Nejprve si ale vyjasněme jeden zažitý mýtus. Obvykle se tato květina prodává jako Amaryllis, ovšem jedná se o označení chybné, patřící jinému druhu (Amaryllis belladonna). Koupená rostlina s nesprávným názvem Amaryllis bývá hvězdník neboli zornice (Hippeastrum).
Čím hnojit hvězdník?
Ať už jste si pořídili rostlinu zasazenou v květináči, nebo jen volnou cibuli, zajistěte jí kvalitní substrát. Rostlina je totiž při koupi v květináči v naprosto nevyhovující zemině. Bývá to jakýsi substrátový polotovar.
Ideální je univerzální zahradnický substrát nebo ten pro pokojové kvetoucí rostliny. Měl by být vzdušný a propustný. Dospod květináče umístěte asi pěticentimetrovou vrstvu keramzitu nebo jiného porézního materiálu jako drenáž.
Při sázení i přesazování dodržte, aby cibule byla z jedné poloviny až dvou třetin nad zemí! Je to nesmírně důležité pro zdárný růst i kvetení rostliny. Na vrchní vrstvu substrátu lze použít například antuku, abyste docílili suššího prostředí v okolí cibule, která by ve vlhku mohla zahnívat.
Co s odkvetlým hvězdníkem?
Po odkvětu musí cibule opět zmohutnět, proto se snažte podpořit její regeneraci pomocí růstu nových listů. Díky nim rostlina zpětně uloží všechny své živiny do cibule, a tak se za rok můžete znovu těšit z jejích ohromujících květů.
Rostlině odstraňte semeníky, pravidelně ji zalévejte a v době růstu nových listů i přihnojujte. Zásadně ji ale nepřelévejte, pamatujte, že si lépe poradí za sucha, než kdybyste ji obden zalévali!
Hvězdník můžete po odkvětu nechat i nadále v květináči nebo jej přes léto vysadit ven do volné půdy, případně i s květináčem umístit ven (letnění). Oba způsoby jsou vhodné, záleží na pěstitelských podmínkách.
Při pěstování ve volné půdě obvykle dochází k většímu nárůstu cibulí, stejně tak i odnoží, které mateřská cibule vytváří. Rostliny mohou být v obou případech letněny od května s následným přesunem domů v době před prvními mrazíky. Což bývá většinou po polovině září.
Pokud jste zornice pravidelně během vegetace přihnojovali, jistě vám cibule narostou; mnohdy může až šokovat, do jaké velikosti.
Období klidu bez zálivky je nutností
Přibližně koncem září rostliny zcela přestaňte zalévat. Jakmile ztratí všechny své listy, uložte je na místo k odpočinku. Můžete je mít v květináči i volně, například jen zabalené v novinách. Zimujte je při osmi až čtrnácti stupních Celsia a hlavně v suché místnosti!
V tomto stavu je ponechte do doby, než z cibulí začnou vyrůstat nové květní puky, případně listy. Doba je závislá na velikosti cibule, odrůdě a vitalitě rostlin. Až zjistíte, že se cibulky probudily, začněte novou vegetaci jejich zasazením do vhodného substrátu a přenesením do místnosti s pokojovou teplotou. Zalijte je a umístěte na světlo.
Druhy hvězdníků
Květy hvězdníků jsou velmi různorodé, proto bylo nutné rozdělit je do jednotlivých skupin a vnést tím pořádek a systematičnost do jejich rodu. Rozlišujeme pět skupin:
Velkokvěté: mezi ně řadíme naprostou většinu hvězdníků, jedná se o exempláře nejčastěji pěstované. Typickými a oblíbenými odrůdami jsou 'Picotee', 'Benfica', 'Charisma', 'Minerva'.
Plnokvěté: značný zájem o tuto skupinu se projevil na začátku devadesátých let minulého století, také v současné době jsou plnokvěté hvězdníky žádané. Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější náleží odrůdy 'Bingo', 'Nymph', 'Jewel', 'Elvas', 'White Nymph'.
Malokvěté: jedná se o méně pěstovanou skupinu, ovšem její obliba postupně narůstá. Patří sem i skupina 'Kolibri'. Velmi populární a hojně pěstovaná odrůda je 'Lemon Lime'.
Cybister: tyto hvězdníky můžeme označit jako exotické. V posledních letech se právě mezi nimi objevují zajímavé novinky a rovněž zájem o ně je značný. Šlechtění se zaměřuje na netradiční tvary i barvy květů, a tak lze očekávat, že jejich obliba ještě vzroste. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou 'Papilio' a 'Exotic Star'.
Trumpet: prozatím se jedná o nejméně pěstované rostliny. Květy jsou protáhlé do tvaru trumpetky. V brzké době se mají objevit mnohé novinky. Nejrozšířenější odrůdou je 'Misty'.