vytisknout velikost písma Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Hmyzu v posledních letech ubývá závratnou rychlostí a vědci varují, že by mohl do sta let vyhynout, což by způsobilo naprostý kolaps našeho ekosystému. Každý může pomoci jeho úbytek zpomalit – třeba tak, že mu poskytne místo k bydlení. Postavte si na zahradě hmyzí domeček. Tady je návod včetně fotek.

Životní podmínky hmyzu může zlepšit každý, kdo má nějaký kus vlastního pozemku, ale postačí i balkon či truhlík za oknem. Stačí postavit hmyzí hotel, i jen malý, a umístit jej někam, kde k němu bude mít hmyz přístup. Postavit takovou ubikaci přitom není nic obtížného a zvládne to každý za pár korun. Podrobný postup najdete v galerii v úvodu článku.

Hotel pro hmyz vytvořte z přírodních materiálů

Využít ke stavbě můžete leccos. Ti šikovnější postaví konstrukci z prken, desek, dřevotřísky, ti méně šikovní mohou využít starou skříňku, papírovou krabici, nebo dokonce květináč a plechovku. Materiál pro konstrukci by měl být nejlépe přírodní, hmyz se pak v ubikaci nebude zdráhat usadit.

Konstrukce může být horizontální i vertikální, 15–40 centimetrů hluboká. Tvarem může připomínat domeček, ale vlastně vůbec nemusí. Postačí jednoduchý obdélník, ale jste-li zruční, můžete stvořit hotové umělecké dílo. Konstrukce by měla mít stříšku, aby do ní nezatékalo. Tento problém však můžete vyřešit i šikovným tvarem základní konstrukce. Zadní část domku je třeba zakrýt, aby se hmyzí domeček nestal prostřeným stolem pro hladové ptactvo. Poslouží například drátěné pletivo, které má dostatečně malá oka.

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Čím ho vyplnit? Vše obstaráte na procházce

Na výplň budete potřebovat další přírodní materiál, přičemž fantazii se meze nekladou. Při procházce lesem a po louce můžete nasbírat například mech, suchou trávu, kůru, lýko, suché stvoly, šišky, drobné větvičky, bezové větvičky, bukvice, žaludy, prázdné makovice. Využijete i silnější polínka, cihly, pórobeton…

Na výplň konstrukce je lepší využít větší množství materiálu, hmyzí hotel pak poskytne přístřeší většímu počtu druhů. V šiškách a suchém listí se bude líbit beruškám a škvorům, v chodbičkách z klacíků, bambusů, stébel a podobně najdou ubytování včely samotářky či zlatoočka. Pokud máte v hotelu polínka a tvárnice, vyvrtejte do nich vrtačkou dutinky hluboké 3 až 10 centimetrů.

Kalina Karlesiova: voňavé květy milují včely i ptáci

Kalina Karlesiova: voňavé květy milují včely i ptáci

Hmyzí domeček kontrolujte. Pozor na plísně a parazity

Nakonec vše poskládáme do hmyzího domečku tak, aby nic nevypadávalo, ale ani nepřesahovalo ven. Pak by výplň mohla začít plesnivět. V našem domečku jsme nakonec přichytili pletivo i z čelní strany. Výplň je tak lépe fixovaná a přitom hmyzu nic nepřekáží.

Domek potřebuje údržbu. Pravidelně kontrolujte, zda jej nenapadli plísně či parazité. Jednou za rok vyměňte hustou náplň za novou, navrtané kusy dřeva pak jednou za dva až tři roky. Samozřejmě pod podmínkou, že nejsou obsazené.

Jedlé květy: Jetel, mák či kokoška. Zkuste je do másla, na smažení či na dorty

Jedlé květy: Jetel, mák či kokoška. Zkuste je do másla, na smažení či na dorty


Nejoblíbenější hmyzí hotely

Kokoza hmyzí domek DIY stavebnice Kokoza hmyzí domek DIY stavebnice
nabízí 2 obchody za ceny od 282 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené hmyzí hotely


Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci