vytisknout velikost písma Hnojivo zadarmo? Vlastní moč! Zkusíte to?

Možná že si také občas povzdechnete, na kolik korun vás zase přišlo hnojivo na rostliny. 

Jednu z možností, jak je mít zadarmo, představuje podle stále většího množství pěstitelů moč. Problémem je podle nich jen to, že většina lidí se nedokáže oprostit od představy, že tato tekutina představuje něco nečistého, případně škodlivého. 

Klepněte pro větší obrázek
Moč neobsahuje choroboplodné zárodky 

Finští vědci testovali, jak lidská moč ovlivní úrodu  

Hovořit či vůbec jen přemýšlet o jejím praktickém využití zůstává pro mnohé lidi nepřekonatelným tabu. Patříte mezi ně? Možná váš názor změní informace o výzkumu, který dlouhodobě prováděli univerzitní vědci ve finském městě Kuopio.

Podle jejich názoru, zveřejněném v roce 2010 v odborném časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry, je používání lidské moči způsobem, jak dosáhnout lepší úrody, a přitom šetřit přírodní zdroje.  

Klepněte pro větší obrázek
Průměrný dospělý člověk vyprodukuje za jediný rok na pět set litrů moči

Nebývale velká úroda? Smíchejte moč s dřevěným popelem 

Finští vědci se pustili do pěstování krmné řepy, přičemž jejich cílem bylo otestovat, zda a nakolik je dusík, vylučovaný živočichy v podobě močoviny, rostlinám prospěšný. A proč právě dusík? Rostliny ho totiž potřebují kvůli svému růstu.  

Při pokusu byla řepa vyseta na čtyři záhony. Jeden byl posléze hnojen minerálním hnojivem, druhý močí smíchanou s dřevěným popelem, další jen močí a poslední nehnojili vůbec. Jaký byl výsledek?  

Klepněte pro větší obrázek
Přeměnou odpadu na využitelný zdroj se vědci zabývají již dlouho: výsledkem jejich výzkumu jsou přístroje, které mění lidskou moč na pitnou vodu

Řepa, kterou hnojili pouze močí, narostla o deset procent více než řepa hnojená minerálním hnojivem. Řepa hnojená směsí moči s popelem dokonce o sedmadvacet procent. Znalost tohoto výzkumu by mohla posloužit všem pěstitelům.  

Moč sama o sobě nepáchne 

Připomeňme si, že na rozdíl od výkalů je moč prakticky sterilní. Když vychází ven z těla, ani nijak nepáchne. Za její charakteristický odér jsou odpovědné vzdušné či povrchové mikroorganizmy, jež ji kontaminují. 

Klepněte pro větší obrázek
Chemické toalety stojí nemalé peníze a pro trvale udržitelné hospodářství nemají žádný význam   

Výraznější pach moči vzniká při onemocněních, vyššímu příjmu mineralizované potravy nebo nápojů a nedostatečném příjmu tekutin, respektive vody. Rozhodnete-li se tedy moč vyzkoušet, pamatujte na pravidelný pitný režim. Doporučované ředění je jedna dávka moči na deset dávek vody. 

Foto: Profimedia

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika