vytisknout velikost písma Hořcový stromek: Jak na pěstování, aby bujně rostl a bohatě kvetl

K méně obvyklým nádobovým rostlinám, které mohou přes léto ozdobit slunné terasy či balkony, patří liliovník hořcokvětý (Solanum rantonnetii). Známější je jako hořcový stromek, encián, lilek modrý či lilek Rantonnetův. Poradíme vám, jak jej pěstovat.

Hořcový stromek kvete od června do podzimu

Jeho květy rozhodně nepřehlédnete! Mají výraznou, sytě modrofialovou barvu (můžete však pořídit i bíle kvetoucí kultivar) a rostlina je jimi doslova obsypaná. Svým zbarvením připomínají květy hořce, podle nichž dostal liliovník hořcokvětý (Lycianthes rantonnetii, syn. Solanum rantonnetii) své druhové jméno. Jeho domovinou je území Argentiny a Paraguaye, z čehož pak můžeme odvodit pěstitelské nároky, které má.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Co encián potřebuje, aby dobře rostl

Liliovník hořcokvětý potřebuje humózní, výživnou zeminu s neutrálním pH. Přesazujte ho v případě potřeby vždy na jaře, na začátku sezony. Jakmile pomine riziko květnových mrazíků, umístěte ho ven, na chráněné, slunné místo – bude se mu dařit tam, kde oleandrům, olivovníku nebo třeba muškátům – a dopřejte mu dostatek vody a pravidelnou dávku hnojiva. Substrát by nikdy neměl přeschnout, na to je hořcový stromek citlivý. Od června až do podzimu vás potom odmění bohatým květenstvím. Odkvetlé květy odstraňujte i s částí větviček, rostlinu tím zahustíte.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přenosnou rostlinu, pěstuje se hořcový stromek ve květináči. Někteří pěstitelé ho i s ním na léto zapouštějí do záhonu (často se to tak dělá například s durmany), díky čemuž se zemina v květináči udržuje snadněji vlhká a nevysychá tak snadno jako v nádobě.

Rozhovor s pěstitelkou: durman zimu přežije, datura uschne

Rozhovor s pěstitelkou: durman zimu přežije, datura uschne

Chraňte ho před mrazy

S příchodem chladnějších podzimních dnů je třeba jej včas schovat do bezmrazé místnosti. Pokud v ní bude více než 10 stupňů Celsia, hořcový stromek pokvete dál. Přezimování není problémem ani ve větším chladu, kde je zhruba kolem 5 stupňů Celsia – opět podobně jako u známějších teplomilných rostlin. Máte-li k dispozici jen tmavý prostor bez světla, zvládne to i bez něj, v tom případě ale rostlinu nezalévejte. Celoročně kontrolujte její zdravotní stav, s oblibou se do ní pouští savý hmyz. Pokud mšice či svilušky objevíte, použijte na ně vhodný přípravek.

Olivovníků se nebojte, v květináči porostou i u nás

Olivovníků se nebojte, v květináči porostou i u nás

Hořcový stromek můžete pěstovat jako keř nebo na kmínku

Dorůstá do výšky 0,5 až 2 metry. V našich podmínkách počítejte spíše s nižším vzrůstem a s poměrně rychlým, bujným růstem. Původně se jedná o keř. Aby byl zahuštěný, košatý a vypadal upraveně, a ne jako koště, je třeba ho pravidelně každým rokem hned na jaře radikálně sestřihnout a potom ho v průběhu sezony tvarovat podle svých představ. Pěstovat ho můžete také jako stromek s kulovitou korunou. Buď si ho koupíte už zapěstovaný na kmínku, nebo necháte růst jen jeden výhon, který bude postupně sílit, a až dosáhne výšky, která vám vyhovuje, zastřihnete vrcholek. V tomto místě se pak rostlina začne větvit a vytvoří korunku, kterou budete udržovat ve vámi zvolených rozměrech.

Proč oleandr nekvete a co s tím? 7 chyb, které při pěstování možná děláte

Proč oleandr nekvete a co s tím? 7 chyb, které při pěstování možná děláte

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt