vytisknout velikost písma Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

Povidla jsou ideálním způsobem, jak zpracovat nadbytek ovoce. Jsou snadná a lze na ně použít i plody druhé kategorie. Tedy i to ovoce, které spadlo ze stromu, což právě zralé hrušky tak často dělají. Použít můžete i ovoce otlučené a druhé jakosti. Rozhodně se ale vyhněte ovoci, které je plesnivé a hnijící, odnesla by to i povidla, která by brzy skončila v koši.

Co jsou vlastně povidla

Povidla nebo také povidlí je původně rozvařené ovoce, které odpařením vody získalo takovou hustotu, že není třeba je dále konzervovat. Tím, že se odpaří voda, se totiž zvýší podíl přirozeného cukru a kyselin, které zamezí činnosti nežádoucích bakterií.

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Povidla lze připravit nejen ze švestek, ty zná asi každý. Použít můžete i další švestkové odrůdy, jako jsou renklódy, mirabelky, slívy, ale i jablka, hrušky, třešně a višně, meruňky a broskve. Překvapivě však můžete sáhnout třeba i po jahodách či borůvkách. Prostě po jakémkoliv ovoci, jehož máte nadbytek.

Dříve se povidla vařila i několik dní. Protože však moderní doba je uspěchaná a nikdo nemá čas tak dlouho povidla vařit, objevily se další recepty, které dobu přípravy povidel výrazně zkracují. Často však proto, že se do nich přidává cukr. Pokud tedy chcete zdravější variantu, prostě se držte tradic. Nevadí-li vám nějaký cukr navíc, máme pro vás skvělý recept na povidla z trouby.

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Upečte si hrušková povidla

Hrušky jsou na povidla ideální, jsou velké a snadno se krájí, navíc je třeba je rychle zpracovat, protože jak se začne kazit jedna, brzy podlehne zkáze celá přepravka. Využít můžete nejen hrušky utržené ze stromu, ale právě ty padané, potlučené, rozpadající se, nakřáplé a dokonce i červivé. Vykrájejte prostě ty hezké části, které použijete, a hrušky zbavte ohryzků.

Potřebujete:

2 kila hrušek

2 lžíce octa

300–500 gramů cukru

lžičku skořice

2 lžíce rumu

3 hřebíčky

badyán

Kdy a jak sklidit jablka a hrušky. Plus tipy pro správné uskladnění

Kdy a jak sklidit jablka a hrušky. Plus tipy pro správné uskladnění

Jak na to

Pokud je slupka hrušek tvrdá, je třeba ovoce oloupat. Jinak stačí hrušky pokrájet na menší kousky a přemístit do vyššího pekáčku, který jsme předtím vyložili mokrým pečicím papírem. Ovoce pokapeme dvěma lžícemi octa a dáme do trouby předehřáté na 230–250 stupňů. (Záleží hodně na tom, jakou troubu máte a jaké s ní máte zkušenosti.) Pokud nejsou hrušky šťavnaté, vyplatí se je lehce postříknout vodou, aby se nezačaly připalovat dříve, než pustí šťávu. Pečeme 30 minut a během pečení nemícháme.

Po půl hodině hrušky posypeme polovinou množství cukru a vrátíme zpět do trouby. Pořád nemícháme, vyplatí se ale ovoce, které se shora začíná přichytávat, otočit. Pečeme dalších asi 25 minut a přidáme druhou dávku cukru.

Jak zavařovat v myčce? Je to jednodušší, než si myslíte

Jak zavařovat v myčce? Je to jednodušší, než si myslíte

Vyplatí se lehce experimentovat s dobou pečení i s teplotou. Hrušky, které jsou hodně šťavnaté, budou potřebovat delší dobu nebo vyšší teplotu než hrušky s malým obsahem vody.

Hotová povidla poznáme tak, že vařečkou lehce přejedete po dně pekáčku. Pokud za vařečkou zůstává brázda, jsou povidla hotová. Tehdy je čas vytáhnout povidla z trouby a vsypat roztlučený hřebíček, badyán a mletou skořici. Přidejte i dvě lžíce rumu a zamíchejte. Pokud máte rádi povidla jemná, promixujte je ponorným mixérem. Nakonec přesuňte do vyhřátých sklenic a na 10 minut otočte dnem vzhůru. V poslední fázi je třeba pracovat rychle, ale obezřetně. Povidla by při nandavání do sklenic měla být co nejvíc horká, aby se snížilo riziko zkažení. Při práci s horkými povidly, ale hrozí ošklivé popáleniny.

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |