vytisknout velikost písma Hvězdník je symbol Vánoc: Pečujete o něj správně?

Chtěli byste letos na Vánoce zvolit méně tradiční rostlinnou dekoraci? Pokud máte rádi nenáročné, ale exotické rostliny, doporučujeme hvězdník neboli Hippeastrum, s jehož pěstováním vás podrobně seznámíme.

Nejprve si ale vyjasněme jeden zažitý mýtus. Obvykle se tato květina prodává jako Amaryllis, ovšem jedná se o označení chybné, patřící jinému druhu (Amaryllis belladonna). Koupená rostlina s nesprávným názvem Amaryllis bývá hvězdník neboli zornice (Hippeastrum).

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Čím hnojit hvězdník? 

Ať už jste si pořídili rostlinu zasazenou v květináči, nebo jen volnou cibuli, zajistěte jí kvalitní substrát. Rostlina je totiž při koupi v květináči v naprosto nevyhovující zemině. Bývá to jakýsi substrátový polotovar.  

Ideální je univerzální zahradnický substrát nebo ten pro pokojové kvetoucí rostliny. Měl by být vzdušný a propustný. Dospod květináče umístěte asi pěticentimetrovou vrstvu keramzitu nebo jiného porézního materiálu jako drenáž.  

Při sázení i přesazování dodržte, aby cibule byla z jedné poloviny až dvou třetin nad zemí! Je to nesmírně důležité pro zdárný růst i kvetení rostliny. Na vrchní vrstvu substrátu lze použít například antuku, abyste docílili suššího prostředí v okolí cibule, která by ve vlhku mohla zahnívat.  

Jak přesazovat pokojové rostliny: Praktický návod na videu krok za krokem

Jak přesazovat pokojové rostliny: Praktický návod na videu krok za krokem

Co s odkvetlým hvězdníkem?

Po odkvětu musí cibule opět zmohutnět, proto se snažte podpořit její regeneraci pomocí růstu nových listů. Díky nim rostlina zpětně uloží všechny své živiny do cibule, a tak se za rok můžete znovu těšit z jejích ohromujících květů.  

Rostlině odstraňte semeníky, pravidelně ji zalévejte a v době růstu nových listů i přihnojujte. Zásadně ji ale nepřelévejte, pamatujte, že si lépe poradí za sucha, než kdybyste ji obden zalévali!  

Hvězdník můžete po odkvětu nechat i nadále v květináči nebo jej přes léto vysadit ven do volné půdy, případně i s květináčem umístit ven (letnění). Oba způsoby jsou vhodné, záleží na pěstitelských podmínkách.  

Při pěstování ve volné půdě obvykle dochází k většímu nárůstu cibulí, stejně tak i odnoží, které mateřská cibule vytváří. Rostliny mohou být v obou případech letněny od května s následným přesunem domů v době před prvními mrazíky. Což bývá většinou po polovině září.  

Pokud jste zornice pravidelně během vegetace přihnojovali, jistě vám cibule narostou; mnohdy může až šokovat, do jaké velikosti.  

Jak se starat o odkvetlou vánoční hvězdu a jak ji příští rok znovu rozkvést?

Jak se starat o odkvetlou vánoční hvězdu a jak ji příští rok znovu rozkvést?

Období klidu bez zálivky je nutností

Přibližně koncem září rostliny zcela přestaňte zalévat. Jakmile ztratí všechny své listy, uložte je na místo k odpočinku. Můžete je mít v květináči i volně, například jen zabalené v novinách. Zimujte je při osmi až čtrnácti stupních Celsia a hlavně v suché místnosti!  

V tomto stavu je ponechte do doby, než z cibulí začnou vyrůstat nové květní puky, případně listy. Doba je závislá na velikosti cibule, odrůdě a vitalitě rostlin. Až zjistíte, že se cibulky probudily, začněte novou vegetaci jejich zasazením do vhodného substrátu a přenesením do místnosti s pokojovou teplotou. Zalijte je a umístěte na světlo. 

Mečíky: choroby a škůdci hlíz v průběhu zimování

Mečíky: choroby a škůdci hlíz v průběhu zimování

Druhy hvězdníků

Květy hvězdníků jsou velmi různorodé, proto bylo nutné rozdělit je do jednotlivých skupin a vnést tím pořádek a systematičnost do jejich rodu. Rozlišujeme pět skupin:  

Velkokvěté: mezi ně řadíme naprostou většinu hvězdníků, jedná se o exempláře nejčastěji pěstované. Typickými a oblíbenými odrůdami jsou 'Picotee', 'Benfica', 'Charisma', 'Minerva'.  

Plnokvěté: značný zájem o tuto skupinu se projevil na začátku devadesátých let minulého století, také v současné době jsou plnokvěté hvězdníky žádané. Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější náleží odrůdy 'Bingo', 'Nymph', 'Jewel', 'Elvas', 'White Nymph'.  

Malokvěté: jedná se o méně pěstovanou skupinu, ovšem její obliba postupně narůstá. Patří sem i skupina 'Kolibri'. Velmi populární a hojně pěstovaná odrůda je 'Lemon Lime'.  

Cybister: tyto hvězdníky můžeme označit jako exotické. V posledních letech se právě mezi nimi objevují zajímavé novinky a rovněž zájem o ně je značný. Šlechtění se zaměřuje na netradiční tvary i barvy květů, a tak lze očekávat, že jejich obliba ještě vzroste. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou 'Papilio' a 'Exotic Star'.  

Trumpet: prozatím se jedná o nejméně pěstované rostliny. Květy jsou protáhlé do tvaru trumpetky. V brzké době se mají objevit mnohé novinky. Nejrozšířenější odrůdou je 'Misty'.  

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

  

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka