vytisknout velikost písma Hmyz vymírá. Jak mu udělat domov na zahradě či na balkoně

Anglický trávník a zahrady bez úkrytů hmyzu nesvědčí. Pomoci mu může každý. Přizpůsobte svůj pozemek tak, aby se tam líbilo vám i hmyzu. Dokonce i když máte jen balkon, můžete pomoci zachránit hmyz, a tím pádem i potravu pro nás, pro lidi.

80 procent rostlin se bez hmyzu nerozmnoží

Intenzivní zemědělství na straně jedné a touha po dokonalé zahradě s anglickým trávníkem na straně druhé vedou k tomu, že počet zástupců hmyzí říše dramaticky klesá. Podle posledních vědeckých studií může do sto let hmyz zcela vyhynout. Pro lidstvo by to mělo dalekosáhlé důsledky. Až 80 procent rostlinných druhů jsou totiž kvetoucí rostliny, které potřebují pravidelně opylovat, aby se mohly reprodukovat. Tuto práci převážně vykonává hmyz – včely, čmeláci, brouci, mouchy a motýli. A nejde jen o krásu kvetoucích květů, bez hmyzu bude lidstvo hladovět. Rýže, pšenice, kukuřice, ovoce, zelenina. Rostliny navíc poskytují potravu zvířatům, ať už jde o skot, drůbež či ryby.

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Pomoci může každý

Proto je třeba nastoupený trend úbytku hmyzu rychle zvrátit, pomoci může podle odborníků každý, byť má jen malý balkon. Pokud máte zahradu, přizpůsobte její vzhled tomu, aby se u vás hmyz měl dobře. Pokud si myslíte, že přestanete sekat trávu a pozemek si budete muset nechat zarůst plevelem, jste na omylu. Hmyzu totiž neškodí jen intenzivní zemědělství, ale nemá se dobře ani na zanedbaných plochách. Nejlepší jsou zahrady alespoň částečně připomínající louku.

Louka plná květů se uplatní nejen v biozahradách

Louka plná květů se uplatní nejen v biozahradách

Udržované, ale ne přešlechtěné

Hmyzu určitě prospěje, když v některých nevyužívaných koutech necháte neposečenou trávu. Pod některými stromy nehrabejte listí a nechejte je tak. Hmyz potřebuje pít, takže mu uděláte radost, když na zahradě zbudujete malé jezírko. Určitě jej využijí i ptáci, kteří také v posledních horkých letech často trpí žízní. Pokud nemůžete zbudovat jezírko, nainstalujte na zahradu pítko, do něhož budete každý den pravidelně dolévat čistou vodu. Pohromou pro hmyz naopak jsou tak rozšířené bazény. Voda z nich se pít nedá, naopak se v nich hmyz často utopí.

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Aby se hmyzu u vás na zahradě opravdu líbilo, musí mít potravu. Opylovači ocení, když bude na zahradě stále něco kvést. Abyste přilákali motýly, určitě nesmí chybět komule neboli letní šeřík. Do velmi teplých oblastí a do nádob se hodí také zploděr. Z trvalek působí na motýly doslova magnetickou silou především hvězdnice. Nezapomeňte ani na čmeláky, kteří opylují rostliny, do nichž včely nedosáhnou. Ti si pochutnají na nektaru z krokusů a narcisů, později pak milují aromatické bylinky, hluchavky, zvonky, ale i obyčejné pampelišky.

Vyrobte si pampeliškový med. Oceníte ho při kašli i nachlazení

Vyrobte si pampeliškový med. Oceníte ho při kašli i nachlazení

Zbudujte na zahradě hmyzí hotel

Domeček pro hmyz, nebo také hmyzí hotel, se v poslední době objevuje v mnoha zahradách a má mnoho podob. Jak už jsme psali výše, je to jen dobře a jakousi malou hmyzí ubikaci by na své zahradě mohl vytvořit každý.

Jde o dřevěnou, hliněnou, ale i betonovou či plastovou konstrukci vyplněnou různými druhy přírodního materiálu. Je dobré, když je výplň různorodá, protože tak přiláká různé druhy hmyzu. Naskládané přírodniny vytvoří různé chodbičky a skulinky, které jsou ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu. Do takového domečku se hodí i navrtaná kulatina či sádrokarton, i zde může hmyz najít útočiště.

Jak rostliny lákají opylovače? Přizpůsobily se jejich touhám

Jak rostliny lákají opylovače? Přizpůsobily se jejich touhám

Až bude domek naplněný, je třeba ho zakrýt pletivem (používaným například do králíkárny). Pletivo ochrání nastěhované nájemníky, aby se nestali obědem pro nějakého opeřence. Jinak by si ptáci velmi rychle zvykli na snadný přísun potravy.

Jestli nechcete stavět na zahradě hotel, zavěste alespoň na větev nějakého stromu obrácený hliněný květináč, do něhož přivážete pár stonků slámy. Takový úkryt poslouží užitečným škvorům. 

Rostliny, které pomáhají při hmyzím bodnutí

Rostliny, které pomáhají při hmyzím bodnutí

Kdo hotel obydlí

V českých zahradách takový příbytek nejčastěji uvítají včely samotářky, čmeláci, některé druhy vos, motýli, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. Ač si to teď možná nemyslíte, všechny tyto druhy na zahradě chcete. Proč? Protože patří ke konzumentům škodlivého hmyzu (například mšic a dalších škůdců) a k velmi šikovným opylovačům, což ocení ovocné stromy a další květiny. První nájemníky můžete pozorovat velmi brzy. Zabydlené otvory tedy poznáme tak, že mají uzavřený, zavíčkovaný vchod.

Opylovači: od včely až po kolibříka

Opylovači: od včely až po kolibříka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory