vytisknout velikost písma Hliníkové pergoly zažívají boom, navíc si je postavíte i sami

Zatímco na stavbu dřevěné pergoly svépomocí si troufne jenom tesař nebo zručný kutil, pergolu z hliníku dokážete postavit i sami.
Hliníkové pergoly zažívají boom, navíc si je postavíte i sami

Vrcholem současné nabídky hliníkových pergol jsou tzv. bioklimatické pergoly, které mají střechu z naklápěcích lamel a boční stěny řešené screenovými roletami. V čem jsou tyto pergoly zajímavé a co obnáší jejich stavba?

Snadné odvětrávání kouře i tepla

Zřejmě největší přidanou hodnotou bioklimatických pergol je otvírací střecha. Ta je totiž tvořena lamelami, které si podle potřeby naklápíte a střechu tak otvíráte nebo zavíráte. To je zásadní rozdíl oproti střechám ze skla nebo polykarbonátu, pod kterými se v létě drží horký vzduch, prohřívají prostor pergoly a vy s tím vůbec nic neuděláte.

Střechu u bioklimatických pergol navíc můžete rozdělit na dva až tři sektory, které ovládáte samostatně. Takže když pak například grilujete, necháte střechu nad grilem otevřenou a zbytek pergoly zavřete. Kouř z grilu vám odchází ven, zatímco vy sedíte pod zavřenými lamelami, chránění před sluncem i deštěm.

Do bioklimatických pergol můžete instalovat také boční screenové rolety, které dle libosti stáhnete či vytáhnete. Pergolu tak kdykoliv uzavřete a zůstanete v absolutním soukromí. Vy totiž přes rolety ven uvidíte, ale lidé zvenčí dovnitř nikoliv.

Co obnáší stavba?

Stavba bioklimatické pergoly není nijak náročná, jen počítejte s tím, že na některé práce (například ukotvení nosného profilu pergoly do fasády) budete potřebovat pomocníky. Ideální jsou přibližně čtyři lidi, kteří vám s nejtěžšími pracemi pomohou.

Klepněte pro větší obrázekKe stavbě pergoly si pozvěte kamarády, na některé práce je potřeba více lidí.

Pro příklad ve zkratce rozebereme stavbu bioklimatické pergoly ARTOSI. Instalaci zahájíte vyvrtáním otvorů pro patky na stojné nohy, ukotvením závitových tyčí pomocí chemické kotvy a nasazením patek na závitové tyče.

Pokračujete ukotvením nosného profilu do fasády, tady je důležité, abyste otvory pro kotvy vyvrtali dostatečně hluboko až do nosného zdiva – jen v zateplené fasádě by se profil neudržel. Profil poté ukotvíte pomocí hmoždinek a chemické kotvy a zavedete do něj elektřinu.

Následně se vrátíte k patkám. Nasadíte na ně stojné nohy pergoly, seřídíte výšku a utáhnete. Hotové nohy a nosný profil na fasádě dále propojíte pomocí zbylých třech obvodových profilů, vše vyrovnáte a utáhnete. Na nosný profil ukotvený na fasádě ještě připevníte okapní profil.

Klepněte pro větší obrázekVyrovnávání konstrukce pergoly po nasazení všech obvodových profilů.

Tím máte kostru pergoly hotovou. Dále nasadíte střešní lamely a čeká vás poslední fáze – instalace screenových rolet. Na box s roletou ukotvíte vodicí lišty a následně celou konstrukci připevníte ke stojným nohám pergoly. Pro pohodlnější manipulaci je v této fázi vhodné, když vám pomáhá více lidí.

Nakonec nainstalujete větrný senzor a pomocí intuitivního ovladače nastavíte screenové rolety, abyste je mohli na dálku ovládat.

Stavbu jsme v popisu záměrně zjednodušili, nicméně z těch hlavních prací je to vše. Seriózní prodejce vám k bioklimatické pergole dodá podrobný návod, stejně jako nabídne videonávod, podle kterého to zvládne každý.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 stylových a praktických kousků nábytku

Posezení na balkon: Vybrali jsme pro vás 35 s…

Posnídat venku nebo si po příchodu z práce na sluníčku vypít kávu? Relax na čerstvém vzduchu si můžete dopřát, i když bydlíte v bytě s malým balkonem. Pořiďte pár kousků nového, stylového nábytku a letní sezona může začít. Inspiraci najdete v galerii.

17.  4.  2020 |
Recept, který musíte vyzkoušet: Bezinková limonáda

Recept, který musíte vyzkoušet: Bezinková lim…

Květy bezu černého si možná běžně sušíte nebo z nich děláte bezinkový sirup. Vyzkoušeli jste ale už někdy domácí bezinkovou limonádu? Pokud ne, neváhejte a pusťte se do její přípravy. Je výborná a ve vedru vás osvěží.

5.  6.  2020 | | 2 N/A
Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 1. červnu 2020.

2.  6.  2020 |
Zásady úspěšného pěstování rajčat na balkoně

Zásady úspěšného pěstování rajčat na balkoně

Někteří z vás nemají k dispozici zahradu, a přesto by rádi vypěstovali vlastní rajská jablíčka. Máte-li balkon, je problém vyřešen – musíte jen vědět, jak se o rostliny správně postarat.

22.  5.  2020 | | 2 N/A