Pelargonie patří mezi nejoblíbenější truhlíkové rostliny. V této době jsou už pěkně rozrostlé a svými květy zdobí nejeden balkon či terasu. Muškáty se pěstují celkem snadno, ať už je sami přezimujete a vytváříté si nové a nové sazeničky, nebo je každý rok znovu kupujete. Občas se ale mohou vyskytnout problémy.
Najednou se objeví hnědé skvrny
Často se stává, že sazenice, které z počátku dobře prosperují, dostanou později podivnou chorobu; zejména na spodní straně listů se objevují zahnědlé skvrny. Ty přerůstají postupně v pupínky a zvětšují se. Listy se deformují, žloutnou a nakonec opadávají.
Rez muškátová
Toto poškození se objevuje častěji u převislých forem pelargonií (Pelargonium peltatum). Způsobuje je houbová choroba jménem rez muškátová (Puccinia pelargonii – zonalis). Skvrny, jež se na listech objeví, se zvětšují, dochází k odumírání pletiva.
Rezi muškátové se dobře daří ve vlhkém prostředí
Z puchýřků se po dozrání uvolňují výtrusy, které pak infikují další a další rostliny. Šíření této choroby podporuje převlhčené prostředí, je tedy lepší, pěstujeme-li muškáty v sušších podmínkách. Pravidlo o zalévání zní: raději nezalít než přelít.
Jak s ní bojovat
Pelargonie je nutné ošetřit protihoubovým přípravkem, například 0,3% roztokem Dithane M 45 nebo 0,3% roztokem Novozir MN 80 či 0,25% roztokem přípravku Previcur 607 SL. Postřik je třeba zopakovat po deseti až čtrnácti dnech. Rostliny, které jsou napadeny rzí muškátovou více než ostatní, nemnožíme a raději je vyřadíme z pěstování, aby nenakazily ostatní.
Foto: Shutterstock, Profimedia