5
Fotogalerie

Fotoreportáž: masožravky v botanické zahradě

Zajděte na výstavu do trojské botanické zahrady, která se koná do neděle 27. září. Nejen že tam uvidíte různé druhy masožravých rostlin, ale také se o nich dozvíte zajímavé informace, a dokonce si můžete nějakou z masožravek odnést.

Botanická zahrada hlavního města Prahy zve všechny milovníky a pěstitele masožravých rostlin, ale i ty, kteří se s těmito rostlinami dosud neměli možnost blíže seznámit. Nyní máte šanci! Masožravky obsadily svými pastmi stromy a keře skleníku Fata Morgana v takové míře, že výsledný vzhled tu začíná připomínat stav ve volné přírodě.  

maso1.jpg
Výstava se převážně točí kolem láčkovek, jejichž květenství je podobné visícímu džbánu

Proč je masožravka masožravá

Masožravé rostliny jsou různorodou skupinou několika na sobě nezávislých evolučních linií, které se úspěšně pokusily o lapání kořisti v podobě živočichů a využití stavebních látek z jejich těl.

Většinou žijí na rašeliništích, vlhkých písčinách a jiných stanovištích chudých na živiny. Obecně lze rozlišit tři hlavní způsoby lapání kořisti, a sice gravitační pasti, lepivé pasti a aktivní lapání kořisti.

nepenthes macrophylla.jpg
Nepenthes macrophylla

Malajsie, ráj masožravek

Výstava je velmi povedená. Už před samotným skleníkem Fata Morgana se seznámíte s úspěchy i peripetiemi účastníků expedice nazvané Za láčkovkami na Sarawak 2009. A protože mnoho rostlin pochází z Malajsie, záštitu nad výstavou přebralo právě malajské velvyslanectví.

nepenthes veitchii lackovka.jpg
Nepenthes veitchii

Druhy vzácné, ale i běžně prodávané

Uvnitř skleníku najdete láčkovky rodu Nepenthes a Haliamphora ze sbírek botanické zahrady a našich předních pěstitelů. Třetí část expozice je umístěna v zásobním skleníku, jehož prostor je věnován především rostlinám rodu Sarracenia, Dionaea, Pinguicula, Utricularia, Genlisea a Drosera. Tedy druhům, jež jsou u nás pěstovány častěji.  

maso6.jpg
Skupinka kvetoucích láčkovek, které jsou spíše chladnomilnější

„Návštěvníci zde uvidí více než dvacet druhů pocházejících přímo z Malajsie. Ve sbírce máme spoustu malajských láčkovek včetně třeba Nepenthes rajah – její pasti jsou považovány za největší v masožravé říši.

Tato z Mt. Kinabalu pocházející nekorunovaná královna láčkovek je schopna na přírodních stanovištích lapit do svých pastí i drobné savce, “ vysvětluje Marcela Uhlíková, mluvčí Botanické zahrady hlavního města Prahy.

 maso5_láckovka bezbranná.jpg
Téhle se bát nemusíte. Už její název – láčkovka bezbranná – tomu napovídá. I když třeba hmyz by se jí měl raději velkým obloukem vyhnout

Výstava, kde vám ukáží, poradí i prodají

Výstavu můžete navštívit až do neděle 27. září, denně od 9.00 do 19.00 hodin. Návštěvníkům je k dispozici  poradenská služba, kterou zajišťuje pěstitel Ing. Kamil Pásek. V prodeji budou nejen různé druhy masožravých rostlin, ale i odborná literatura, například Opravník omylů o masožravých rostlinách.

 

Doporučujeme

Články odjinud