vytisknout velikost písma Houbová bylina Rungia klosii: Novinka, která dodá jídlu vůni a chuť čerstvých hub

Seznamte se s exotickou a zvláštní bylinkou, která svou chutí i vůní připomíná čerstvé houby. Nabízí tak možnost dodat pokrmům zajímavou chuť a neublíží ani těm, kdo mají na klasické houby alergii. Navíc má vysoký obsah vitaminu C a pomáhá čistit krev.

Rungia klosii neboli houbová rostlina: Co je zač?

Rostlina Rungia klosii pochází z Oceánie, konkrétně pak z ostrova Nová Guinea, kde roste v horských oblastech. Vytváří keřík, který má 60 až 80 centimetrů na výšku, záleží zejména na světelných podmínkách. Její listy jsou husté, oválné, tmavě zelené a hlavně šťavnaté. Na první pohled připomínají bazalku. Rostlina na jaře kvete modrofialovými květy. 

Řadíme ji do čeledi paznehtíkovitých (Acanthaceae), čítající na 250 rodů asi s 2 500 druhy, které pocházejí především z tropů a rostou převážně v podobě bylin nebo keřů, některé jsou epifity.

Rungii klosii se též díky její chuti i vůni přezdívá žampionová rostlina, případně žampionové koření či houbové koření. Jde o vzrůstnou rostlinu, která během vegetace dobře snáší otrhávání listů, rychle je doplňuje, a tak nám neustále nabízí výbornou surovinu do kuchyně. 

Houby shiitake vypěstujete i doma: Proč a jak se do toho pustit a kolik to stojí

Houby shiitake vypěstujete i doma: Proč a jak se do toho pustit a kolik to stojí

Žampionová rostlina je výborná jako koření, hodí se i pro ty, kdo mají na houby alergii

Domorodci používají čerstvé listy podobně jako špenát nebo je přidávají do polévek i hlavních jídel, zkrátka všude tam, kam se chuť hub hodí. Výborné budou k masu či bramborám. Listy se hodí i do zeleninových salátů a do sendvičů nebo obložených baget.

Výhodou je, že konzumaci této rostliny snesou i lidé, kteří mají na houby alergii. Jde tedy o bezpečnou náhražku hub. 

Její listy lze sušit, podobně jako třeba listy zmiňované bazalky. V takovém případě ji pak využijete zejména jako koření.

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Obsahuje céčko i železo

Bylina obsahuje větší množství vitamínu C, který je důležitý k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí. Kromě toho v rungii najdeme i betakaroten, vápník a železo. Je bohatá na rostlinné bílkoviny, kterých obsahuje až tři procenta.

V lidovém léčitelství je díky svému obsahu látek doporučována na čistění krve a podporu krvetvorby. Pomáhá při potížích s kandidózou, tedy kvasinkovou infekcí v těle. 

Domácí bylinkové čaje: Připravte si směs na nachlazení, kašel, usínání i deprese

Domácí bylinkové čaje: Připravte si směs na nachlazení, kašel, usínání i deprese

Houbová bylina: Pěstování není těžké, chraňte ji před poledním sluncem

Nejlépe se žampionové rostlině bude dařit ve výživné, na humus bohaté zemině. Nesmí být přemokřená, ale může být vlhčí. Pokud ji budete pěstovat v místech s přímým sluncem, pravděpodobně bude nižší a bude mít světlejší a tužší listy. Naopak v místech, která jsou chráněná před silným poledním sluncem, poroste do větší výšky a její listy budou křehké, tedy vhodnější pro přímý konzum.

Rozmnožit ji můžete klasicky řízkováním, tedy odlomenou část rostliny umístěte do skleničky s vodou, počkejte, až vyrostou kořínky, a umístěte do květináče.

Kam a jak uložit kořenky

Kam a jak uložit kořenky

Českou zimu by rostlina nesnášela dobře, je mrazuvzdorná jen do −1 °C. Pěstujte ji proto v květináči a na zimu umístěte na světlé místo. Může zimovat  v pokojové teplotě, kdy bude pokračovat v růstu, takže vám i během zimních měsíců nabídne čerstvé listy. 

Pokud ji zazimujete v chladnější místnosti, do teploty zhruba 8–10 °C, zastaví svůj růst. V tomto případě je potřeba omezit zálivku, aby rostlina neuhnila a na jaře byla v dobré kondici.

Znáte tajemství úspěšného houbaření? Z neúspěchu vás vytrhnou nejlepší houbařské lokality v Česku!

Znáte tajemství úspěšného houbaření? Z neúspěchu vás vytrhnou nejlepší houbařské lokality v Česku!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci