oleandr a asparágus. Pokud máte malé děti, vždy si raději zkontrolujte, zda rostliny nejsou jedovaté.

Doporučujeme

Články odjinud