vytisknout velikost písma Hosta: nenáročná rostlina do zahrady

Funkie, známé též jako bohyšky či hosty, jsou trvalky okrasné především listem. Uplatní se ve venkovských i městských zahradách, ale také jako nádobové rostliny. Poradíme vám, jak hosty pěstovat i jaké druhy a odrůdy si vybrat.

V posledních letech zůstávají bohyšky v popředí zájmu jak pěstitelů, tak zahradních architektů a zájem o ně je i mezi zákazníky. Není divu, protože vybírat můžete z více než čtyř set odrůd této dekorativní a nenáročné rostliny, která poroste i ve stínu.

Hosta nevyžaduje zvláštní péči

Bohyška je trvalka okrasná hlavně listem, ale pozornost upoutají také její fialové, modrofialové nebo bílé květy. Tato rostlina spolehlivě vydrží na stanovišti mnohem déle než deset let. Za tu dobu nevyžaduje žádnou zvláštní péči, prostě si roste, kvete a stárne tam, kde ji vysadíte. Pochopitelně – má ráda vláhu, přihnojování a humózní půdy, ale nedostane-li se jí ideálních podmínek, nebude nikterak strádat a neuhyne. Přizpůsobí se a poroste i na nevhodném stanovišti.

Trvalky v předjaří a na jaře

Trvalky v předjaří a na jaře

Čím starší bohyška je, tím lépe vypadá

Mezi bohyškami najdete odrůdu s miniaturními listovými čepelemi o průměru asi dva a půl centimetru (odrůda 'Cat’s Eye'), na konci řady pak stojí obří hosty s průměrem listu až čtyřiceticentimetrovým. Okrasné listy funkií se do plné krásy dostávají čtvrtým až pátým rokem po výsadbě: čím je rostlina starší, tím výraznější bývá vybarvení pestrolistých odrůd a s věkem mají listy i výraznější nervaturu čepele.

Jaké barvy a tvary můžete zvolit?

Nejběžnější zelenou barvu najdete u bohyšek v mnoha odstínech a mění se i během vegetace. Oblíbené jsou bohyšky s listy panašovanými (barevnými, pestrými), zelenobílými nebo žlutozelenými, žádané jsou i odrůdy šedé a modravé, s listy jakoby ojíněnými. Od barvy listů se odvozují i nároky rostlin na světlo:

  • Zelenolisté odrůdy – prospívají jak na světle, tak ve stínu, barva listu se po dobu vegetace prakticky nemění.
  • Žlutolisté a bíle panašované odrůdy – potřebují přes den několik hodin světla, nejlépe zrána nebo odpoledne, polední úpal jim neprospívá. Ani v celodenním stínu se neuplatní, jelikož listy zezelenají nebo bude barva velice nevýrazná. Kombinace uvedených barev může být různá podle odrůdy, některé listy mají barevný okraj, jiné větší část listové plochy.
  • Šedé a modrolisté odrůdy – na zastíněném stanovišti vydrží déle do pozdního podzimu, snesou i světlé stanoviště bez výrazné změny barvy.

Tvary listové čepele mohou být úzké a protáhlé, nejběžnější jsou listy srdčité, jiné odrůdy mají listovou čepel téměř kulatou. Některé odrůdy bohyšek mění barvu listů během vegetace – mladé listy později zezelenají (není to vliv světla či stínu, ale vlastnost odrůdy) nebo zezelenají barevné okraje listů. 

Připravte trvalky k přezimování

Připravte trvalky k přezimování

Pozor, hosta chutná slimákům

Bohyška v zahradě, to je prostřený stůl pro slimáky a hlemýždě! Jinak hosty netrpí nemocemi ani je nenapadají jiní škůdci, jen tihle všežrouti zeleně. Dokážou rostlinu znehodnotit hlavně esteticky – vykousané nebo zcela ožrané listy přežije bohyška bez újmy na zdraví. Jak proti nim bojovat? Slimáky můžete sbírat (při podvečerní procházce zahradou obracejte listy bohyšek (na jejich rubové straně budou slimáci číhat, až se setmí), můžete na ně líčit pasti v podobě prkének nebo půlek syrových brambor, kam zalezou, a jen je pohodlně shrnete do nádobky.

Teorie a realita se trochu liší, a pokud sáhnete po chemické ochraně, doporučuji volit přípravky obsahující metaldehyd. Většina granulovaných přípravků je odolná nějaký čas proti vlhkosti, pokud nepřijde prudký liják, který granule rozmočí úplně, vydrží déle než týden. Nemusíte sypat souvislé vrstvy, stačí pár granulí na jednotlivá místa – vůně spolehlivě slimáky i hlemýždě nasměruje k návnadě, kde jejich cesta skončí.

Jak na slimáky na zahradě? Pomůžou indičtí běžci, ruční sběr i Ferramol

Jak na slimáky na zahradě? Pomůžou indičtí běžci, ruční sběr i Ferramol

Hosta se množí snadno: Jak na to?

Pokud byste si chtěli hosty rozmnožit, není nic jednoduššího: stačí ostrým rýčem rozdělit trs, očistit jej od poškozených kořenů a polámaných řapíků a zasadit na připravené místo. Dělit trsy můžete jak zjara těsně před rašením, tak i v pozdním létě – hosty přežijí opravdu všechno.

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Nemáte-li volné místo v zahradě, vysaďte bohyšku do prostorné mísy nebo jiné vhodné nádoby a postavte ji na terasu, balkon, zápraží nebo kamkoliv uznáte za vhodné. Pokud ji po rozdělení trsů a výsadbě pořádně zalijete a pro případ větších mrazů nově vysázené rostliny zakryjete listím, dočkáte se na jaře příjemného překvapení.

Hosty: přehled odrůd s barevnými listy
Modrolisté a šedé druhy Tvar a barva listů (květy)
Hosta fortunei 'Hyacinthina' šedozelené (fialový květ)
H. f. 'Marginato alba' šedomodré, velké, bílý okraj
H. f. 'Obscura' tmavě šedozelené, bublinaté
H. sieboldiana 'Big Daddy' modré, stříbřitě ojíněné
H. s. 'Elegans' se stříbrným ojíněním, velké, srdčité
H. s. 'Glauca' modrošedé, oválné, bublinaté
Hosta x tardianahort 'Blue Moon' modré, velké, srdčité
H. x t. 'Blue Skies' modré, oblé
H. x t. 'Halcyon' šedomodré, srdčité
Panašované (pestrolisté)
Hosta crispula 'Marginata' bílý zvlněný okraj, zašpičatěle srdčité
H. decorata 'Butter Rim' zelené, žlutý okraj
H. fortunei 'Aureomarginata' zelené, zlatě žlutý okraj
H. f. 'Gold Standard' žluté s bílým okrajem
H. sieboldiana 'Alba' žlutozelené, bílé květy
H. s. 'Louisa' zelené s bílým okrajem (bílé květy)
Hosta undulata 'Albomarginata' bíle panašované (pestré i okvětní lístky)
H. u. 'Undulata' bílé se zelenou kresbou, zahnuté konce
H. u. 'Unvittata' bíle proužkované kolem středu
Zelenolisté
Hosta fortunei 'Stenantha' tmavě zelené, rovné
Hosta lancifolia tmavě zelené, kopinaté
Hosta longissima 'Longifolia Honda' úzké kopinaté, vykrajovaný okraj
Hosta plantaginea 'Honey Bells' světle zelené, velké (fialové vonící květy)
Hosta sieboldiana 'Alba' žlutozelené (bílé květy)
Hosta tardifolia tmavě zelené (svítivě fialové)
Žlutolisté a žlutozelené
Hosta fortunei 'Gold Leaf' žluté po celou vegetaci
H. fortunei 'Aurea' žluté, později zezelenají
Hosta gracillima Hydon Sunset' svítivě žlutozelené po celou vegetaci
Hosta ventricosa 'Aureomaculata' žlutobílý okraj, později zezelená

poznámka: většina bohyšek kvete světle fialově a voní pouze slabě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci