Není nic hezčího než koupání pod hvězdami. Můžete si koupit vířivku nebo vybudovat vlastní lázně. Prohledali jsme Pinterest a nabízíme vám hned několik možností, jak si užít horké koupele v soukromí vlastní zahrady.
Nejjednodušším způsobem, jak si dopřát teplou lázeň, je vzít starou kovovou vanu a rozdělat v prostoru pod dnem oheň. Aby nedošlo ke zranění, musí být vana dobře usazená a zajištěná. Snažte se ji umístit tak, abyste vodu mohli vypouštět mimo ohniště.
Pokračování 2 / 20
Pro venkovní lázně je vhodnější použít starou litinovou vanu. Je lepší než tenčí model z lisovaného železa, protože je těžší, rozehřívá se rovnoměrněji a déle drží teplo.
Pokračování 3 / 20
Základ, na kterém bude vana sedět, by měl být tak vysoký, aby dno bylo alespoň 30 centimetrů nad zemí. Jen tak můžete rozdělat dostatečně velký oheň, abyste ohřáli všechnu vodu. Vždyť do klasické vany se vejde až 150 litrů!
Pokračování 4 / 20
K vyvýšení vany můžete použít cihly, kameny, ale třeba i konstrukci z dřevěných špalků. Hodí se i plotové tvárnice, škvárové bloky či obyčejné cihly.
Pokračování 5 / 20
Když pod vanu postavíte topeniště, jež bude mít i komín, získá oheň lepší tah, takže vás při koupeli nebude omezovat štiplavý kouř.
Pokračování 6 / 20
Vanu lze také zapustit a krb postavit přímo kolem ní. Zvolte ale takový materiál, který se na povrchu příliš nerozehřeje, abyste se nespálili.
Pokračování 7 / 20
Další ukázka toho, jak je vana zabudovaná přímo do topeniště.
Pokračování 8 / 20
Vodu ve vaně žene čerpadlo trubkou do kovové spirály kolem komína, aby ji ohřátou poté vrátilo zpět.
Pokračování 9 / 20
Koupel probíhá v nádrži určené ke krmení a napájení zvířat, která je umístěná v ještě větší nádrži. Přisypáním drobných oblázků zajistíte, že celá konstrukce bude mnohem stabilnější, a navíc vizuálně půvabnější.
Pokračování 10 / 20
Jednoduchý nápad, jak si zajistit ohřev vody v nádrži. Měděné potrubí můžete stočit přímo do nádoby, v níž bude hořet oheň. Pak jen stačí napojit malé čerpadlo, které bude vodu potrubím prohánět. Takový systém lze připojit k jakékoliv nádrži.
Pokračování 11 / 20
Velmi jednoduchá varianta předchozího řešení. Je stejně funkční, ale mnohem méně estetické. Muž se koupe v pastevní nádrži s výpustí, voda se ohřívá v měděných trubkách, které vedou přímo ohništěm.
Pokračování 12 / 20
Šikovný kutil, který umí pracovat se dřevem, může celou vanu na koupání postavit z dřevěných prken. Přesný postup najdete ve videu.
Pokračování 13 / 20
Podobný projekt už vyžaduje značné zkušenosti. Kruhová nádrž na vodu a přímo v ní kamínka ohřívající vodu. Od koupajících je odděluje jen dřevěná přepážka.
Pokračování 14 / 20
Máte velkou plastovou nádrž na vodu? Tak to máte vyhráno. Odřízněte horní část a kolem udělejte konstrukci, která nepříliš pevný plast ochrání a zároveň umožní celé dílo obložit pěknými dřevěnými lištami.
Pokračování 15 / 20
Kromě vody můžete do lázně přidat i sůl do koupele, květy a další přísady navozující příjemnou atmosféru.
Pokračování 16 / 20
Ohřívat vodu jde i vedle stojícími kamínky. Teplý vzduch putuje potrubím pod bazén, kde vodu ohřívá.
Pokračování 17 / 20
Gabionové klece jsou ideálním prvkem do zahrady. Kámen je krásný přírodní materiál, navíc dobře podepře vanu.
Pokračování 18 / 20
Pokud zvolíte větší kruhovou vanu, budete muset rozdělat pořádný oheň. A pokud bude plát jen pod jednou částí bazénku, nezapomeňte vodu před koupelí pořádně promíchat. Samotná příprava takové koupele probíhá pomalu a může být součástí meditačního procesu.
Pokračování 19 / 20
Postavit podobný projekt, který poslouží i pro venkovní koupel s přáteli, není jednoduché. Taková stavba je trvalá, proto místo dobře vybírejte. Vana se stane středobodem vaší terasy.
Pokračování 20 / 20
Jestli může být něco víc uklidňujícího než koupel, pak je to koupel ve vaně, která se houpe. Dobře promyslete konstrukci a propočítejte nosnost řetězů, protože vana, voda a lidé v ní mohou už mít pěkných pár set kilogramů.