vytisknout velikost písma Hortenzie: Pěstování v nádobách

Nemáte místa nazbyt, ale přesto byste chtěli pěstovat hortenzie? Ano, původní druhy sice dorůstají v mohutné keře, ale řešením jsou kultivary vyšlechtěné přímo k pěstování v nádobách. Poradíme vám, které hortenzie pro tento účel vybrat a jak je úspěšně pěstovat.

Hortenzie patří k nejoblíbenějším keřům vůbec. Krom jiného to bude tím, že vypadají úžasně jak v tradičních, tak i moderních zahradách. Tyto nádherné keře můžete pěstovat nejen na záhonech: mnohé z nich výborně porostou také v nádobách. Které to jsou, jaká mají specifika a jak o ně pečovat?

Kterou hortenzii na balkon si vybrat?

Pro pěstování v nádobách jsou vhodné hortenzie s výškou do jednoho a půl metru. Záleží také na plánovaném umístění rostliny: nižší druhy se hodí na vstupní schodiště nebo na balkon, kde je méně prostoru, vyšší a rozložitější najdou uplatnění na terase či v odpočinkovém zákoutí. Nemusíte si dělat příliš starostí se stínem, případně polostínem, který vyžadují klasické záhonové hortenzie. Nové odrůdy jsou tolerantní jak ke světovým stranám, tak k oslunění a všechny jsou plně mrazuvzdorné.

Hortenzie si můžete sami namnožit

Hortenzie si můžete sami namnožit

Hydrangea může mít netradiční barvu i tvar květů

Dnes už neplatí, že hortenzie kvete pouze v různých odstínech modré (podle kyselosti půdy). Rostliny do nádob mají bohatou škálu barev od bílé až po sytě červenou, existují i odrůdy dvoubarevné. Ani klasický kulovitý tvar květu už není jedinou možností. Květenství hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) je až čtyřicet centimetrů vysoké – plně rozkvetlý keř je opravdu nepřehlédnutelný. Vyšlechtěná je i hortenzie, měnící barvu květu z jarní krémové na růžovou koncem léta. Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) vás překvapí odrůdami s čistě bílými nebo rudými květy a obří květy odrůdy vás budou těšit po celé léto.

Změňte barvu květům hortenzie, je to jednoduché

Změňte barvu květům hortenzie, je to jednoduché

Stromkovitá hortenzie je keř

Rychle rostoucí hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) tvoří hustší polokulovitý keř kvetoucí po celé léto. Nemění bílou (modrou) barvu květů kyselostí půdy jako hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), snese polostín i slunce. Asi nejoblíbenějšími zástupci jsou odrůdy 'Anabelle' a 'Grandiflora': dorůstají výšky kolem metru dvaceti a jejich bělavě zelené květy se v průběhu kvetení mění na čistě bílou. Tento druh kvete od konce června do září, květenství má průměr od patnácti do třiceti centimetrů. Zalévejte je měkkou nebo odstátou vodou, přihnojujte hnojivy bez obsahu vápna. Trpí-li žloutnutím listů, způsobuje to nedostatek železa v půdě. Na škůdce a choroby hortenzie stromkovitá netrpí a je plně mrazuvzdorná.

Jak pěstovat hortenzie na zahradě i jako pokojovky

Jak pěstovat hortenzie na zahradě i jako pokojovky

Nejlepší druh hortenzie do květináče podle odborníka

Zkušený pěstitel hortenzií Milan Havlis radí vysazovat pro pěstování v nádobách již zmíněnou hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata). Rostliny dorůstají průměrně do výšky kolem půldruhého metru a jejich květenství, které se dá využít na dekorace, může mít až třicet centimetrů v průměru. Převážná část nově vyšlechtěných odrůd je velice přizpůsobivá. Stále ale platí, že vápno v půdě hortenziím neprospívá – reaguje žloutnutím listů.

Hortenzie latnatá dorůstá kolem půldruhého metru, má bohatá květenství s průměrem asi třicet centimetrů. Kvete na nových výhonech, vyžaduje tedy také jarní řez. 'Limelight' má první velké třiceticentimetrové laty květů v bílé barvě. Pozdější květy jsou sytě starorůžové. Nehrozí jim poškození mrazy.  

'Pinky Winky' je také velmi pěknou nádobovou rostlinou. Čtyřiceticentimetrové květy jsou dvoubarevné (krémová s růžovou), podzimní květy jsou zbarveny do červena. Roste v každé půdě a na kterékoliv světové straně a je plně mrazuvzdorná.  

'Pink Diamond' začíná krémovými jarními květy, zářijové mají barvu sytě růžovou. S výškou do dvou metrů se tato hortenzie dobře hodí na terasy. Stříhat ji lze na podzim i zjara, roste dobře i na plném slunci s poledním stínem.

Jak usušit květy hortenzie

Jak usušit květy hortenzie

Nejmenší hortenzie pro malé prostory

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je typická i nízkými odrůdami vhodnými do menších prostor, jako jsou balkony nebo lodžie. Rostliny dorůstají jen do výšky kolem osmdesáti centimetrů, zato jejich kulovitá květenství hrají nápadně sytými barvami a svou velikostí.

Nebesky modrá 'Blue Heaven' kvete od konce jara do podzimku jak na nových, tak i dvouletých výhonech. O květy tedy nepřijdete, i když se právě „nestrefíte“ při stříhání nebo i když rostlina pomrzne.

Odrůda 'Peppermint' vás překvapí – její velké květy jsou dvoubarevné, na každém okvětním plátku je sytý lila proužek. Také tuto hortenzii můžete stříhat bez obav.

Červená barva hortenzií byla kdysi nemyslitelná, ale dnes to už není problém. Sen o rudých květech vám splní odrůda 'Red'. Sytou barvu si ale uchová pouze při mírné kyselosti půdy kolem pH 5,5. Odkvetlá květenství pravidelně odstřihujte, podpoříte tak nové kvetení, které vás bude těšit až do prvních mrazů. 

Nejčastější chyby v pěstování hortenzií. Vyhněte se jim!

Nejčastější chyby v pěstování hortenzií. Vyhněte se jim!

Nádobovým hortenziím se daří i na slunci, o to více vody ale potřebují

Nezapomínejte, že hortenzie jsou náročné na vodu. Zvláště ty, které snesou pobyt na slunci, potřebují přes léto vydatnější zálivku. Nebudou-li se muset potýkat s vápenatou půdou, budou zdravé a životaschopné po celý rok.

Kdy nádobové hortenzie stříhat a jak zazimovat?

Rostliny se stříhají až zjara, neboť většinou kvetou na nových výhonech (dle druhu). To je obrovská výhoda! Nemusíte se pak střihu bát, nehrozí totiž, že byste odstřihli květní pupeny tak, jak by se mohlo snadno stát u nejčastěji pěstované klasické hortenzie velkokvěté (Hydrangea macrophylla). Té jen na jaře opatrně odstřihněte odkvetlé a suché větve, bude-li to třeba. Na květy totiž zakládá hned po odkvětu, takže pokud byste se pustli do radikálnějšího sestřihu, ať už na jaře, či na podzim, o přichystané květy se připravíte.

Protože na zimu shazují hortenzie listy, můžete je zazimovat i v místnosti bez přístupu světla. Mírnou zimu, jaké v posledních letech míváme, naprosto bez problémů přežijí i venku s ochranou například ve formě jehličí. Opatrně však se zálivkou – hortenzie by neměly přeschnout, nadbytečná zálivka však způsobí zahnívání kořenů, což je může zcela zahubit.

VIDEO: Podívejte se, jak pěstovat hortenzie, aby krásně kvetly a dařilo se jim u vás

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci