Obliba tohoto sukulentu má svůj původ v jeho pěstitelské nenáročnosti a v rozmanitosti tvarů rostlin i v rámci jediného rodu. Pěstování nevyžaduje mnoho času ani zkušeností, takže je zvládne také začátečník.
Celý rod Haworthia čítá více jak sto padesát druhů s množstvím variet. Jsou to rostliny kompaktního vzrůstu s dužnatými listy.
Ty většinou tvoří růžice bez kmínku, ne vyšší než dvacet centimetrů v dospělosti. Stejně jako ostatní sukulenty vydrží i havortie (jiný český název nemá) bez zálivky podobně dlouho jako kaktusy a navíc velice dobře snáší suchý vzduch bytů s ústředním vytápěním.
Haworthia fasciata patří k nejčastěji pěstovaným sukulentům
Pokud budete občas havortii zalévat, dejte pozor, abyste vodu nelili do listové růžice - rostliny pak od středu zahnívají. Havortie mají rády světlo, ale přímé slunce jim poškodí listy a způsobí nevzhledné skvrny.
Proto je v bytě nevystavujeme úpalu za sklem, zvlášť ne rostliny se světlými listy. Na půdu náročné nejsou, hlinitopísčitý substrát jim plně vyhovuje. Přes léto je lze přihnojit jedenkrát měsíčně hnojivem na kaktusy.
Jedna hezčí než druhá
Květy havortie jsou spíše nenápadné; jsou to malé bílé zvonky sestavené v hroznu na vyšším, holém stvolu. Krása rostliny spočívá v listech mnoha tvarů a odstínů zeleně, většina druhů má listy navíc zdobené bílými hrbolky nebo bradavkami.
Haworthia baccata působí jako náročná rostlina, přesto nepotřebuje speciální péči
Haworthia baccata má na zaoblených, širších listech do proužků sestavené maličké bílé bradavky, listy nejčastěji pěstované H. fasciata jsou příčně tmavě pruhované a zespodu zdobené velkými bílými bradavkami.
Další druh H. guttata působí dojmem, že je rostlina ostnitá, ale to nás jen klame svými výrůstky po obvodu listů. Nelze vyjmenovat a doporučit všechny druhy, ale buďte bez obav, že byste si z havortií nevybrali.
Koupená, nebo darovaná?
Havortii spíš než v květinářství koupíte v zahradnictví, které má pro své výpěstky podnikovou prodejnu. Často se dají sukulenty koupit i na výstavách kaktusů, kde získáte k rostlinám i dobrou a odbornou radu, jak s novým přírůstkem zacházet a čeho se vyvarovat.
Pokud máte štěstí, že někdo z vašich známých pěstuje některý druh havortie a nabídne vám odnož, opatrně ji odřízněte a pak nechte alespoň dva, lépe tři dny zaschnout.
Teprve potom odnož zasaďte do směsi rašeliny a písku (nebo perlitu), je možné si koupit i hotovou zeminu na kaktusy. Počítejte s tím, že zakořenění trvá poměrně dlouho, i několik týdnů. V každém případě získáte vděčnou a nenáročnou pokojovou rostlinu.