vytisknout velikost písma Hnědé skvrny na muškátech: co s nimi?

Pelargonie patří mezi nejoblíbenější truhlíkové rostliny. V této době jsou už pěkně rozrostlé a svými květy zdobí nejeden balkon či terasu. Muškáty se pěstují celkem snadno, ať už je sami přezimujete a vytváříté si nové a nové sazeničky, nebo je každý rok znovu kupujete. Občas se ale mohou vyskytnout problémy.

Najednou se objeví hnědé skvrny

Často se stává, že sazenice, které z počátku dobře prosperují, dostanou později podivnou chorobu; zejména na spodní straně listů se objevují zahnědlé skvrny. Ty přerůstají postupně v pupínky a zvětšují se. Listy se deformují, žloutnou a nakonec opadávají.  

Rez muškátová

Toto poškození se objevuje častěji u převislých forem pelargonií (Pelargonium peltatum). Způsobuje je houbová choroba jménem rez muškátová (Puccinia pelargonii – zonalis). Skvrny, jež se na listech objeví, se zvětšují, dochází k odumírání pletiva.

Klepněte pro větší obrázek
Rezi muškátové se dobře daří ve vlhkém prostředí 
 

Z puchýřků se po dozrání uvolňují výtrusy, které pak infikují další a další rostliny. Šíření této choroby podporuje převlhčené prostředí, je tedy lepší, pěstujeme-li muškáty v sušších podmínkách. Pravidlo o zalévání zní: raději nezalít než přelít.  

Jak s ní bojovat

Pelargonie je nutné ošetřit protihoubovým přípravkem, například 0,3% roztokem Dithane M 45 nebo 0,3% roztokem Novozir MN 80 či 0,25% roztokem přípravku Previcur 607 SL. Postřik je třeba zopakovat po deseti až čtrnácti dnech. Rostliny, které jsou napadeny rzí muškátovou více než ostatní, nemnožíme a raději je vyřadíme z pěstování, aby nenakazily ostatní.

Foto: Shutterstock, Profimedia

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby