vytisknout velikost písma Hrábě a hrabičky: vyznáte se v nich?

K čemu hrábě slouží, každý jistě ví, ale jak použít švédské, vertikutační či nastavitelné, to až tak jednoznačné není. Rozdílné typy hrábí jsou přizpůsobeny různým činnostem.

Někdy jsou hrábě jednoúčelové, jindy zastoupí i jiné nářadí, které si pak nemusíte pořizovat. Při výběru je však třeba, abyste se v nabídce dobře orientovali.

Klepněte pro větší obrázek
Ze současných produktů vám třísky v ruce nezůstanou

Kupte si inteligentní hrábě, investujete do vlastního zdraví

Většina z nás po práci s hráběmi „cítí“ záda, protože se jedná o poměrně těžký druh činnosti – o mozolech na rukou ani nemluvě. S třískami v dlaních a bolavými zády je však s moderními hráběmi nadobro konec.

Staré, „chlupaté“ dřevěné násady nahradily trvanlivější – z kvalitního tvrdého jasanového dřeva či lehké hliníkové s plastovým potahem. Vyrábějí se i násady pro krátké příruční hrabičky.

V nabídce výrobců najdete odnímatelné i napevno upevněné násady s délkou od pětatřiceti do sto sedmdesáti centimetrů, aby si mohl každý zvolit podle své výšky. Ergonomické tvarování horního konce násady umožní pohodlné držení a šikovné je i očko na zavěšení hrábí.

Klepněte pro větší obrázek
Hrábě v různém barevném provedení nepředstavují pro výrobce žádný problém

 

Nejpříjemnější změnou je snadné a rychlé upevnění násady, takzvaný klik- systém či combi systém. Princip je téměř stejný: jedním pohybem vyměníte nástavec hrábí za jiný, takže na větší počet hrábí potřebujete pouze jednu násadu.

Praktický nastavitelný systém dnes najdete v sortimentu všech výrobců tohoto nářadí. V současné době trh ovládají v zásadě tři největší dodavatelé: Fiskars, Gardena a Wolf Garten.

K čemu jsou dobré

Výrobce zahradního nářadí Fiskars nabízí šikovný systém hrábí s násadou v různých délkách a tvarech a s výměnnými nástavci. Lehké a trvanlivé tenkostěnné násady jsou vyrobeny z tvrzeného hliníku s pevnou plastovou upínací hlavou.

Výhodou systému je snadné připevnění nástavce, který se po práci sejme a vyčistí, takže hrábě nereznou a déle vydrží. Například švédské hrábě jsou šikovné pro hrabání listí a vymetení trávníku od zbytků trávy. Široké hrábě se uplatní k upravení velké plochy půdy.

Obdobný program – combisystém – naleznete v nabídce Gardeny. Typ nástavce si můžete vybrat podle potřeby. Třeba univerzální hrábě s kluznými odnímatelnými křidélky výrazně usnadňují hrabání trávníku, protože kopírují terén nízko nad povrchem a nezadrhávají o drny.

Klepněte pro větší obrázek
Rozlišujte, nač se které hrábě hodí, ať se zbytečně nenadřete

Široké hrábě určené k hrabání listí jsou tvarem přizpůsobeny proti zachytávání větví a listí mezi zuby. Na těžko přístupná místa mezi květinami a keři se hravě dostanete úzkými hráběmi na listí. Jiný typ, hrábě obloukové, jsou ideální pro jarní úpravu záhonů. Rovnými zuby zpracujete půdu nahrubo a po otočení zarovnáte záhon do perfektní roviny.

Učesaný trávník s masáží

Připravit trávník na zimu neznamená jen shrabat listí a vyhrabat starou trávu. Na zanedbaný trávník nebo jeho podzimní úklid použijte ocelové koště zvané anglické hrábě, jehož hroty naruší usazený mech a zároveň jimi snadno shrabete napadané listí.

Nejdřív samozřejmě můžete vzít do ruky hrábě klasické a anglickými hráběmi posléze plochu dočistit. Stejný účel splní i oboustranné provzdušňovací hrábě. Zjara i na podzim přijdou ke slovu vertikutační hrábě, které odstraňují z trávníku travní plsť, vzniklou usazenými zbytky trávy po sečení.

Trávník nemůže dýchat, a tím přes zimu vzniknou holá místa. Na jaře, kdy je půda ulehlá, se tráva nemůže rozrůst, neodnožuje. Proto trávníku dopřejte masáž trávníkovými hráběmi, s jejichž čistěním se ani nemusíte namáhat, protože tráva se při tahu od sebe ze zubů sama uvolní.

Stejně samočisticí jsou vertikutační hrábě, vybavené ostrými tvarovanými noži z tvrzené oceli, jež travní plsť odstraní a zároveň trávník provzdušní. Lze je použít na menších zahrádkách, kde se nákup vertikutátoru nevyplatí. Pro větší plochy jsou výhodnější vertikutační hrábě s kolečky.

Hrabičky (jako) pro děti

Malé hrábě řady Multi-star od Wolf Garten jsou výkonem srovnatelné s „velkými“ od stejnojmenné firmy. Mini nástroje jsou vhodné pro zahradní údržbu balkonů, teras, v nepřístupných záhonech nebo v truhlících.

Klepněte pro větší obrázek
I děti si mohou zkusit zahradnické práce

Jejich největší předností je kombinace se všemi násadami Multi-star a také „velikost“, jež padne do malé dětské ruky, pokud se zahradničením chtějí pomáhat. Kromě hrábí si můžete pořídit celou sadu, kde jsou i další mini nástroje, jako je plečka, oboustranná motyčka, kultivátor a zahradnické nůžky.

Jak vyzrát na nepořádek aneb Na zahradě bezbolestně

Komu se to někdy nepodařilo, šlápnout na neuklizené hrábě. Snadno tomu zabráníte jejich jednoduchým zavěšením na držák nebo umístěním do praktického pořadače na nářadí.

Obě pomůcky jsou v sortimentu většiny výrobců ručního zahradního nářadí. Montáž je naprosto nenáročná a kromě hrábí do organizéru uložíte i ostatní zahradnické nářadí a nástroje.

Jak si co nejlépe nahrabat

Pozorovali jste někdy profesionálního zahradníka při práci s hráběmi? Že ne? To je škoda, neboť uhrabat záhon do perfektní roviny není jen tak. Ať děláte, co děláte, záhon stále vypadá jak velbloud. Hrábnete do půdy jednou – a udělá se jáma, hrábnete podruhé a vznikne hrb. Co je na tom tak těžkého?

Vtip spočívá ve správně zvoleném nářadí a způsobu práce. Když chcete mít půdu urovnanou jako stůl, připravte si železné hrábě s dlouhou násadou. Čím bude delší, tím lépe. Těžiště hrábí je tak od vás dost daleko, abyste s ním mohli pohodlně pracovat a nástroj ovládat.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládněte techniku práce

Hrábě uchopte oběma rukama tak, abyste se jen předklonili, ale neohýbejte se. Při hrabání se pohybujte kývavým pohybem spolu s hráběmi tak, abyste sílu přenášeli na kovovou část, a nikoli na násadu.

Ze všeho nejdřív obrácenými hráběmi rozdrťte hroudy a pak je zubatou částí zpracujte nadrobno. Nyní můžete začít upravovat záhon. S hrabáním začněte od rohu, v němž si (v duchu) vytýčíte pravoúhlý trojúhelník. Pracujte dlouhými stejnoměrnými tahy tam i zpět.

Na násadu netlačte, důležité je hrábě stále sunout po povrchu a nezvedat je. Když je pomyslný trojúhelník půdy uhrabán do roviny, máte se na další ploše už čeho „chytit“. Pak už jen stačí podle uhrabané šablony pracovat dál a rovinu udržovat. Až to na jaře zkusíte, uvidíte, že takhle uhrabaný záhon jste na zahrádce ještě neměli. Chce to jen cvik.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbír…

Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.

19.  3.  2019 |
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikon…

Chcete přivolat jaro a vnést domů velikonoční atmosféru? Pak se pusťte do výroby těchto roztomilých zajíčků z bambulek. A zapojte do toho i děti. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

17.  4.  2019 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

10.  4.  2019 | | 3 N/A