vytisknout velikost písma Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

Povidla jsou ideálním způsobem, jak zpracovat nadbytek ovoce. Jsou snadná a lze na ně použít i plody druhé kategorie. Tedy i to ovoce, které spadlo ze stromu, což právě zralé hrušky tak často dělají. Použít můžete i ovoce otlučené a druhé jakosti. Rozhodně se ale vyhněte ovoci, které je plesnivé a hnijící, odnesla by to i povidla, která by brzy skončila v koši.

Co jsou vlastně povidla

Povidla nebo také povidlí je původně rozvařené ovoce, které odpařením vody získalo takovou hustotu, že není třeba je dále konzervovat. Tím, že se odpaří voda, se totiž zvýší podíl přirozeného cukru a kyselin, které zamezí činnosti nežádoucích bakterií.

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Povidla lze připravit nejen ze švestek, ty zná asi každý. Použít můžete i další švestkové odrůdy, jako jsou renklódy, mirabelky, slívy, ale i jablka, hrušky, třešně a višně, meruňky a broskve. Překvapivě však můžete sáhnout třeba i po jahodách či borůvkách. Prostě po jakémkoliv ovoci, jehož máte nadbytek.

Dříve se povidla vařila i několik dní. Protože však moderní doba je uspěchaná a nikdo nemá čas tak dlouho povidla vařit, objevily se další recepty, které dobu přípravy povidel výrazně zkracují. Často však proto, že se do nich přidává cukr. Pokud tedy chcete zdravější variantu, prostě se držte tradic. Nevadí-li vám nějaký cukr navíc, máme pro vás skvělý recept na povidla z trouby.

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Upečte si hrušková povidla

Hrušky jsou na povidla ideální, jsou velké a snadno se krájí, navíc je třeba je rychle zpracovat, protože jak se začne kazit jedna, brzy podlehne zkáze celá přepravka. Využít můžete nejen hrušky utržené ze stromu, ale právě ty padané, potlučené, rozpadající se, nakřáplé a dokonce i červivé. Vykrájejte prostě ty hezké části, které použijete, a hrušky zbavte ohryzků.

Potřebujete:

2 kila hrušek

2 lžíce octa

300–500 gramů cukru

lžičku skořice

2 lžíce rumu

3 hřebíčky

badyán

Kdy a jak sklidit jablka a hrušky. Plus tipy pro správné uskladnění

Kdy a jak sklidit jablka a hrušky. Plus tipy pro správné uskladnění

Jak na to

Pokud je slupka hrušek tvrdá, je třeba ovoce oloupat. Jinak stačí hrušky pokrájet na menší kousky a přemístit do vyššího pekáčku, který jsme předtím vyložili mokrým pečicím papírem. Ovoce pokapeme dvěma lžícemi octa a dáme do trouby předehřáté na 230–250 stupňů. (Záleží hodně na tom, jakou troubu máte a jaké s ní máte zkušenosti.) Pokud nejsou hrušky šťavnaté, vyplatí se je lehce postříknout vodou, aby se nezačaly připalovat dříve, než pustí šťávu. Pečeme 30 minut a během pečení nemícháme.

Po půl hodině hrušky posypeme polovinou množství cukru a vrátíme zpět do trouby. Pořád nemícháme, vyplatí se ale ovoce, které se shora začíná přichytávat, otočit. Pečeme dalších asi 25 minut a přidáme druhou dávku cukru.

Jak zavařovat v myčce? Je to jednodušší, než si myslíte

Jak zavařovat v myčce? Je to jednodušší, než si myslíte

Vyplatí se lehce experimentovat s dobou pečení i s teplotou. Hrušky, které jsou hodně šťavnaté, budou potřebovat delší dobu nebo vyšší teplotu než hrušky s malým obsahem vody.

Hotová povidla poznáme tak, že vařečkou lehce přejedete po dně pekáčku. Pokud za vařečkou zůstává brázda, jsou povidla hotová. Tehdy je čas vytáhnout povidla z trouby a vsypat roztlučený hřebíček, badyán a mletou skořici. Přidejte i dvě lžíce rumu a zamíchejte. Pokud máte rádi povidla jemná, promixujte je ponorným mixérem. Nakonec přesuňte do vyhřátých sklenic a na 10 minut otočte dnem vzhůru. V poslední fázi je třeba pracovat rychle, ale obezřetně. Povidla by při nandavání do sklenic měla být co nejvíc horká, aby se snížilo riziko zkažení. Při práci s horkými povidly, ale hrozí ošklivé popáleniny.

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory